האם באמת אפשר לבחור מזכירי מפלגה באמצעות מכרז?

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: סי סיאוצ'י, קובי לוי
  • מקרה שקרה: לפני חודש כינסה מועצת המפלגה הקומוניסטית בעיר וֵונג'וֹאוּ שבדרום מחוז ג'ה-ג'יאנג מסיבת עיתונאים, ובה מסרה כי במטרה לחזק את גופי המפלגה בחברות פרטיות, היא יצאה במיזם משותף עם עוד 25 חברות לא-ממשלתיות כדי לבחור ולגייס מזכירי מפלגה מצטיינים למשרות בחברות אלה במשכורת שנתית מקסימלית של 200 אלף יואן. 1,205 מועמדים ניגשו להיבחן ל-25 המשרות הנחשקות, ובהם לא היו חסרים גם פקידי מפלגה בדרגה מחוזית או מיניסטריאלית. בעיני המתבונן מבחוץ הובן הצעד הזה כבחירה של מנכ"לים "אדומים" (קומוניסטים) למשרות בחברות לא ממשלתיות באמצעות מכרז.

    ריאיונות למשרות הנחשקות: מזכיר הארגון המפלגתי בחברה לא-ממשלתית

    מסע גיוס העובדים בוונג'ואו הרים לא מעט גבות בציבור הרחב. אישים פוליטיים אחדים הביעו מורת רוח נוכח הליך הבחירה הפומבי של מזכירי מפלגה, וטוענים כי הליך כזה מפר את חוקת המפלגה. אישים אלה סבורים כי מזכירים בגופים מפלגתיים אסור לבחור בתהליך של גיוס עובדים, אלא רק באמצעות הצבעה ומינויים שאושרו על ידי הדרגים הגבוהים יותר המפלגה.

    כתבנו הבחין שבזמן שהנבחנים ממתינים לריאיונות, הם שומרים על פרופיל נמוך. אחד הנבחנים סיפר שכולם יצאו לריאיונות האלה בסתר, כי אם הממונים עליהם ידעו כי איזשהו סגן מנהל לשכה מכובד יצא לוונג'ואו במטרה לקבל משרה של מזכיר בסניף המפלגה בחברה לא-ממשלתית כלשהי, הוא יהפוך לבדיחה של המשרד.

    אל מול המחלוקות, אומר ראש המשרד המפלגתי לענייני כלכלה במחלקת הארגון של מועצת המפלגה הקומוניסטית בעיריית וונג'ואו ג'או סְיָאוֹבֵּן כי אין שום פסול בהליך הבחירה הפומבי: "למעשה, מה שמטריד עוד יותר את הציבור הוא שהשיטה הזו עלולה לספק במה חוקית לפקידים מקומיים שכבר יצאו לגמלאות להיבחר מחדש למשרות. בתהליך הבחירה הפומבי, מנהלים בכירים באחדות מהחברות המקומיות נוטים חסד מיוחד לפקידי מפלגה ותיקים מקומיים שכבר יצאו לגמלאות וממלאים תפקיד ייצוגי בלבד." דבר זה מעורר דאגה גם אצל רוב הנבחנים. מר לי, שהגיש מועמדתו למשרה, אפילו העלה את השאלה במפורש: "יכול להיות שאנחנו סתם כסות בכל הסיפור הזה?"