דוח האו"ם: לא בוצע פיחות ביואן

מאת: Other, תרגום: סי סיאוצ'י, ליאת סוזנה
 • מאז שנת 1995 הכפיל היואן הסיני את ערכו הריאלי. כך עולה מדוח שפירסמה ב-18 בינואר ועידת האו"ם למסחר ולפיתוח (UNCTAD) במטה הארגון בז'נבה. עוד נמסר בדוח כי בייג'ין לא ביצעה בעבר הורדה מלאכותית של שער המטבע שלה.

  הדוח, שנקרא "חוסר האיזון הגלובלי – המפתח לבחירת שיטה לקביעת שער החליפין", טוען כי בגלל העובדה שהחברות הזרות הפועלות בסין הן אלה אשר נותנות את הטון בתחום סחר החוץ של המדינה, שכן הנתח שהן תופסות מסך כל היצוא של הסחורות הסיניות עומד על למעלה מ-60%, שיטת החישוב לשער חליפין ריאלי של היואן, שמתבססת, בין היתר, גם על השינויים בערכו של מדד המחירים לצרכן, לא יכולה לשקף מהימנה את שער החליפין הריאלי האפקטיבי של המטבע הסיני ואת תנודותיו.

  עוד עולה מהדוח כי אם בוחנים את ערכו של המטבע הסיני על פי שיטת החישוב המתבססת על מדד המחירים לצרכן, אזי שמאז שנת 1995, זה עלה בסביבות ה-30%, אך אם מחשבים אותו בשיטה שמבוססת על עלות העבודה ליחידת תוצר, הכפיל היואן את ערכו הריאלי.

  הדוח הדגיש כי שיטת החישוב שמבוססת על מדד המחירים לצרכן לא מתאימה למדינות מתפתחות, משום שבמהלך התפתחות כלכלתן הן הושפעו על ידי מה שמכונה "אפקט המרוץ" (Chase effect), לפיו הפערים הכלכליים במונחים של תמ"ג בפרק זמן נתון בין מדינה מתפתחת למדינה מפותחת הולכים ומצטמצמים, ומשום כך נמצאו שגיאות חמורות במדדיהן של כלכלות מתעוררות כמו סין. וועידת האו"ם לסחר ולפיתוח המליצה כי שיטת החישוב לשער חליפין ריאלי המבוססת על עלות העבודה ליחידת תוצר תשמש כאינדיקטור העיקרי בחקר סוגיית המאזן המסחרי.

  מעבר לכך, הדוח עוד ציין כי חוסר האיזון המסחרי בין סין למדינות מפותחות מסויימות נובע מהדומיננטיות של החברות הזרות בסין בתחום הייצוא הסיני, חברות אשר למעשה מכתיבות את המגמות בסחר החוץ של המדינה. למרות העלייה בעלות כוח האדם שנכנסה לתוקף לאחרונה בסין, עדיין מדובר בעלויות נמוכות למדי, בהשוואה למדינות מפותחות. דרך החיבור בין טכנולוגיות מתקדמות לבין עלות העבודה הנמוכה, אותן חברות זרות שהעתיקו את מפעליהן לסין הצליחו לייצר לעצמן יתרון יחסי משמעותי ואפשרות למקסם את רווחיהן, וזהו למעשה, הגורם המרכזי שהביא ליצירת חוסר האיזון המסחרי.

  במסיבת עיתונאים ב-18 בינואר, אמר הכלכלן הנרי פלסבק, שמכהן כדירקטור בוועדה למסחר ופיתוח באו"ם, כי "אין זה הוגן למתוח ביקורת על סין ולהפנות אליה אצבע מאשימה כאחראית על חוסר האיזון המסחרי שנוצר בינה לבין מדינות אחרות, זאת משום שהממשלה הסינית אינה יכולה לכפות על החברות הזרות הפועלות במדינה עליית מחירים." לדברי פלסבק, העובדה שהממשל הסיני העלה את שכרם של העובדים במדינה, מעידה על כך שהוא מילא את אחריותו ופעל לצימצום חוסר האיזון המסחרי שנוצר.