ג'יוג'איגואו - נוף מאגדה טיבטית

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • שמורת גְ'יוגָ'איגוֹאוּ (Jiuzhaigou, בסינית: 九寨沟, מילולית: "עמק תשעת הכפרים") שוכנת בנפת סונגפאן, אשר בחבל האוטונומי אַבָּה של המיעוט הטיבטי ומיעוט הצ'יאנג, בצפון מחוז סצ'ואן. השמורה משתרעת על פני שטח של 720 קמ"ר. עמק ג'יו-ג'אי-גואו המפותל, הצר והארוך מגיע עד לגובה של יותר מ-4800 מטרים מעל פני הים, ולכן נוצרה במקום שורה של מערכות אקולוגיות של יערות מסוגים שונים. הנוף המרהיב במקום מתייפה עוד יותר בזכות סלעי הקארסט המרכיבים את פני השטח החרוטיים ובזכות המפלים היפהפיים. בשמורה למעלה מ-140 זני ציפורים ועוד זנים רבים של צמחים ובעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה, ובכללם דובי פנדה וטקינים. בדצמבר 1992 הוכנסה שמורת ג'יו-ג'אי-גואו לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. השמורה נקראת על שם תשעת הכפרים הטיבטיים שסביבה ובתוכה. היא קנתה לה שם בסין וברחבי העולם בזכות 5 מאפיינים ייחודיים: אגמי אזמרגד, מפלים מדורגים, יערות צבעוניים, פסגות מושלגות וניחוח טיבטי מובהק.

  עיקר ייחודו של הנוף בג'יוג'איגואו ב-108 אגמי האזמרגד שבתחומי השמורה. בעמק ההררי הצר והארוך זרועים 108 אגמים צבעוניים וצלולים כראי. מעיינות, מפלים, נהרות ובריכות מאחדים את אינספור האגמים הצלולים בצבעי כחול-ירוק לכדי גוף אחד, ויוצרים מראות מגוונים, מרהיבים וציוריים. מראה האגמים לצד הפסגות המושלגות ועל רקע השמים הכחולים, יחד עם הנוף המשתנה בארבע עונות השנה, זיכה את שמורת ג'יוג'איגואו להימנות בנשימה אחת יחד עם ההר הצהוב המהולל באמרה הנודעת: "מי ששב מן הר הצהוב, לא ירצה לראות עוד הרים, ומי ששב מג'יוג'איגואו לא ירצה לראות עוד מים".

  האגדה מספרת שלפני עידן ועידנים, דַאגוֹ, אהובה של האלה הטיבטית סֶמוּ, נתן לה במתנה מראת קסמים. סמו הייתה כנראה כה שמחה, שמבלי משים שמטה את המראה מידה וזו התנפצה ל-108 חתיכות. אותם 108 שברים של הראי הפכו ל-108 האגמים הצבעוניים המכונים "אגמי האזמרגד". לאמיתו של דבר, ההיווצרות של רוב האגמים בג'יו-ג'אי-גואו קשורה בסידן הפחמתי המצוי במים הזורמים בעמק.

  בעבר הרחוק, כאשר כדור הארץ היה מצוי בעידני הקרח, הסידן הפחמתי שבמים לא היה יכול להתגבש והוא זרם עם המים. לפני יותר מ-12 אלף שנה, כשאקלים כדור הארץ החל להתחמם, הסידן הפחמתי שבמים הפך פעיל, וכל אימת שנתקל במחסום כלשהו, הוא נערם מעליו. עם חלוף השנים כמות החומר גדלה והוא הלך והצטבר לגובה. כך נוצרו האגמים כפי שהם נראים כיום – תחומים בדייקים לבנים כחלב, אשר עשויים סידן פחמתי ואוגרים בתוכם את המים. כל אחד ואחד מן האגמים צלול כמו קריסטל, ומאחר שהם שונים בעומקם, במשקע שבקרקעיתם ובנוף שעל גדותיהם, הם נבדלים זה מזה בגוונים שלהם, כך שכל אחת מן הבריכות הצבעוניות ייחודית בזכות עצמה.

  המפלים בג'יוג'איגואו מיוחדים מאוד. המים שבמפל נוּאוֹרְלאנג למשל, הממוקם בקצה העמק של קבוצת האגמים שוג'נג, חודרים מבעד לחריצים של הצמחייה הסבוכה ומתיזים החוצה. בראש המפל שרוחבו כ-100 מטרים אפשר לראות שורה של ערבות מים המיתמרות אל על, ענפיהן ועליהן מסתבכים אלה באלה ויוצרים מעין קיר ירוק. גזעי העצים שבתחתית "הקיר הירוק" מסודרים ברווחים אחידים כמו שיני מסרק ארוך, ודרכן מסתננים מטה מים במשך 24 שעות ביממה בלא הפסקה. המפל המופלא ביותר בג'יו-ג'אי-גואו הוא "מפל בריכת הפנינים" שבעמק יוּ'אֶדְזֶה. ראש המפל בצוק שמעליו בריכת חלוקים, ונדמה שהמפל תלוי עקום מתוך האופק. בבריכה עצמה חורים עגולים רבים שנוצרו לפני עשרות אלפי שנים על ידי בליית מים. המים השוצפים נבלעים במהירות פנימה ונהדפים החוצה, וכך מתעופפות להן טיפות מים באוויר. הטיפות מעופפות צרורות צרורות, והן נוצצות וזוהרות במיוחד כאשר משתקף בהן אור השמש, אז הן דומות לפנינים צבעוניות.

  יערות בראשית מכסים למעלה ממחצית שטחה של שמורת ג'יוג'איגואו, ובהם מגוון רב של צמחיה. כיום קרוב ל-300 קמ"ר מכוסים ביערות טבעיים, ובהם למעלה מ-2,000 סוגי צמחים. בעלי חיים נדירים המפורסמים ברחבי העולם כגון דוב הפנדה, הקוף הזהוב והאייל לבן-השפתיים מתגוררים במקום. בעלי החיים השונים מונים 170 מינים של בעלי חוליות, 141 זני ציפורים, ומתוכם 17 סוגים הם בעלי חיים מוגנים. קרקע היערות מלאה בטחבים עבים ומרופדת בנוצות ובפרוות של ציפורים ובעלי חיים. כל אלה ממלאים את נוף יערות הבראשית ומעוררים במבקרים תחושה של גן עדן מופלא.

  מידע שימושי:

  הגעה: טיסות ישירות לנמל התעופה של ג'יוג'איגואו יוצאות מבייג'ין, משנחאי, מסיאן ומצ'נגדו. רוב הטיסות מבייג'ין ומשנחאי עושות עצירת ביניים בצ'נגדו. לחילופים אפשר להגיע לג'יוג'איגואו באוטובוס ישיר מצ'נגדו או מהערים הקרובות בצפון מחוז סצ'ואן - סונגפאן (Songpan, בסינית: 松潘) וגואנגיו'אן (Guangyuan, בסינית: 广元).

  לינה: בתי מלון גדולים מרוכזים בכניסה לשמורה. בתוך השמורה אפשר לישון בבתי התושבים בכפרים. צרו קשר עם התושבים הטיבטים המקומיים ואלה ישמחו לארגן לכם מקום לינה.

  כרטיס הכניסה לשמורה עולה 220 יואן (200 מחוץ לעונת התיירות) והוא תקף ליומיים. עוד 90 יואן ירכשו לכם כרטיס נסיעה באוטובוסים בין המקומות השונים ברחבי השמורה.