האגוזים של בייג'ין

מאת: China Radio International
 • בביקור בשוק הפשפשים הענק של בייג’ן, פאנג’יה יואן, או בהרבה שווקים אחרים בעיר אי אפשר שלא להתרשם מתופעה מוזרה. עשרות דוכנים בשוק מוקדשים למכירת מוצר אחד בלבד - אגוזים גדולים ועגולים (בסינית נקראים: חה טאו). האגוזים נמכרים בצמדים, עטופים בניילון ועל פי הדקדקנות שבה המוכרים והקונים בוחנים אותם, ברור שהם אינם מיועדים לאכילה. 

  לאגוזים הללו היסטוריה ארוכה בבייג’ין והם שימשו כצעצועים בחצר הקיסר כבר בשנת 220 לספירה. החל מימי שושלת צ’ינג (1644-1912) האגוזים הפכו לסמל סטטוס הנסחר בתוך האליטות השולטות. גם היום האגוזים הם סמל סטטוס שאמור לבטא הצלחה כלכלית.  

  האגוזים משמשים את תושבי בייג’ין לעיסוי לידיים כבר מאות שנים. הם משחקים בהם בין האצבעות, מניעים אותם בתוך כף היד כדי לשפר את זרימת הדם. התפיסה הסינית היא שבידים עוברים כלי דם לכל האיברים החיוניים ומכאן חשיבותן. המשחק באגוזים גם מסייע לחימום הגוף בטמפרטורה קרה. 

  על פי הרפואה הסינית עיסוי ידיים יכול לרפא מחלות לב, כאבים חריגים, דיזנטריה  וחולשה כללית בין השאר.

  אך לא כל האגוזים שווים ובעוד הזולים נמכרים בפרוטות, צמד אגוזים טוב יכול להגיע גם לשווי של מאות אלפי יואן. הצמד שווה יותר ככל שהאגוזים גדולים יותר, צבעם חום כהה יותר והם סימטריים יותר. האגוזים עשויים להיות אפיק השקעה ארוך טווח כאשר אספנים קונים אותם ומחכים למכור בעתיד ברווח. ככל שמשחקים באגוז הוא הופך אדמדם יותר וחלק, מאפיינים שמעלים את מחירו. 

  האגוזים מעטרים גם תכשיטים כמו שרשראות וצמידים. מי שמוכן להמר יכול לרכוש זכות על אגוזים שטרם צמחו. אם הם יהפכו לאגוזים משובחים, הוא יוכל לצאת ברווח גדול, ואם לא אז הוא יפסיד חלק מכספו.