האם סין יקרה יותר מארה"ב?

מאת: Global Times, תרגום: ליאת סוזנה
  • מאז שפתחה שעריה לעולם המערבי, במסגרת מדיניות הרפורמות והדלת הפתוחה, הפכה סין, "בית החרושת של העולם", לידועה כאחת המדינות הזולות בעולם, בין אם מדובר בעלויות מחייה או בעלויות ייצור ורכישה של מוצרים. אך כל זה כבר בגדר היסטוריה בלבד.

    לפי ידיעה שפירסם אתמול (ה') אתר האינטרנט האמריקני ה-Business Insider, כיום ישנם מוצרים מסויימים שעלותם בסין גבוהה יותר מאשר בארה"ב. על פי נתונים שהציג הבנק העולמי, בשנת 2003 דולר אמריקני אחד קנה בסין פי 5 מוצרים ושירותים מאשר בארה"ב, זאת לפי חישובים המתבססים על תיאוריית שיוויון כוח הקניה (Purchasing Power Parity, ובקיצור PPP), מדד אשר משקף את כח הקנייה האמיתי בשוק המוצרים המקומי הכללי של המטבעות ביניהם מתבצעת ההשוואה.

    כך לדוגמה, אם חדר בבית-מלון בארה"ב עלה באותה שנה 50 דולר ללילה, בסין, חדר במלון בדרגה זהה עלה 11 דולרים בלבד. אך כיום, כאמור, תמונת המצב השתנתה ואם תשאלו כל סיני שתפגשו ברחוב הוא יגיד לכם כי החיים בסין הופכים ליקרים הרבה יותר מיום ליום.

    האתר האמריקני אף הציג נתונים שפורסמו על ידי השבועון הכלכלי הסיני "צאיסין", שערך השוואת עלויות בין מוצרי מזון שנמכרים בעיר הסינית האנג-ג'ואו ובין בוסטון בארה"ב. מההשוואה עולה כי קרטון ביצים עולה פי שניים בסין וליטר חלב כמעט פי שלושה. גם מחירי הדירות והדלק התגלו כיקרים יותר בסין. בנוסף, מחירם של מוצרים תוצרת סין, כגון בגדים, מוצרי אלקטרוניקה וכו', גבוהים יותר בסין מאשר בארה"ב.

    על אף שעליית המחירים של מוצרים מסויימים אינה משקפת את תמונת המצב הכללית, יש לזכור כי למרות שחלה עלייה ניכרת בהכנסותיהם של הסינים בהשוואה לשנים קודמות, הן עדיין נמוכות משמעותית בהשוואה לאלה של האמריקנים. החשש הוא שהאינפלציה שכבר מבעבעת בעורקי המדינה, תגרור עימה ירידה משמעותית באיכות ורמת החיים של הסינים.