דְזוּן יי: העיר בה החלו הניצחונות

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, עמית אלעזר
 • העיר דְזוּן יִי (Zunyi, בסינית: 遵义) שוכנת בצפון מחוז גוּיג'וֹאוּ, מרחק 155 ק"מ צפונית לבירת המחוז, גוי-יאנג. שטחה השיפוטי של העיר משתרע על פני 30,763 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 7.5 מיליון תושבים. מהמאה ה-8 ועד ה-5 לפנה"ס נשלט האזור בידי קבוצות אתניות מקומיות שונות. בשושלת האן המערבית הוקמה נפה באזור העיר דזון יין של ימינו. עד לתקופת שושלת טאנג (שנת 642) כונתה העיר בו ג'ואו.

  העיר זכתה למקום של כבוד בדפי ההיסטוריה המהפכנית של סין בשל ועידת דזון יי שהתרחשה בעיר, בה נבחר מאו למנהיג הבלתי מעורער של המפלגה והצבא. ועידה זאת נתפסת כנקודת מפנה מכרעת, בה הותוותה האסטרטגיה הצבאית שתוביל לנצחונותיהם של הכוחות האדומים. בנוסף, העיר התפרסמה בסין ובעולם בזכות המשקה האלכוהולי מָאוֹטָאי (Maotai, בסינית: 茅台) המיוצר בשטחה. משקה זה מופק בתהליך ארוך ומורכב על ידי זיקוקה של דוּרָה (סוֹרְגוּם) מותססת. למשקה זה היסטוריה ארוכה וטעם ייחודי. בקרבת העיר ניתן למצוא שמורות טבע רבות ומרהיבות ביופיין. המבקרים בדזון יי יכולים לשלב את הביקור במקום עם טיול לאזור צְ'ה-שְוֵוי (Chishui, בסינית: 赤水).

  בקבוק המשקה מאוטאי

  בית ועידת דזון יי (Zunyi Huiyizhi, בסינית: 遵义会议会址)

  באוקטובר 1934 יצאו הכוחות הקומוניסטים ממחוז ג'יאנגסי לכיוון צפון במנוסתם מכוחות המפלגה הלאומית במה שיכונה לעתיד "המסע הארוך". למסע הארוך נודעה חשיבות רבה מכיוון שבמהלכו התגבשה אהדת העם אל הכוחות המהפכניים וכן עוצבה דמותה של המפלגה. בתחילת שנת 1935, לאחר שספגו אבידות קשות ורבות במהלך הדרך, הגיעו הכוחות הקומוניסטים לדזון יי והפכו אותה למקום מפקדתם. במהלך הועידה נפלו מספר החלטות חשובות להן נודעה השפעה מכרעת על עתידה של סין. מאו דזה דונג הפך למנהיג המפלגה והצבא וכן התקבלו החלטות הרות גורל בנושא שינוי טקטיקות צבאיות שינקטו מעתה ועת. בנוסף, מאו דזה דונג, ג'וֹאוּ אֶן לָאי ו-ווָאנְג ג'יָה סיָאנְג נבחרו להיות אחראים על המשך ניהולו של המסע הארוך. המבנה בו נערכה הועידה נבנה בתחילת שנות ה-30 של המאה שעברה והוא משלב סגנון בנייה מערבי וסיני. סלון הבית, בו התכנסו המשתתפים, שמר על ריהוטו המקורי עד ימינו. הבניין בו נערכה הועידה שוכן ברחוב לָאוֹ-צֶ'נג- דְזְה -יִן מספר 96 (Lao Chengzi Yin Lu 96, 老城子尹路96号).

  מעבר לוֹאוּ שָאן (Loushan Guan, בסינית: 娄山关)

  במרחק 50 ק"מ דרומית לדזון יי נמצא מעבר לואו שאן. בשנת 1935 נחלו כוחות "הצבא האדום של הפועלים והאיכרים" את הניצחון הראשון במהלך ה"מסע הארוך" בתופסם את השליטה באזור זה תוך הבסתם של כוחות המפלגה הלאומית. "הצבא האדום של הפועלים והאיכרים" היה שמו של צבא הכוחות הקומוניסטים בין השנים 1937-1928 לפני שהפך לצבא השחרור העממי. חשיבותו של המקום נבעה מכך שהוא שימש עורק תחבורה מרכזי בשביל המחוזות גויג'ואו וסצ'ואן. שרשרת הרים מקיפה את המקום ומתנשאת בנקודה הגבוהה ביותר לגובה של 1,576 מטרים.

  מצודת האילונג טון

  במרחק 25 ק"מ מהעיר דזון יי שוכנים שרידיה של מצודת הָאילוֹנְג טוּן (Zunyi Hailongtun Yizhi, בסינית: 遵义海龙囤遗址). המצודה נבנתה בתקופת שושלת טאנג, הורחבה בשושלות סונג הדרומית ונחרבה בשושלת מינג. המצודה הייתה חלק משיטה שלטונית שכונתה טוּ סְה (בסינית: 土司), בה השתמשה הקיסרות במהלך התפשטותה. לפי שיטה זאת נבחר נציג מבני המיעוטים והוא זה ששלט על בני עמו תוך שמירה על נאמנות מוחלטת לקיסר. המקום מספק מידע חשוב על ענייני הצבא, הפוליטיקה, הטכנולוגיה והאומנות בתקופה זאת בסין. כיום ניתן להתרשם משרידיהם של אולמות הארמון השונים וכן ממבנים שונים ששירתו את הצבא.

  מחיר כרטיס הכניסה: 20 יואן. מתחנת האוטובוסים מָאוֹ צָאוֹ פּוּ בדזון יי (Maocaopu Qichezhan , בסינית: 茅草铺汽车站) ניתן לקחת אוטובוס לנפת גאו פינג (Gaoping Xian, בסינית: 高坪县), משם ניתן לקחת אוטובוס ישיר המגיע למקום.

  שמורת יוּ'ן מֶן טוּן (Yunmentun Jingqu, בסינית: 云门囤景区)

  במרחק 40 ק"מ מהעיר דזון יי נמצאת שמורת יוּן מֶן (Yunmentun Jingqu, 云门囤景区), המוקפת הרים מארבעת כיווניה. במקום זה נפגשים שני הנהרות, אָן לֶה ו-מֶיי לכדי נהר אחד. אחד המראות המרשימים בשמורה הוא גשר טבעי שגובהו 100 מטרים ורוחבו יותר מ-80 מטרים. במקום ניתן להתרשם מנופי הקארסט הנפוצים במחוז גויג'ואו וכן מבולענים, קניונים, אגמים, ערוצים ומצוקים.

  שעות הפתיחה: 17:00-07:00. כרטיס הכניסה: 80 יואן.

  הר גִ'ין דִינְג (Jinding Shan, בסינית: 金鼎山)

  בחלקה המערבי של העיר מתנשא לגובה של 1,608 מטרים הר ג'ין דינג ממנו נשקף נוף מרהיב של האזור כולו. עוד בשושלת טאנג (שנת 630 לספירה) הוקם במקום מרכז להפצת הבודהיזם. המקום המשיך לשגשג גם בזמן השושלות סונג הדרומית ויואן. בשושלת צ'ינג אף הורחב והוגדל שטחם של המקדשים.

  במהלך מהפכת התרבות בשנות ה-60 של המאה שעברה נהרסו מקדשים רבים על פסגת ההר. החל משנות ה-80 של המאה ה-20 השקיעה הממשלה הסינית משאבים כדי לשקם ולשפץ את המקדשים הנזוקים.

  מחיר הכניסה: 15 יואן. שעות הפתיחה: 18:00-08:00. מתחנת האוטובוסים בעיר דזון יי ניתן לקחת אוטובוס המגיע למקום ולרדת בתחנה ניוּ טִי (Niuti, 牛蹄). מחיר כרטיס הנסיעה: 2 יואן.

  מידע שימושי

  בדזון יי לא קיים נמל תעופה. נמל התעופה הקרוב ביותר נמצא בבירת מחוז גויג'ואו, גוי-יאנג. בדזון יי תחנת רכבת אליה מגיעות רכבות מערים מרכזיות בסין. ניתן להגיע לעיר מבירת מחוז גויג'ואו, גוי-יאנג, בנסיעה של כשעתיים באוטובוס. בדזון יי ניתן למצוא מקומות לינה ברמות שונות.