האינטרנט: זירת המסחר בכפרים

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: סי סיאוצ'י, ליאת סוזנה
 • "רשת האינטרנט הפכה לזירת מסחר משמעותית בסין, ועל אף המשבר הכלכלי, יותר ויותר גולשים סינים בוחרים לצרוך ולקנות דרך הרשת". כך צויין בדוח שפירסמה האקדמיה הסינית למדעי החברה בבייג'ין בתחילת חודש אוקטובר. הדוח, המכונה "הספר הכחול לטכנולוגיות מידע לשנת 2010", מנתח את מצב האינטרנט ומעניק תחזית להתפתחויות עתידיות בתחום האינטרנט בשנה הקרובה.

  יותר ויותר סינים בוחרים לצרוך ולקנות דרך רשת האינטרנט

  לפי הנתונים שפורסמו בדוח, מספר הקונים ברשת האינטרנט הסינית בשנת 2009 הגיע ל-108 מיליון איש בקירוב, גידול של 45.9% לעומת השנה הקודמת. כמו כן, נרשמה עלייה של 24.5% בשימוש במערכות תשלום ברשת. לפי הדוח, החיים בצילו של המשבר הכלכלי הפכו לתלויים יותר ויותר באינטרנט. הגלישה ברשת הפכה לפעילות פנאי מועדפת של אנשים רבים, שפונים אליה גם בחיפושם אחר מידע מסויים וגם למטרת קניות.

  שוק המשחקים המקוונים זכה גם הוא להתייחסות נרחבת בדוח. מספרם של הגולשים אשר עשו שימוש ברשת למטרת משחקים בשנת 2009 רשם עלייה של 41.5% לעומת השנה הקודמת והוא חצה את רף ה-265 מיליון איש. גם מספרם של הגולשים שעוסקים בהורדת קבצי מוזיקה עלה ב-28.8%.

  הודות לפיתוח ולקידום טכנולוגיות חדשות ושירותי מידע בתחום החקלאות ובכפרים, האינטרנט הופך אט אט לזירת מסחר מועדפת גם על האוכלוסיה הכפרית. הדוח חוזה כי בעתיד תהפוך האוכלוסיה הכפרית בסין ל"כוח העיקרי" בקרב הגולשים הסינים. בין השנים 2009-2007, מספר הגולשים המתגוררים בכפרים זינק ב-71.6% ועמד על למעלה מ-100 מיליון איש, לעומת עלייה של 34.6% בלבד במספרם של הגולשים המתגוררים בערים.

  למרות זאת, השימוש באינטרנט בכפרים עדיין נפוץ הרבה פחות מאשר בערים. לכן, ניתן לומר כי קיים בשוק זה פוטנציאל צמיחה אדיר שעדיין רחוק מלהיות ממומש.