ג'ינאן - עיר גדולה קטנה

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, ליאת סוזנה
 • ג'ינאן (Jinan, בסינית: 济南), היא בירתו של המחוז המזרחי שאנדונג. העיר משמשת כמרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המחוז. הנופים בג'ינאן מגוונים ומיוחדים והם מורכבים מתוואי טופוגרפי מרתק - בדרום חוסה העיר לצילם של רכס הרי טאישאן המתנשאים לגובה של מעל ל-1,500 מטרים, ובשוליה הצפוניים זורם לאיטו הנהר הצהוב. על אף העובדה שהיא עיר בירה מחוזית, ג'ינאן חסרה את הגינונים של כרך גדול וסואן. האווירה בעיר שלווה ומיוחדת, של ישוב כפרי קטן במסווה של עיר גדולה.

  פסלי הקדושים הבודהיסטים במקדש לִינְג יֵן

  ג'ינאן מתאפיינת במזג אוויר שמשי ונוח לאורך כל ימות השנה, והטמפרטורה השנתית הממוצעת היא 13.6 מעלות צלסיוס. שטח השיפוט של ג'ינאן הוא כ-8,100 קמ"ר, כשאזור מרכז העיר משתרע על שטח של 3,257 קמ"ר. נכון לשנת 2008, מנתה אוכלוסיית העיר 6.58 מיליון נפש.

  לג'ינאן היסטוריה עתיקה ומפוארת של מעל ל-2,000 שנה והיא נחשבת לערש התרבות הפרה היסטורית לונגשאן (Longshan Wenhua, בסינית: 龙山文化). בחפירות שנערכו בעיר התגלה שפע של מבנים וממצאים ארכיאולוגים מתקופות קדומות שונות. בין האתרים המרתקים ביותר ניתן למצוא את אתר צֶ'נְג-דְזְה יָה מתקופת האבן החדשה, שרידי החומה הסינית של מדינת צ'י מתקופת המדינות הלוחמות (403-221 לפנה"ס), היכלי הקבורה של משפחת גוּאו שנבנו בהר סיָאוֹ טאנג בתקופת שושלת האן, הנחשבים לקדומים ביותר בהיסטוריה של סין והפסלים שנבנו בתקופת שושלת סונג של "משמיד האויבים" (Arhat), קדוש בודהיסטי, שממוקמים במקדש לִינְג יֵן בעיר. הפסלים נחשבים כראשונים מסוגם שנבנו בסין.

  מעיין בּוֹטוּ היה ליעד הנופש המועדף על קיסר שושלת צ'ינג צ'יֶינלונג

  עוד מימי קדם זכתה ג'ינאן לכינוי "עיר המעיינות", זאת משום שבתוך תחומי העיר ומחוצה לה נובעים מעיינות רבים, 72 במספר, אשר שופעים כולם במשך כל ימות השנה. המעיינות נחשבים לגולת הכותרת התיירותית של העיר, והם מושכים מיליוני מבקרים בכל שנה. ארבעת המעיינות הגדולים ביותר הם מעיין בּוֹטוּ (Botu Quan, בסינית: 趵突泉), מעיין הטיגריס השחור (Heihu Quan, בסינית: 黑虎泉) ,מעיין בריכת חמשת הדרקונים (Wulong Tan, בסינית: 五龙潭) ומעיין הפנינה(Zhenzhu Quan, בסינית: 珍珠泉).

  מעיין בּוֹטוּ (Botu Quan, בסינית: 趵突泉)

  מעיין בּוֹטוּ היה ליעד הנופש המועדף על קיסר שושלת צ'ינג צ'יֶינלונג. מסופר כי כשהקיסר ביקר לראשונה במקום, אחזה בו התרגשות עזה והוא מיד הכריז עליו כ"מעיין היפה ביותר על פני האדמה". את רשמיו מהביקור חקק הקיסר על לוח אבן שנמצא במקום עד היום.

  אגם דה-מינג

  בחלקו הצפוני של המעיין ממוקם היכל "פּוֹ-יוּאָן" שנבנה בתקופת שושלת סונג, בחלקו הדרום-מערבי נמצא פוויליון "גוּאָן-לָאן" מתקופת שושלת מינג ומזרחית לו נמצא גשר "לאי-הֶה". כשממשיכים לכיוון צפון מזרח מגיעים למעיין נוסף, יפה לא פחות, המכונה "מעיין חוטי הזהב", זאת משום שאדוות הגלים על פני המים מנצנצות בצבעים מוזהבים. צפונה מהמעיין, חבוי ונסתר בין יער עצי הבמבוק, שוכן לו היכל הזכרון אשר מנציח את זכרה של המשוררת הסינית הנודעת לִי צ'ינג גָ'או. מחיר כרטיס הכניסה למעיין בּוֹטוּ הוא 40 יואן.

  אגם דה-מינג (Daming Hu בסינית: 大明湖)

  מימיהם של קבוצת המעיינות אשר נובעים באזור מרכז העיר ג'ינאן, זורמים ומתכנסים אל תוך אגם דה-מינג, הממוקם בתוך פארק שנקרא באותו שם. שטחו של האגם תופס כרבע מכלל שטחה של העיר העתיקה בג'ינאן והוא עומד על כ-460 דונם. העומק המירבי של מי האגם הוא 4 מטרים. את גדותיו מקשטים מאות עצי ערבות בוכיות ומימיו עטורים בשכבה של פרחי לוטוס ורודים מרהיבים ביופיים. במתחם הפארק בו שוכן האגם ממוקמים מקדשים רבים וביניהם מקדש טייה-גונג, מקדש נאנפנג ומקדש בייג'י. כרטיס הכניסה לפארק: 15 יואן

  פסל הבודהה המחייך על פסגת הר אלף הבודהות

  הר צ'יינפו (Qianfo Shan, בסינית: 千佛山)

  הר צ'יינפו, (מילולית: הר אלף הבודהות), הממוקם בפארק הנקרא באותו השם בדרום מזרח העיר ג'ינאן, נחשב לאחד האתרים החשובים ביותר בעיר. להר, שמתנשא לגובה של 285 מטרים,היסטוריה ארוכת שנים – בעבר הוא כונה "לישאן" אך בתקופת שושלות סוי וטאנג, אז נחצבו בו עשרות פסלי בודהה בשלל צורות וגדלים, שונה שמו להר אלף הבודהות. פסל הענק של הבודהה המחייך, הניצב על פסגת ההר, כמו משקיף על פני העיר כולה ובוחן מלמעלה את כל המתרחש. כרטיס הכניסה לפארק: 30 יואן

  [[image]]

  מידע שימושי

  ג'ינאן מקושרת בטיסות ישירות לכל הערים הגדולות בסין. בנוסף, היא מקושרת ברכבות לבייג'ין, לשנחאי ולערים רבות אחרות במזרח ובמרכז סין. אפשר לבחור בין רכבות מהירות (מסומנות באות D) לבין רכבות לילה. העונה המומלצת לביקור בג'ינאן היא עונת הסתיו, אז העיר ריקה יחסית מתיירים ומזג האוויר נעים ונוח. אל כל אחד מהאתרים בעיר ניתן להגיע באמצעות האוטובוסים העירוניים במחיר של יואן אחד לכרטיס נסיעה.