גנים ואגמים ביאנג-ג'ואו

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי

 • לעיר יאנג-ג'ואו (Yangzhou, בסינית: 扬州), הממוקמת בדרום מחוז ג'יאנגסו מצפון לאפיקים התחתונים של נהר היאנגצה, היסטוריה בת 2,500 שנה כמעט. היא נוסדה בתקופת האביב והסתיו, ושימשה כמרכז אזורי בתקופות שונות. המפנה במעמדה של העיר חל בתקופת שושלת סווי, כאשר הפכה לבירה של דרום סין עם סיום בנייתה של התעלה הגדולה שחיברה בין האפיקים התחתונים של נהר היאנגצה לאזור בייג'ין של היום. בתקופת שושלת טאנג הייתה יאנג-ג'ואו מרכז כלכלי ומסחרי חשוב, והייתה אחד הנמלים החשובים שדרכם התנהל סחר החוץ בשושלת. בעיר חיה קהילה גדולה של סוחרים ערבים ופרסים, אך אלה נטבחו בשנת 760 לספירה בזמן מרד אן שה.

  למרות זאת, הוסיפה העיר למשוך אליה אוכלוסייה זרה שהשתקעה בסין. הדמות המפורסמת מכולם היה מרקו פולו, ששירת בעיר תחת הקיסר המונגולי קובלאי חאן, נכדו של ג'ינגיס חאן ומייסד שושלת יואן. בזכרונותיו של מרקו פולו עצמו, נרמז שהוא כיהן כמושל יאנג-ג'ואו בשנים 1282-1287, אך סביר יותר להניח שהוא היה בכיר בתעשיית המלח המשגשגת של העיר. גילוי קבר משנת 1342 של קתרינה ויליוני, בת למשפחת סוחרים איטלקית ביאנג-ג'ואו, מעיד על קיום קהילה איטלקית פורחת בעיר במאה ה-14.

  עד המאה ה-19 המשיכה יאנג-ג'ואו לשמש כמרכז מסחר למלח, אורז ומשי. שושלת מינג הייתה האחראית העיקרית לבניית העיר כפי שהיא נראית כיום, והקיפה אותה בחומה שאורכה 9 ק"מ.

  המהומות שהתחוללו ביאנג-ג'ואו בשנת 1868 היו רגע משבר ביחסי סין-בריטניה בשלהי שושלת צ'ינג, וכמעט הובילו למלחמה. את המשבר עוררה שכבת האצולה בעיר שהתנגדה לנוכחות המיסיונרים הנוצרים. בעקבות זאת, קהל זועם של 8-10 אלפים איש בזז את מתחם המיסיון הבריטי ביאנג-ג'ואו, ותקף את המיסיונרים שפעלו במקום. איש לא נהרג, אך כמה מיסיונרים נפצעו ונאלצו להימלט על נפשם. הקונסול הבריטי בשנחאי שלח בתגובה כוח שמנה 70 נחתים במעלה נהר היאנגצה עד בירת המחוז נאנג'ינג, צעד שהוביל להתנצלות רשמית ולפיצויים כספיים שהוענקו למיסיונרים הפצועים.

  יאנג-ג'ואו נפגעה קשות במרד הטאיפינג שהתחולל בשנות ה-60 של המאה ה-19, ומאז החלה לשקוע בהדרגה בשל מלחמות והירידה במעמד התעלה הגדולה, שהוזנחה והוחלפה בתעבורת רכבות. יאנג-ג'ואו לא חוברה למערכת הרכבות ומעמדה הכלכלי הלך והתדרדר. בשנים האחרונות חזרה יאנג-ג'ואו לשגשג עם הבום הכלכלי ששוטף את כל ערי דרום ג'יאנגסו, אולם שמרה על ציביון שקט ונינוח. יאנג-ג'ואו היא גם עיר הולדתו של נשיא סין הקודם, ג'יאנג דזה-מין.

  אורז מוקפץ בנוסח יאנג-ג'ואו, המוצר המפורסם ביותר של העיר

  יאנג-ג'ואו של היום היא עיר מסבירה פנים שבה נותרו אתרים היסטוריים רבים: מקדשים, מבנים עתיקים וגנים סיניים קלאסיים. במידה מסוימת העיר היא שילוב של האנג-ג'ואו וסוג'ואו, רק בקטן. לאורך רחובותיה זורמות כמה תעלות, פזורים בה גנים יפים, ואפילו יש לה "אגם מערבי" משלה, אשר חוסה בצילו של "האגם המערבי" המהולל של האנג-ג'ואו.

  הגנים של יאנג-ג'ואו

  ביאנג-ג'ואו פזורים כמה גנים סיניים קלאסיים. שני הגנים היפים ביותר הם גן גֶה וגן הֶה.

  גן גה (Ge Yuan, בסינית: 个园) נוסד עוד בתקופת שושלת האן, ופרח – תרתי משמע – בתקופת כהונתו של הקיסר צ'יין לונג, "המלך שלמה" של שושלת צ'ינג, במחצית השנייה של המאה ה-18. בתקופה זאת התפרסמה יאנג-ג'ואו בזכות הגנים היפים שבה, אך בחלוף השנים רוב הגנים ניזוקו, וגן גה הוא אחד השורדים הבודדים בעיר יחד עם כמה גנים אחרים.

  השם של הגן ניתן לו משום עצי הבמבוק הרבים – למעלה מ-100 סוגים בשעתו – שגדלו בתחומיו. מכיוון שעלי הבמבוק התלויים על הגזע הארוך והצר מזכירים את צורת הסימן הסיני 个, נבחר השם הזה לייצג את הגן.

  האלמנט הקישוטי המרכזי בגן גה הוא עצי במבוק וסלעים. מסלעות שונות מסוגי סלעים שונים מייצגים את הנופים השונים של ארבע העונות, ובכך גן גה הוא ייחודי בסין. בתחום הצמחיה, עצי הבמבוק הם הדומיננטים בגן, והם משתלבים עם הצורות המוזרות של הסלעים ליצירת מראה ייחודי, שהוא שילוב של העוצמה של צפון סין עם העדינות של הדרום.

  מראות שונים מנופי האזור מיוצגים בגן: סביב בריכת הלוטוס ניצבים סלעים שנחצבו באזור אגם טאי שבקצה הדרומי של מחוז ג'יאנגסו כדי לחקות את מראות האגם. "מסלעת הסתיו" בנויה מסלעים שנחצבו מההר הצהוב, והיא בנויה כחיקוי של הצוקים המוזרים והמשוננים של הר זה. ב"מסלעת החורף" סלעים צחורים כשלג בוהקים תחת השמש ונותנים למבקרים את התחושה כי השלג בהרים טרם נמס.

  כרטיס הכניסה לגן גה עולה 40 יואן באביב ובסתיו ו-30 יואן בקיץ ובחורף.

  גן הֶה (He Yuan, בסינית: 何园) נבנה על גדות התעלה הגדולה על ידי הֶה גְ'ה-דיאו, שגריר לצרפת במאה ה-19. הגן מתייחד במבנים המפוארים שלו אשר משתלבים עם בריכות המים והצמחייה העשירה. בגן פרוזדור מתפתל בן שתי קומות אשר לאורכו לוחות אבן החקוקים בשורות מתוך השירה הקלאסית. על אי הניצב במרכזה של אחת מבריכות דגי הנוי תמצאו גם תיאטרון פתוח גדול. כרטיס הכניסה לגן עולה 40 יואן.

  האגם המערבי הרזה

  האגם המערבי הרזה (Shou Xihu, בסינית: 瘦西湖) הוא למעשה מקטע של נהר באוג'אנג אשר זורם מהרי ג'וגאנג ונשפך לתוך התעלה הגדולה. האגם מכונה על שם האגם המערבי המפורסם יותר שבעיר האנג-ג'ואו. האגם הרזה משתרע לאורך 4.3 ק"מ, וגדותיו מכוסות בערבות בוכיות. לאורך השנים נבנו לאורכן ביתנים, פגודות וגשרים מיוחדים רבים, הממזגים לתוכם סגנונות בנייה ועיטורים ממקומות שונים בסין. כרטיס הכניסה עולה 90 יואן בעונת התיירות ו-60 יואן בשאר הזמן.

  מקדש דה-מינג

  מקדש דה-מינג (Daming, בסינית: 大明寺, מילולית: "מקדש הזוהר הגדול"), שנוסד לפני כ-1,500 שנים, ממוקם על גבעה בצפון-מערב העיר. בשלהי שושלת סונג הדרומית, נבנתה במתחם המקדש פגודה בת תשע קומות, שהיא גם גולת הכותרת של המקדש.

  מקדש דה-מינג הוא מקדש בודהיסטי שהיכלותיו השונים בנויים בסגנון המאפיין את שושלת טאנג. הוא ניזוק קשות בזמן מרד הטאיפינג במאה ה-19, והמבנה הנוכחי שופץ ושוחזר בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

  כשקיסר שושלת צ'ינג צ'יין לונג ביקר ביאנג-ג'ואו במהלך מסעו לדרום בשנת 1765, הוא נחרד מעט מהשם של המקדש, שיכול להתפרש גם כ"מקדש מינג הגדולה". מינג הייתה השושלת שקדמה לצ'ינג, ומכיוון שהקיסר חשש מכך שהשם יעורר כמיהה לשושלת מינג הסינית, אחרי שהובסה בידי שושלת צ'ינג המנצ'ורית, הוא ציווה לשנות את שם המקדש למקדש פה-ג'ינג.

  מידע שימושי

  יאנג-ג'ואו נגישה באוטובוסים מכל ערי האזור – שנחאי, סוג'ואו ונאנג'ינג. שדה התעופה הקרוב נמצא בנאנג'ינג, מרחק שעה וחצי נסיעה, לשם גם פועל שירות רכבות סדיר. אפשר לבקר ביאנג-ג'ואו כסיור יום, אך מי שירצה ללון בה לילה ימצא שפע של אפשרויות לינה. למטבח של יאנג-ג'ואו כמה מעדנים מפורסמים, בראשם האורז המוקפץ בנוסח יאנג-ג'ואו (בסינית: 扬州炒饭), שאותו אפשר למצוא בכל מסעדה ברחבי סין. האורז מוקפץ עם ביצה, קוביות שינקן, שרימפס ושלל ירקות כאפונה, גזר, תירס ובצל ירוק. התוצאה צבעונית מאוד וערבה לחך.