הבחינות בסין

מאת: China Radio International, תרגום: גו יי, עריכה: תרצה ערב
 • מבחני הכניסה לתיכונים

  בסין, תלמידי חטיבות הביניים נדרשים לעבור סדרת מבחני מיון לפני התיכון. מבחנים אלה נערכים על ידי רשויות החינוך המקומיות, ומורכבים מנושאים כגון סינית, שפה זרה, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה וכו'. באופן כללי מתקיימים המבחנים בחודש יוני.

  רק תלמידים המשיגים ציונים טובים במבחני הכניסה יכולים להיכנס לתיכונים טובים. תלמידים רבים בוחרים בדרך זו, כי תיכון טוב הוא כרטיס כניסה לאוניברסיטה טובה, שפירושה תעסוקה טובה ומימוש עצמי. התלמידים הנכשלים במבחני הכניסה יכולים ללמוד בבתי ספר מקצועיים.

  מבחני הכניסה לאוניברסיטאות

  בסין נערכים מבחני הכניסה לאוניברסיטאות על ידי משרד החינוך או רשויות החינוך המקומיות, ותכני המבחנים מותאמים לתוכנית הליבה הממשלתית. המבחנים מתחילים ב-7 ביוני ונמשכים יומיים או שלושה.

  מכנים את הרכב מבחני הכניסה "3+X". הספרה ''3'' מייצגת שלוש בחינות חובה: סינית, מתמטיקה ושפה זרה, ואילו הנעלם ''X'' מייצג מקצוע בחירה המשתנה בהתאם למקום הבחינה. יש שה-''X'' הוא מבחן כללי בתחומים הומניים (הכוללים אזרחות, היסטוריה, וגיאוגרפיה), או מבחן כללי בתחומים מדעיים (שכוללים פיזיקה, כימיה, וביולוגיה); במקומות אחרים, ''X'' מייצג מבחנים בנושא ספציפי, כגון פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, היסטוריה וכו'. התלמידים קובעים את מקצוע הבחירה שלהם לפי רצונם ועל פי תנאי הקבלה של האוניברסיטאות המעניינות אותם.

  מבחני הכניסה לאוניברסיטאות מושכים תשומת לב מרובה. משנת 1999 תוכנית ממשלתית לעידוד השכלה גבוהה מעודדת אוניברסיטאות לקבל יותר סטודנטים. צעד זה אמור להפחית את התחרות בין התלמידים בתיכונים, ולהקל על הלחץ שלהם. בשל חשיבותם הרבה, מבחני הכניסה לאוניברסיטאות הם נושא חם המסוקר בהרחבה בתקשורת הסינית.  מבחני הקבלה ללימודים מתקדמים

  מבחני הקבלה ללימודים מתקדמים נחלקים לשני סוגים: מבחני הקבלה ללימודי תואר שני, ומבחני הקבלה ללימודי דוקטורט.

  מבחני הקבלה ללימודי תואר שני מורכבים משני שלבים: מבחן בכתב וראיון. המבחנים בכתב כוללים נושאי חובה ונושאי בחירה. משרד החינוך קובע את תכני בחינות החובה, וגם את סף הקבלה. סטודנטים שמתכוונים ללמוד בתחומים הומניים חייבים להבחן בפוליטיקה ובשפה זרה, ואלה שמתכוונים ללמוד בתחומים מדעיים חייבים להבחן בפוליטיקה, בשפה זרה ובמתמטיקה. בחינות הבחירה נערכות על ידי המוסדות האקדמיים והם גם קובעים את סף הקבלה. סטודנטים שעוברים את המבחנים בכתב נדרשים להשתתף בריאיון.

  מבחני הקבלה ללימודי דוקטורט נערכים על ידי המוסדות האקדמיים באופן עצמאי. מועמדים בעלי תואר שני שמתכוונים להמשיך ללמוד באותו התחום, צריכים לעבור מבחן בשפה זרה, שניים או שלושה מבחנים בהתאם לתחומם וראיון. אם המועמדים רוצים לעשות הסבה לתחום אחר, או שהם בעלי תעודות המקבילות לתואר שני, הם צריכים לעבור חמש או שש בחינות וראיון.

  בשנים האחרונות, לנוכח מצב התעסוקה הקשה בסין, יותר ויותר סטודנטים בוחרים להשתתף במבחני הקבלה ללימודים מתקדמים במקום לצאת למעגל העבודה. מגמה זו גורמת לשיעור קבלה נמוך בכל שנה. מאז הרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה, לאוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים ניתן חופש גדול יותר בקבלת סטודנטים.

  מבחני רמה ומבחני הסמכה

  בנוסף למבחני מיון במערכת החינוך הפורמלי, קיימים מבחנים נוספים המזכים בתעודות וברישיונות שונים. תעודות אלה נחשבות ליתרון גדול בשוק העבודה, משום שהן מוכיחות את הידע והמיומנויות של המחזיקים בהן.

  מבחנים נפוצים כוללים מבחני רמה בשפות זרות, מחשבים, נגינה בפסנתר וריקוד; מבחני הסמכה לעורכי דין, לראיית חשבון וכו'. בעקבות הגלובליזציה, בסין מתקיימים יותר ויותר מבחני הסמכה בינלאומיים.

  מבחני רמה נחלקים לרמות שונות, והתעודות מציינות את רמת המיומנות של המחזיקים. מסיבה זו, הישגיהם בבחינה אחת אינה מספיקה: כדי לקבל תעודות ברמה גבוהה יותר, על הנבחנים להמשיך ללמוד ולהעלות את רמתם.