דלדול העצם בראי הרפואה הסינית

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר
 • דלדול עצם (בשמה הלועזי אוסטאופורוזיס) היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם בקרב נשים וגברים בגיל העמידה. לרוב מקושרות המחלה להעדר הורמונים נשיים, אובדן סידן או חוסר קליטתו, העדר פעילות גופנית מספקת, או שילובם של גורמים אלו יחדיו.

  מנקודת המחשבה של הרפואה המערבית, נגרמת המחלה מאובדן סידן (קלציום). בשל כך, על מנת להשלים את אשר איבדה העצם, יש להזינה בסידן וכן לעודד את קליטת הסידן על ידי ויטמין D, ויטמין C והורמון המין הנקבי.

  עם זאת, לרפואה הסינית הבנה שונה בתכלית בנושא. על פי "ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב" (קלאסיקה שיצאה לאור בימי שושלת צ'ין ונחשבת לספר הרפואה הקדום ביותר בקאנון הרפואה הסינית) הסיבה למחלה זאת נובעת מחוסר איזון ב-3 איברים: טחול, כליות וכבד.

  על פי הרפואה הסינית, שלושת איברים אלו הם גם חלק מהאיברים האחראיים על איחסונו של הצ'י בגוף, איברים המיוצגים על ידי היין.

  הרפואה הסינית סוברת, כי בריאות השלד קשורה הדוקות לבריאותו של כל אחד ואחד מהאיברים הפנימיים בגוף האדם. לפיכך, הגורם העיקרי לדלדול עצם לפי הבנה זאת הוא העדר לשד (או צ'י) בכליות. הכליות הן מקור לשד חיותה של העצם, אם קיים חסך בכליות הרי שלא ניתן יהיה להזין את עצמות הגוף. הדבר אף יגרום לעצמות להיות חלשות וחסרות כוח. במילים אחרות, עצמות בריאות וחזקות קשורות ישירות למצב הכליות. אם ברצוננו להשלים את החסר בעצמות/לחזק את עצמותינו, יש לטפל תחילה בכליות.

  הרפואה הסינית גורסת כי "הכליות מופקדות על העצמות, הכבד על הגידים, ואילו הטחול על השרירים". מרגע הלידה הצ'י והדם מיוצרים, בין היתר, בטחול. הצ'י של הכליות תלוי בצ'י של הטחול, אם הטחול אינו מתפקד כשורה, הצ'י של הטחול אינו מספיק, ולכן יגרם נזק לכליות והן תהינה חלשות. דבר זה יגרום לשלד הגוף להיות חלש, וכן להופעת מחלת דלדול העצם.

  במקביל, מחסור בכליות גם הוא עלול לגרום לבעיות במחזור הדם. בעיה זאת יכולה לזרז את הופעתה של מחלת דלדול העצם. בשל כך, הרפואה הסינית מדגישה את חשיבות בריאות הכליות לחיזוק העצם, של טחול בריא לחיזוק הצ'י, כמו גם של זרימת הצ'י העובר בדם ללא כל חסימות.

  לפי הנאמר לעיל, ניתן לראות שבין הדיאגנוזה והריפוי של מחלת דלדול העצם ברפואה הסינית והמערבית קיים שוני מהותי. לאמיתו של דבר, גם ברפואה המערבית בבואה להתייחס לדיאגנוזה של דלדול העצם, לא נבדקת אך רק צפיפות העצם. בנושא זה גורסת הרפואה הסינית שיש לבדוק תחילה את ההורמונים הנשיים, אחר כך לערוך בדיקת סידן, ולבסוף לבדוק את צפיפות העצם.

  אם ניקח את סין לדוגמה, צפיפות העצם הממוצעת בצפון המדינה גבוהה מזאת של הדרום, וכן שכיחות בעיות בעצם גבוהה בצפון לעומת הדרום. בנוסף, התגלה כי אנשים שנוטים לשברים רבים בעצם הם דווקא בעלי צפיפות עצם גבוהה, ולעומת זאת רבים מקרב בעלי צפיפות העצם הנמוכה מעולם לא סבלו משברים בעצמות. דבר זה מצביע על כך שבבואנו לבחון את דלדול העצם, אל לנו להסתכל אך ורק על מדד זה, שעלול לגרום לדיאגנוזה מוטעית.

  לאמיתו של דבר, מניעה מוקדמת של מחלת דלדול העצם יעילה יותר מטיפול בה לאחר הופעתה. לאחר שאיבדה העצם את המינרלים לה היא זקוקה, כל דרך של טיפול תתקשה להחזיר לה את אשר איבדה. הטיפול הניתן יכול למנוע נזק נוסף בעתיד, או להפחית ולהאט את הדרדרות המצב.

  דרכי הטיפול המערביות בעלות תופעות לוואי רבות ויעילותן הרפואיות מוטלת בספק. עם זאת, הרפואה הסינית פועלת על פי העקרונות של חשיבות הכליות לבריאות העצמות וכן מבינה את השינויים בצ'י ובדם של בני גיל העמידה. בשל כך הטיפול במחלה שהיא מציעה יעיל ובטוח, ואינו כורך בחובו תופעות לוואי.

  תוצאות ריפוי קליני רבות מצביעות על כך כי התרופות הסיניות שנועדו לטפל בטחול, במעיים, בכבד ובמערכת הדם אכן מסוגלות להעלות את צפיפות העצם ולשפר את חוזקה.