האגם המערבי: אתר מורשת עולמית של אונסק"ו

תרגום: וואנג דונג-וואן, ליאת סוזנה
 • ביום שישי האחרון (24 ביוני) הכריזה ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו במושבה ה-35 במספר שהתכנס בפריס, על החלטתה לצרף את האגם המערבי שבעיר האנג-ג'ואו לרשימת אתרי המורשת העולמית, על פי האמנה להגנה על המורשת העולמית של תרבות וטבע. בכך מצטרף האגם ל-40 אתרים נוספים בסין אשר זכו להכרה על ידי הועדה כאתרי מורשת עולמית.

  הנצחתו של האגם ברשימה מכובדת זו מבטאת את ערכו האוניברסלי כנכס טבעי ותרבותי ראשון במעלה, את מאפייניו היחודיים ואת חשיבותו הרבה למורשת המשותפת לאנושות. על פי הודעת אונסק"ו, האגם המערבי הוכר עפ"י הקריטריונים שנקבעו על-ידי הועדה, אשר מתגלמים בנכסיו התרבותיים והטבעיים כאחד. נופיו של האגם משקפים בבירור את המחשבה הסינית ואת ערכיה האסתטיים והם משמשים מקור השראה בתכנון ועיצוב פארקים ושימור טבע במרחב העירוני בתוך סין ומחוצה לה.

  מוקף הרים משלושת עבריו, פארק האגם ששטחו מתפרש על-פני 3,322 דונם הוא סמל תרבותי לאומי המתהדר בהיסטוריה רוויה אגדות וסיפורים. לאחר מאות שנים שהושקעו בעיצוב ותכנון האזור, הוא משמש כיום כמופת לאתרי נוף בהם נעשה שילוב מופלא של עבודת טבע ואדם.

  האגם ממוקם בחלקו המערבי של מרכז האנג-ג'ואו. הוא משתרע על פני שטח של כ-6.5 קמ"ר, והיקפו מגיע ל-15 ק"מ. עומקו הממוצע נע בסביבות 2.2 מטרים כשהנקודה העמוקה ביותר מגיעה ל-5 מטרים. בעבר הוקמו באגם סוללות אשר מחלקות אותו לחמש ימות נפרדות – האגם החיצוני, האגם הפנימי, אגם יוּ'אֶה, האגם סִילִי ואגם סיָאוֹנָאן. חמש הימות מחוברות ביניהן על-ידי גשרים גבוהים ומקומרים.

  כל האלמנטים המרכיבים גן סיני מסורתי מקבלים ביטוי באגם ובסביבתו. התפאורה הטבעית של פסגות במגוון צורות משונות, צמחייה עבותה וירוקה ופרחים בשלל סוגים וצבעים, בשילוב עם המקדשים, הפגודות והאתרים ההיסטוריים והתרבותיים הנוספים, מתעצמת ומקבלת גוון שונה עם התחלפות העונות, ומותירה את כל מי שחוזה בה פעור פה.

  ההכרה באגם המערבי כאתר מורשת עולמית היתה סיום מוצלח לתהליך ארוך וממושך שהחל כבר בשנת 1990, בניצוחה של עיריית האנג-ג'ואו. בשנת 2008 הצטרפה לפרויקט הגשת המועמדות גם הלשכה המדינית לשימור אתרי מורשת.

  טונג מינג-קאנג, ראש הלשכה לשימור אתרי מורשת, אמר לאחר ההכרזה כי ממשלת סין מתחייבת להמשיך ולהשקיע את מירב המאמצים בשימור האגם וסביבתו, בתחזוקתו ובתפעולו של האתר

  האגם המערבי הוא בין האתרים הבודדים בסין אשר הכניסה אליהם אינה כרוכה בתשלום.

  תמונות נוספות מהאגם בעמודים הבאים.