האם תומכת סין בהפצצות ארה"ב בעיראק?

מאת: Blog, תרגום: עמית אלעזר
 • הערה: הכתבה מציגה גם דברי פרשנות, שאינם עמדת הממשל הרשמית.

  ב-8 באוגוסט הפציץ צבא ארה"ב את כוחות דאע"ש בעיראק. משרד החוץ הסיני התייחס לאירוע ונמנע מלגנות את הפעולה. עיון בהכרזה הסינית יכול לשפוך אור על עמדתה בנושא המאבק בדאע"ש -

  "סין תומכת בהבטחת ריבונותה של עיראק, כמו גם בעצמאותה, שלמותה הטריטוריאלית ובמאבקה נגד הטרור. סין תומכת בכל צעד שיועיל לשמירה על בטחונה ויציבותה של עיראק, תוך שמירה על כיבוד ריבונותה של עיראק כתנאי מקדים. סין מקווה כי הסדר והיציבות יחזרו בהקדם למדינה".

  לדעת ג'אנג לֶה, פרשן פוליטי בעיתון Da Gong Bao, גילוי דעת זה של משרד החוץ הסיני מכיל שני רבדים. הראשון בהם, הוא הגנה על ריבונותה של עיראק, ובכך טמונה גם ביקורת על מלחמתו של ארגון דאע"ש נגד הממשלה העיראקית. במקביל, סין גם מדגישה כי לא חל כל שינוי במדינות החוץ שלה, המתנגדת להתערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות אחרות. משמעות הדברים, לטענת ג'אנג, כי סין מגלה תמיכה בסיוע שמעניקה ארה"ב לעיראק במלחמה בטרור.

  יש לציין, כי נציג עיראק באו"ם קרא עוד בחודש יוני לארה"ב לסייע לה צבאית. אם נתבונן מזווית זאת, הרי שהפצצותיה של ארה"ב "זכו לאישור" מצד ממשלת עיראק, ולכן לא הפרו את התנאי הסיני לשמירה על ריבונות המדינה. בשל כך, מגלה סין תמיכה בהתקפות האמריקאיות נגד דאע"ש.

  במשך שנים רבות, מדיניות החוץ הרשמית של סין נקטה באי התערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות אחרות, תוך שהיא קוראת לשימוש בדרכי שלום, דיאלוג ודיפלומטיה ליישוב סכסוכים.

  לסין היסטוריה ארוכה של התנגדות להתערבות צבאית במדינות אחרות. כך למשל, היא התנגדה למלחמת המפרץ השנייה בשנת 2003, וכן יצאה חוצץ נגד התערבות בסוריה. כמו כן, סין גם הזהירה את הקהילייה הבינלאומית להימנע מכפייה חיצונית של פתרון פוליטי בסוריה וכן התנגדה נחרצות לחימוש כוחות האופוזיציה הסורית. בסוגיית הגרעין האיראני, התנגדה סין פעמים רבות להחרפת הסנקציות הכלכליות וקראה לפתרון באמצעות דיאלוג ושיתוף פעולה. גם בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני, דבקה סין בעמדה ניטרלית ומאופקת הקוראת לשני הצדדים לחדול מאלימות ולחזור לשולחן המשא ומתן.

  יש לציין, כי ארגון דאע"ש הודיע כי ברצונו גם לכבוש שטחים מסין – את האזור האוטונומי של סינג'יאנג. במקביל, מתח ארגון הטרור ביקורת על מדיניותה של סין במחוז וקרא למוסלמים בעולם ובסין לתמוך בפעולות דאע"ש.