הארמון הקיסרי: העיר האסורה

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי, עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • העיר האסורה (מכונה בסינית "הארמון העתיק", Gugong, 故宫), אשר שוכנת בלב בייג'ין, היא הפנינה הארכיטקטונית של ארמונות קיסריים בסין העתיקה, והיא גם קומפלקס מבני העץ העתיקים הגדול והשלם ביותר על אדמות. בשנת 1987, נכנסה העיר האסורה לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

  הפינה הצפון-מערבית של העיר האסורה, מבט מבחוץ

  העיר האסורה החלה להיבנות בשנת 1406 לספירה בפקודתו של הקיסר השני לשושלת מינג, ג'ו די, ובנייתה נשלמה כעבור 14 שנה. עד שנת 1911, עם נפילת שושלת צ'ינג ובמשך 500 שנה כמעט, התגוררו כאן 24 קיסרים בסך הכול וניהלו מכאן את ענייני המדינה. גודלה של העיר האסורה, סגנונה היפהפה, בנייניה המרהיבים והריהוט המפואר שבה הם מחזה נדיר בעולם. שטחה של העיר האסורה למעלה מ-720 אלף מטרים רבועים, אורכה כמעט 1000 מטר מדרום לצפון ורוחבה כמעט 800 מטר ממזרח למערב. היא מוקפת מכל עבריה בחומה שגובהה יותר מ-10 מטרים ומחוץ לחומה חפיר מים שרוחבו למעלה מ-50 מטרים. העיר האסורה נבנתה בקפידה על פי כללי הטקס, הנורמות הפוליטיות והרוח המוסרית שהיו רווחים בקיסרות הפיאודלית. המערך המבני שלה, גודלה, צורת הבניינים, הקישוטים הצבעוניים והריהוט כולם בלא יוצא מן הכלל ממחישים את העליונות וכובד המשקל של הסמכות הקיסרית. המבנים המרתקים ביותר בעיר האסורה הם שלושת ההיכלות הגדולים: היכל ההרמוניה העליונה, היכל ההרמוניה האמצעית והיכל שמירת ההרמוניה.

  שלושה מבנים אלה הם הזירה העיקרית שבה הקיסר הוציא אל הפועל את סמכותו השלטונית וקיים את הטקסים המפוארים. היכל ההרמוניה העליונה הוא לב העיר האסורה כולה, והכס הזהוב של הקיסר ניצב במרכזו. היכל זה הוא גם המבנה המהודר ביותר בתוך תחומי העיר האסורה. היכל ההרמוניה העליונה ניצב מצפון לכיכר ששטחה 30 אלף מטרים רבועים, והוא נבנה על מדרגות אבן לבנות בגובה 8 מטרים. גובהו קרוב ל-40 מטרים, וזהו המבנה הגבוה ביותר בעיר האסורה. בתרבות הסינית הדרקון מייצג את הסמכות של הקיסר, והקיסר מכונה: "בן השמים, הדרקון האמיתי". הדרקון הוא הדוגמא שעל פיה מעוצבים רבים מהקישוטים בתוך היכל ההרמוניה העליונה, ובסך הכול יש בהיכל למעלה מ-13 אלף דרקונים.

  ההיכלות והביתנים בעיר האסורה נפרשים רובד אחר רובד, והאגדה מספרת כי יש בה בסך הכול 9999.5 חדרים. בעבר סברו הקדמונים כי הארמון השמימי שבו מתגורר קיסר השמים מכיל 10,000 חדרים. הקיסר נחשב להתגלמותו הארצית של בנו של קיסר השמים, הוא נדרש לריסון עצמי ואסור לו לעבור את קיסר השמים. לכן מספר החדרים בעיר האסורה קטן בחצי חדר ממספר החדרים בארמון השמימי.

  קומפלקס המבנים העצום בעיר האסורה מרכז בתוכו את תמצית הגאונות של הפועלים הסינים. זו נמצאת בכל מקום: החל במבנה של המתחם כולו, וכלה בכל אחד ואחד מן הקישוטים המרובים והמגוונים שעל הגגות, הדלתות והקירות – כל אלה שופעים תבונה מופלאה ומחשבה מבריקה. למשל: בסיס השיש שעליו ניצב היכל ההרמוניה העליונה משווה לו מראה עצום ומהודר עוד יותר ובה בעת תפקידו למנוע הצפות. מערכת הניקוז שבבסיס זה מעוצבת כראש של דרקון חסר קרניים (לפי המיתולוגיה הסינית, דרקון זה נמנה על דרקוני השיטפונות). בבסיס המוגבה בן שלוש הקומות יש בסך הכול למעלה מ-1000 ראשי דרקונים כאלה. בגשם שוטף הם מנקזים את המים כלהקת דרקונים המתיזים מים ויוצרים מחזה מרהיב.

  העיר האסורה עשויה רובה מעץ משובח שהובא ממחוזות רחוקים בסין, והבנאים הסינים לאורך ההיסטוריה הקדישו מחשבה מרובה במטרה למנוע שריפות. בעיר האסורה יש למשל 4 שורות של מבני הגנה, שמבחוץ נראים כמו חדרים רגילים, אך מבפנים הם עשויים מבלוקים של אבן. אלה קירות הגנה מאש שתכננו ברוב חכמתם האדריכלים. נוסף על כך, בכל אחת מן החצרות שבמתחם הותקנו בסך הכול 308 מיכלי נחושת גדולים. מיכלים אלה היו מלאים מים בכל ימות השנה ושימשו לכיבוי שריפות. בחורף הוקצו אנשים להבעיר אש תחת המיכלים לשמירת החום, כדי למנוע מהמים שבתוך המיכל לקפוא.

  העיר האסורה היא מתחם הארמונות וההיכלות העתיקים הגדול והשלם ביותר שנשמר על פני כדור הארץ. על פי רישומי ספרי ההיסטוריה, בזמן בניית העיר האסורה העסיקה שושלת מינג 100 אלף בנאים מקצועיים ומיליוני פועלים שכירים. חומרי הבניין הגיעו מכל רחבי סין, אף ממקומות הרחוקים אלפי קילומטרים כמו אזור הספר שבדרום מערב סין, מחוז יונאן. נוסף על כך, על פי הנתונים הקיימים, בתור ארמונו של הקיסר העיר האסורה אוצרת בתוכה למעלה ממיליון פריטי עתיקות שערכם לא יסולא בפז, שישית מהמספר הכולל של העתיקות בסין, ובהם פריטים רבים יחידים במינם, הנמנים על האוצר הלאומי.

  [[media]]

   

  סרטון על העיר האסורה

  בשנות ה-80 של המאה שעברה, ממשלת סין בנתה למעלה מ-100 מחסנים תת-קרקעיים, ורוב העתיקות מהעיר האסורה נשמרות כיום בתוך "הארמון התת-קרקעי". מתחם העיר האסורה המרשים והמרהיב ביופיו הפך לסמל התרבות המפוארת של סין. ארכיטקטים מסין ומחוץ לה מכירים בכך כי התכנון והבניה של העיר האסורה הם יצירת מופת שאין שנייה לה. היא מסמלת את המסורת התרבותית הארוכה של סין, וממחישה את ההישגים הכבירים של הבנאים הסינים מלפני 500 שנה. 580 שנים חלפו מאז הוקמה העיר האסורה ועד עתה רוב המבנים כבר ישנים. אולם בשנים האחרונות מספר התיירים המבקרים בעיר האסורה גדל פי כמה וכמה, ובשנה מבקרים בה קרוב ל-10 מיליון איש. כדי לשמר טוב יותר את העיר האסורה, החלה ממשלת סין בשנת 2002 לערוך באופן הדרגתי שיפוץ מקיף במתחם, פרויקט שיפוץ שעתיד עתיד לארוך כ-20 שנה.