גרים במקאו, קונים בג'וּהאי

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • ג'וּהאי, העיר השכנה למקאו, במחוז גואנג-דונג שבדרום סין, הפכה להיות גן עדן לקניות לתושבי מקאו.

  ג'וּ ג'יָה-צוּ'אן, סוחר ממקאו שמגיע לג'והאי לקנות ירקות פעם ביומיים או שלושה, אומר שמחירי הירקות בג'והאי הם בדיוק חצי ממה שהם עולים במקאו. בכל פעם שהוא נוסע לג'והאי, הוא קונה ככל שמזוודתו יכולה להכיל, והוא בדרך כלל חוזר עם סחורה בשווי כמה מאות יואן.

  הפרש המחירים בין מקאו לג'והאי הוא הסיבה העיקרית שתושבי מקאו עושים קניות בג'והאי, אומר יאנג יינג-הואה, מנהל השיווק בקניון הנמל בג'והאי, מרכז קניות הממוקם ממש מחוץ לבניין המכס של גונגבּיי, מעבר הגבול הגדול ביותר בין ג'והאי למקאו. נוסף על כך, גם סביבת הקניות הנוחה ומגוון מוצרי המזון והשירותים הניתנים בג'והאי משחקים תפקיד.

  קניון הנמל בג'והאי, זול יותר ושופע יותר ממקאו

  "במקאו אין כל כך הרבה אופציות לעשות קניות כמו כאן בג'והאי" אומר יאנג, "הקניון שלנו מציע אפשרויות רבות לעשות קניות, לסעוד, להתרווח וליהנות מאירועי תרבות ובידור, ולכן תושבי מקאו אוהבים לבוא לכאן."

  לאן ג'ינגפיי היא אחד המקרים. לאן היא עקרת בית ממקאו שנוסעת לג'והאי פעמיים או שלוש בשבוע ולפעמים אפילו פעם ביום. חוץ מקניות הבגדים שהיא עושה כאן, היא גם נוהגת לאכול בקניון. לאן מספרת כי האוכל בג'והאי גם זול יותר וגם טרי יותר.

  מאז פתיחת הקניון ב-19 בדצמבר 1999 לרגל חגיגות חזרת מקאו לסין, הוא הפך לאחד מיעדי הקניות החביבים על תושבים מקאו, לא מעט בשל המיקום הנוח שלו. היקף הקניות מתושבי מקאו הולך וגדל משנה לשנה. אוכלוסיית הלקוחות היומית שמבקרת בקניון עלתה מ-10,000 לפני עשור לקרוב ל-100,000 כיום. כ-40 אחוזים מתוכם הם תושבי מקאו.

  תופעה דומה קיימת גם בגדה השנייה של שפך נהר הפנינה בדרום סין: תושבי הונג-קונג נוהרים בהמוניהם בכל סוף שבוע אל העיר השכנה מצפון שנג'ן כדי לעשות קניות בשל הפרש המחירים המשמעותי בין שתי הערים.