האם יועלה גיל הפרישה?

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: עמית אלעזר
 • "עם הפיתוח הכלכלי והחברתי הבלתי פוסק והעלייה בתוחלת החיים, דחיית גיל הפרישה היא מהלך בלתי נמנע." כך אמר דובר המשרד למשאבי אנוש וביטוח חברתי במהלך דיון עם גולשים שהתקיים ברשת האינטרנט. לדבריו, המשרד עורך כיום מחקר מעמיק של הסוגיה. לאחר שיעמדו על צדדיה השונים, תפורסם הצעה לקביעת מדיניות ממשלתית.

  קיימות כיום שתי דעות מנוגדות בנושא. האחת, גורסת כי דחיית גיל הפרישה תועיל לפיתוח שוק כוח האדם, במיוחד בתחומים בהם נדרש ידע וניסיון, כמו גם תגדיל את סכום דמי הפנסיה. מנגד, יש הטוענים כי בשוק התעסוקה הסיני גובר ההיצע על הביקוש. לפיכך, העלאת גיל הפרישה תוביל להחרפת מצוקת האבטלה.

  "גיל הפרישה" מסומן כקו הגמר, בעוד השוטר פוקד: "דחה את הפרישה!"

  לאמיתו של דבר, גיל הפרישה בסין לא השתנה מאז שנות ה-50 של המאה שעברה, אז נקבע כי נשים תוכלנה לפרוש בין הגילאים 50 ל-55, וגברים בגיל 60 שנה. עם זאת, בשעה שנקבעו התקנות היה אורך החיים הממוצע בסין כ-50 שנה. כיום, עם הפיתוח הכלכלי והחברתי בסין, עלתה תוחלת החיים הממוצעת ל-73.5.

  "מנקודת מבט מדעית, דחייתו של גיל הפרישה תואמת את העלייה בתוחלת החיים", אומר פרופסור ג'נג גונג-צ'נג מהאוניברסיטה העממית של סין (אוניברסיטת רנמין). לדבריו, "על סין לייסד מערכת פרישה לגמלאות על בסיס התנדבותי, כך שאלו המעוניינים להמשיך לעבוד יוכלו להמשיך, ואילו האחרים יוכלו לפרוש."

  ג'נג בינג-וון, חוקר באקדמיה הסינית למדעי החברה, סובר כי "אם לא יועלה גיל הפרישה, יתכן ומערכת דמי הפנסיה הנוכחית לא תוכל להמשיך ולהתקיים בעתיד". הוא ממשיך ואומר כי "בראייה לטווח ארוך, אם ברצונו להמשיך ולשמור על הישרדותה הפיננסית של המערכת, חובה עלינו להעלות את גיל הפרישה כמו גם את גיל המינימום לקבלת פנסיה. עם זאת, מהלך שכזה ישפיע על כמות עצומה של אנשים, על כן יש לפעול עקב בצד אגודל."

  דוח שפרסם בעבר מכון המחקר לכלכלה ופיננסים של האקדמיה למדעי החברה, חוזה כי במהלך שלושים השנים הבאות צפויה האצה בקצב הזדקנות האוכלוסייה בסין. על פי נתוני הדוח, עד לשנת 2040 שיעורם של בני ה-60 ומעלה יטפס לכדי 28% מכלל האוכלוסייה ועד לשנת 2050 יהיה חלקם של בני ה-60+ מעל לשליש מכלל האוכלוסייה. עם פחות צעירים הנמצאים במעגל היצרני של החברה ולחצים גוברים של תמיכה פיננסית באוכלוסיית הקשישים, עלולה המערכת הכלכלית הסינית לספוג מכה קשה.

  לו ג'ינג-האי, מומחה לשכר באיגוד הסיני ללימודי עבודה, גורס שיש לדחות את גיל הפרישה ב-5 שנים. לטענתו, "עלייה במספר שנות העבודה תביא גם להגדלה בסכומים המופרשים לפנסיה."

  אחד מגולשי האינטרנט כתב: "רוב העובדים יאלצו לעבוד בגיל מבוגר, ועלולים ליהנות מפחות זכויות בשל הלחץ על קרנות הפנסיה. לעומת זאת, העובדים בחברות בבעלות ממשלתית ובסקטור הציבורי רק ירוויחו יותר, זה לא הוגן".

  לפני כ-5 שנים החלה שנחאי בתוכניות ניסיונית בחלק מן התחומים. על פי התוכנית, גברים יכולים לבחור לפרוש לגמלאות בגיל 65 ונשים בגיל 60.