דרום-מערב סין

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, תרצה ערב
 • בדרום מערב סין נכללים האזור המוניציפלי צ'ונגצ'ינג (Chongqing, בסינית:重庆) והמחוזות סְצ'וּאן (Sichuan בסינית:四川), גויג'ואו (Guizhou, בסינית: 贵州) ויונאן (Yunnan בסינית: 云南), האזור האוטונומי טיבט (בסינית: Xizang Zizhiqu 西藏民族自治区).

  דרום מערב סין סבוך מבחינה טופוגרפית – הוא מרושת ברמות, מישורים נהרות והרים. במחוזות מסויימים חלקי המחוז נבדלים זה מזה בהפרש טמפרטורות גדול.


  האזור המוניציפלי צ'ונגצ'ינג (Chongqing בסינית: 重庆)

  אוכלוסייה: נכון לשנת 2008, באזור המוניציפלי צ'ונגצ'ינג חיים 32.5332 מיליון איש, 1.75 מיליון מתוכם בני מיעוטים, בעיקר טוּג'יה.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: ממזרח לצ'ונגצ'ינג שוכנים מחוז הוּביי ומחוז הונאן, בדרום מחוז גויג'ואו, במערב מחוז סצ'ואן, ובצפון – מחוז שָאנסי. צ'ונגצ'ינג היא העיר המתפרשת על השטח הגדול בסין - 82,402 קמ"ר. בשנות ה-90 נפרדה צ'ונגצ'ינג ממחוז סצ'ואן והפכה לאזור מוניציפלי עצמאי.

  אקלים: הטמפרטורה השנתית הממוצעת בצ'ונגצ'ינג עומדת על כ-18 מעלות, החורף אינו קר אך הקיץ חם מאוד. העיר כמעט תמיד שורה בערפל, ומשום כך זכתה לכינוי "עיר הערפל".

  כלכלה: בשנת 2009 ההכנסות של צ'ונגצ'ינג עמדו על 116 מיליארד יואן, צמיחה של 21% מ-2008.

  אטרקציות תיירותיות

  מערות דאדזו: "מערות דאדזו" הן השם הכולל לכל הפסלים שבתחומי נפת דאדזו, המיוצגים בעיקר בפסלים החצובים בצוקי האבן. באתר ניתן להתרשם מאמנות הפיסול באבן האופיינית לשושלות טאנג וסונג.

  נופי הלילה של צ'ונג-צ'ינג: נופי הלילה נחשבים לכרטיס הביקור של העיר צ'ונגצ'ינג. העיר מוקפת מים משלושת עבריה, ועברה הנותר שוכן למרגלות רכס הרים. הנופים עוצרי הנשימה של העיר מתעצמים כשיורדת החשיכה.

  העיירה העתיקה ג'ונגשאן: ג'ונגשאן מרוחקת כ-125 ק''מ דרומית לעיר צ'ונגצ'ינג, ובה בתים מטים לנפול בסגנון סצ'ואני קלאסי על גדת נהר שוצף.

  אמנות מקומית

  האופרה הסצ'ואנית: אמני האופרה המקומית (המשותפת לצ'ונגצ'ינג וסצ'ואן) מחליפים מסכות במהירות הבזק, רוקדים עם עם שרוולים ארוכים ונושפים אש. יצירת המסכות לאופרה היא אמנות מקומית מפותחת.

  אוכל מקומי: הטעם האהוב על תושבי צ'ונגצ'ינג הוא ה-"מה"– מעין טעם מרדים. צ'ונגצ'ינג גם מקום הולדתו של סיר האש "הוּאוֹ-גוּאוֹ".

  מחוז סצ'ואן (Sichuan בסינית:四川)

  עיר בירה: צ'נגדו

  אוכלוסייה: במחוז סצ'ואן חיים 81.38 מיליון איש. חי בו ריכוז הטיבטים השני בגודלו בסין, מיעוט הצ'יאנג היחודי והקהילה הגדולה ביותר של מיעוט ה-יִי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: מחוז סצ'ואן גובל עם העיר צ'ונגצ'ינג, מחוז גויג'ואו, מחוז יונאן, טיבט, מחוז צ'ינגהָאי ומחוז שאנסי. החלק המערבי של סצ'ואן הררי, והערבות פרושות על חלקים נרחבים שלו. בחלק המזרחי מצוי האגן הסצ'ואני – המישורים הגדולים של המחוז. שטחו של המחוז הוא כ-485,000 קמ"ר.

  אקלים: הטמפרטורה הממוצעת במחוז עומדת על 18 מעלות. החורף אינו קר מדי אך הקיץ חם מאוד. המחוז כמעט תמיד מעונן וערפילי.

  כלכלה: התמ''ג של מחוז סצ'ואן עמד בשנת 2009 על 1415.13 יואן, צמיחה של 14.5% מ-2008.

  אטרקציות תיירותיות

  ג'יוג'איגואו: בשמורת הטבע המהוללת בסין נופים אלפיניים של אגמים צלולים, מפלים גועשים, פסגות מושלגות ויערות בראשית.

  הר אמיי: הר אמיי אוצר בתוכו קדושה ונוף עוצר נשימה, תרבות עתיקת יומין וחיות בר נדירות.

  לשאן: הבודהא העצום שבלשאן מתנשא לגובה של כ-70 מטרים

  אמנות מקומית: רקמת המחוז, אחת מארבע הרקמות המפורסמות של סין, מתהדרת בצבעים ומוטיבים עדינים.

  אוכל מקומי: המטבח הסצ'ואני אהוב מאוד על הסינים ונפוץ בכל רחבי סין. בין המאכלים המזוהים איתו ביותר הם דג צלוי בשמן ורוטב, ורצועות עוף עם בוטנים.


  מחוז גויג'ואו (Guizhou, בסינית: 贵州)

  עיר בירה: גוי-יאנג

  אוכלוסייה: נכון לשנת 2007, במחוז גויג'ואו חיים 39.7548 מיליון איש. 37.9% מהאוכלוסייה הם בני מיעוטים. בדרום המחוז האזורים האוטונומיים של מיעוט הדונג ומיעוט המיאו.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: רובו המוחלט של מחוז גויג'ואו הררי ומכוסה ביערות ירוקים. ממזרח שכן לו מחוז הונאן, בדרום מחוז גואנגסי, במערב יונאן, ובצפון סצ'ואן וצ'ונגצ'ינג. שטחו עומד על 17,6167 קמ"ר.

  אקלים: החורף בגויג'ואו אינו קר והקיץ אינו חם; המשקעים יורדים לכל אורך השנה.

  כלכלה: בשנת 2009 ברחבי המחוז התמ''ג עמד על 388.7 מיליארד יואן ,צמיחה של 11% מ-2008.

  אטרקציות תיירותיות

  צ'ה-שווי: בפינה נידחת בצפון המחוז, צְ'ה-שווי הוא אזור עשיר בשמורות טבע שבהן עשרות נהרות ומפלים, יערות במבוק, צוקים אדומים וגם כמה עיירות עתיקות.

  מפלי הואנג-גואו-שו: מפלי הואנג-גואו-שו הם המפלים הגדולים ביותר בסין, ממוקמים ליד העיר אנשון.

  אמנות מקומית

  תיאטרון האדמה הוא מופע מסורתי של תושבי אזור אנשון. המסכות המפחידות, ירוקות ובעלות ניבים ארוכים, נוצרו כדי שיוכלו לגרש רוחות בשנה הקרובה.

  אוכל מקומי:

  המטבח של גויג'ואו נכלל במטבח הסצ'ואני, אך מתייחד בטעם החריף-חמוץ. המאכל המפורסם ביותר של המחוז הוא מרק דגים חמוץ. בשר הכלב אהוב על בני המיעוטים של המחוז.


  מחוז יונאן (Yunnan בסינית: 云南)

  עיר בירה: קונמינג

  אוכלוסייה: נכון לשנת 2008 חיים במחוז יונאן 45.43 מיליון איש, כ-35% מהם בני מיעוטים (כ-15.90 מיליון נפש). המיעוט הגדול במחוז הוא מיעוט ה-יי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: הטופוגרפיה של המחוז מסובכת מאוד. המערב הררי, ואילו במזרח ובדרום שייכים לאגן יונאן-גויג'ואו. שטח המחוז עומד על 390,000 קמ''ר.

  אקלים: יונאן מפורסמת במזג האוויר הנוח שלה. בימי הקיץ החמים הטמפרטורה נעה בין 19-22 מעלות, ובימי בחורף הטמפרטורה נעה בין 6-8 מעלות.

  כלכלה: בשנת 2009 תמ"ג המחוז עמד על 616.823 מיליארד יואן, צמיחה של 12.1% מ-2008.

  אטרקציות תיירותיות:

  ליג'יאנג: העיר ליג'יאנג היא אחת הערים העתיקות המיוחדות בסין - את הרחובות הצרים מרשתות עשרות תעלות מים שוצפים, ולאורכן בתים מסורתיים של בני שבט הנאשי, תושבי המקום.

  לואו-פינג: במשך שבועיים מתגלה לואו-פינג במלוא תפארתה: שדותיה האינסופיים מתמלאים בפרחים צהובים ומספקים חוויה בלתי נשכחת למטיילים ולצלמים.

  יו'אן-יאנג: טרסות האורז מרשימות בהיקפן העצום בכל ימות השנה.

  אמנות מקומית

  הדפסת שעווה היא אמנות עממית של מחוז יונאן. לכל מיעוט במחוז מוסיקה ומחול האופייניים לו.

  אוכל מקומי: אטריות אורז "לעבור את הגשר" מבושלות עם ירקות, בשר וביצים. המחוז נודע גם בזכות תה פוּאֶר הגדל בדרום.


  טיבט (בסינית: 西藏, Xizang)

  עיר בירה: להאסה

  אוכלוסייה: נכון לשנת 2006 באזור חיים 2.81 מיליון איש, רובם מתרכזים בדרום ומזרח המחוז. רובם טיבטים, אך גם ההאן, הְווי, המנבה והלואובה חיים במחוז.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: טיבט נמצאת ברמה הגבוהה בעולם - הרמה הטיבטית, שגובהה הממוצע 4000 מטרים מעל פני הים. בדרום טיבט מתנשא הר ההימלאיה.

  אקלים: הטמפרטורה הממוצעת בטיבט עומדת על 8 מעלות. השנה נחלקת לעונה היבשה ולעונה הגשומה. קרינת שמש בטיבט חזקה, החמצן דליל ולחץ האוויר נמוך.

  כלכלה: התמ''ג של טיבט עמד בשנת 2009 על 43.7 מיליארד יואן, גידול של 12.1% משנת 2008.

  אטרקציות תיירותיות

  ארמון פוטאלה: ארמון החורף של הדלאי-למה הוא הארמון הטיבטי הגדול ביותר שנשמר בשלמותו, אשר משקיף על מרכז להאסה מגבעה.

  אגם נאמטסו: האגם המלוח השני בגודלו בסין. פרוש שמו הוא "אגם שמיים".

  רכס ההימלאיה: הרכס הגבוה בעולם, הממוקם בדרום הרמה הטיבטית.

  אמנות מקומית

  האמנות הטיבטית היא ברובה אמנות דתית. הנזירים הטיבטים יוצרים את המנדלה – העולם – מחול צבעוני. לאחר תקופה מסויימת מפוזר הציור בטקס חגיגי לכל עבר.

  אוכל מקומי

  הטיבטים אוכלים בעיקר בשר יאק, כבש ומוצרי חלב, ושותים תה עם חמאת יאק ושכר המבוסס על שעורה.