דריסת רגל ל-ICBC בשוק האמריקני

מאת: China Internet Information Center, תרגום: ואנג דונג-ואן, ליאת סוזנה
 • בנק התעשייה והמסחר של סין (ICBC) רכש שלשום (יום א') נתח של 80% בבנק אוף איסט אסיה (BEA) בארה"ב תמורת 140 מיליון דולר, כך נמסר בהצהרה משותפת של שני הבנקים. לפי הדיווחים, פרטי הסכם הרכישה, שנחתם ב-21 בינואר בבוסטון שבארה"ב, נקבעו על ידי הבנק הסיני וגורמים מבנק BEA שבסיסו בהונג קונג.

  עם השלמת עסקת הרכישה, שמותנת בקבלת אישוריהן של הרשויות הרגולטוריות בסין ובארה"ב, תינתן ל-BEA האפשרות להעמיד למכירה את המניות הנותרות שבידו, בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם. ברגע שהעסקה תאושר, ICBC יהיה אחראי על ניהולם של כל סניפי בנק אוף איסט אסיה בארה"ב.

  בנק אוף איסט אסיה

  ג'יאנג ג'יין-צ'ינג, יו"ר דירקטוריון ICBC, אמר כי מדובר בעיסקה בעלת משמעות אסטרטגית ופיננסית מרחיקת לכת, שכן זו הפעם הראשונה שבנק סיני רוכש מניות שליטה בבנק מסחרי אמריקני.

  "הרכישה תאפשר ל-ICBC לבסס נוכחות מוצקה בארה"ב. עם קבלתו של רישיון בנק מסחרי, נוכל להמשיך ולהרחיב את הפעילות הבנקאית שלנו ברחבי ארה"ב, ולהבטיח לעצמנו עמדה דומיננטית בתחום", אמר ג'יאנג. ג'יאנג הוסיף ואמר כי לעסקה החדשה תהיה השפעה חיובית על יחסי המסחר בין סין לארה"ב.

  בנק אוף איסט אסיה בארה"ב הוא חברת בת בבעלות מלאה וישירה של תאגיד בנק BEA שבסיסו בהונג קונג. מטה הבנק ממוקם במנהטן והוא מפעיל 13 סניפים בקליפורניה ובניו-יורק. הוא מחזיק ברישיון לבנק מסחרי בארה"ב ומציע שירותי בנקאות מסורתיים כגון בנקאות קמעונאית ובנקאות מסחרית לעסקים ומתמחה גם במתן שירותים פיננסיים.

  בנק אוף איסט אסיה הוקם בשנת 1918 בהונג קונג והוא היום הבנק העצמאי הגדול ביותר בעיר. בשנת 2009, מכר הבנק 70% מהמניות בשלוחותיו בקנדה ל-ICBC תמורת סכום של מעל ל-80 מיליון דולר.