דוח חופש הדת של ארה"ב: עיוות בוטה של העובדות

מאת: SINA, תרגום: ליאת סוזנה
 • דוברת משרד החוץ הסיני, ג'יאנג יו', גינתה בשבוע שעבר את דוח חופש הדת הבינלאומי של ממשלת ארה"ב.

  מחלקת המדינה האמריקנית פירסמה ב-13 בספטמבר את דוח חופש הדת בעולם למחצית השניה של שנת 2010. הדוח, שהוגש לקונגרס בוושינגטון, מביע "דאגה חמורה" על מצב חופש הדת ב-8 מדינות שונות בעולם, סין ביניהן.

  בדברים שנשאה במהלך מסיבת עיתונאים שכינס המשרד למחרת פירסום הדוח, אמרה ג'יאנג כי כל אדם בסין, ללא תלות בלאום אליו הוא משתייך, נהנה מחופש האמונה, הדת והפולחן. לטענתה, בדומה לנושא זכויות האדם, ארה"ב עושה שימוש חוזר ונשנה בסוגיית חופש הדת כאמצעי פוליטי שיאפשר לה להתערב בעניינים הפנימיים של סין ולהכפיש את שמה, במטרה לקדם את האג'נדה הפרטית שלה. היא דחקה בחברי הקונגרס להכיר בחשיבות של קיום יחסים תקינים עם סין ובשמירה על האינטרסים המשותפים של שתי המדינות.

  ג'יאנג יו', דוברת משרד החוץ הסיני

  אל הודעת הגינוי של דוברת משרד החוץ הצטרפה גם הועדה הסינית לענייני דת שהאשימה את ממשל אובמה בעיוות בוטה ומכוון של העובדות. לטענת חברי הועדה, הכוללת נציגים נבחרים מאמיני ארבע הדתות העיקריות בסין (בודהיזם, טאואיזם, איסלם ונצרות), במדינה מסורת של דו קיום דתי וקבוצות דת שונות זוכות למידה מסוימת של אוטונומיה. לדבריהם, סין מגינה על חופש הדת וזכויותיהם של מאמינים דתיים, אוסרת אפליה ומקיימת חופש אמונה ופולחן באמצעות שורה ארוכה של חוקים ותקנות. הדוח האמריקני בוחר להתעלם מעובדות אלו ומנסה בשיטתיות להכתים את תדמיתה ושמה הטוב של סין.

  בהצהרה משותפת של נציגי המאמינים דחקו אלה בממשל האמריקני להיפטר ממשוא הפנים שלו. בלשון ההצהרה נמסר כי הדוח מטיח האשמות אותם הוא אף אינו מנסה לבסס. מחבריו בחרו להתעלם מהעובדה כי קבוצות דתיות בסין תומכות במאמציה של הממשלה להילחם נגד התארגנויות פליליות שפועלות תחת מסווה של מסגרת דתית לכאורה ומאיימות על היציבות והביטחון במדינה.

  מאמצים אלה תורמים להגנה על הזכויות החוקיות והאינטרסים של קבוצות דתיות ומסייעים ביצירת קרקע פוריה להמשך התפתחותן של כל הדתות במדינה. הדוח האמריקני מעוות את המאמצים הללו, לא בגלל בורות אלא מתוך מניעים נסתרים.