גו ביי קו- הצד הפראי של החומה הסינית

 • מאת: אופיר דור

  "אם אינך מטפס על החומה הגדולה, אתה לא אדם אמיץ", כתב מאו דזה דונג, המייסד של סין הקומוניסטית, באחד משיריו. ואכן ביקור בסין אינו שלם ללא ביקור בחומה הסינית הגדולה (בסינית: Chang Cheng, 长城).

  מרבית התיירים בוחרים לבקר באחד משני קטעים מפורסמים - בה דה לינג (Badaling, בסינית: 八达岭长城), המועדף על התיירים הסינים, או במו טיין יו' Mutianyu) , בסינית: 慕田峪长城), הפופולארי בקרב הקהל המערבי. שני האתרים קרובים יחסית לבייג'ין (כ-70 ק"מ), נוחים במיוחד ומשופעים בכל השירותים התיירותיים הדרושים מרכבל, דרך רכבת הרים ועד לשפע מסעדות וחנויות מזכרות. אך אלו גם אתרים צפופים למדי (בה דה לינג במיוחד) ובסופי שבוע, חגים סינים או בעונת הקיץ תראו בהם יותר תיירים מאשר לבנים בחומה.בנוסף בשני האתרים החומה שוחזרה בעת המודרנית לצרכים תיירותיים, מה שעשוי לפגוע באותנטיות של החוויה.

   

  למי שמחפש את הצד "הפראי" והאותנטי של החומה, כדאי לשקול לבקר דווקא בקטע פחות מוכר - גו ביי קו (Gubeikou, בסינית: 古北口, מילולית: הפתח הצפוני העתיק). האתר נמצא במרחק כפול מבייג'ין (146 ק"מ) ודורש טיפוס קשה יותר אך כאן החומה מקורית לגמרי ולכל אבן היסטוריה של 600 שנה לפחות.

  החומה הסינית הגדולה מתבססת על מערכות ביצורים שהקימו הממלכות השונות ששלטו במרחב הקרוי היום סין. הממלכות החלו בבניית מערכות הביצורים המקומיות במאה ה-7 לפני הספירה כדי להגן על גבולן זו מפני זו.

  לאחר איחוד סין תחת הקיסר צ'ין שה חואנג (221-207 לפני הספירה) חוברו החומות יחדיו לרצועה של 5,000 ק"מ כדי להגן על הממלכה החדשה מפני איומים ממונגוליה ומנצ'וריה שבצפון. השושלות הבאות בסין המשיכו להרחיב ולחדש את החומה.

   

  בגו ביי קו אפשר למצוא שאריות מחומת האבן והעפר שבנתה ממלכת צ'י הצפונית החל משנת 556 לפני הספירה, אך עיקר החומה כאן הוא מימי שושלת מינג (1368-1644) שחידשה והרחיבה את הביצורים הקודמים. למעשה מאז שנת 1567 לא בוצע שימור או חידוש משמעותי של החומה בגו ביי קו.

  בגו ביי קו אין שירותים, חנויות, רוכלים או מתקני תיירות. למעשה יש סיכוי לא רע שאפילו לא תתקלו בתיירים אחרים במהלך הביקור. החומה כאן הרוסה בחלקה אך עדיין מדובר בקטע עם נופים מרהיבים. גם הרבה היסטוריה יש בגו ביי קו כאשר יותר מ-130 קרבות נערכו באזור זה שמהווה מעבר חשוב מהצפון המונגולי לבירה בייג'ין.

  קטע גו ביי קו של החומה מחולק לשני מסלולים. מכיוון שבין שני המסלולים מפריד נהר, אי אפשר לעשות אותם אחד אחרי השני אלא צריך לחזור לתחתית ההר אחרי שמסיימים אחד כדי להתחיל את השני. לכל אחד מהמסלולים מעריצים משלו. המסלול הראשון נקרא Wohushan (בסינית: 卧虎山, מילולית: ההר הדומה לטיגריסים רוכנים) ואורכו כ-4.8 ק"מ. הנקודה המפורסמת במסלול הוא "מגדלי האחיות", שני מגדלי שמירה צמודים הנראים כמו אחיות המחזיקות ידיים על שפת הנחל.

   

  המסלול השני הוא Panlongshan (בסינית: 蟠龙山 מילולית: הר הדרקון המגולגל) שאורכו כ-5 ק"מ. הנקודה המפורסמת בו היא "מגדל 24 העיניים", מגדל התצפית הגבוה באזור שהיו בו במקור 24 חלונות, שש בכל צד. כיום נותרו רק הקירות הדרומי והמערבי של המבנה, אך עדיין אפשר לעצום עיניים ולדמיין את חיילי שושלת מינג מאכלסים אותו בתורנות שמירות.

  מי שרוצה להעלות את רמת הקושי ולהאריך את הטיול, יוכל ללכת מגו בי קו עד לג'ין שאן לינג (jinshanling, סינית: 金山岭 ), שיש רבים שטוענים שהוא הוא הקטע היפה ביותר של החומה. מדובר במסלול של כ-12 ק"מ שעובר מהחלק המשוחזר והמתוייר של החומה בג'ין שאן לינג לחלק האותנטי והמבודד של גו ביי קו.

   

  למרבה הצער אין תחבורה ציבורית ישירה מבייג'ין לגו ביי קו. הדרך המקובלת להגיע לקטע היא לתפוס אוטובוס בקו 980 מתחנת דונג ג'י מן (Dongzhimen) במרכז בייג'ין לתחנת מי יון (Miyun) ומשם להמשיך במונית או באוטובוס נוסף בקו 25 עד לכפר גו ביי קו ממנו יוצאים שני המסלולים. אפשר כמובן גם לשכור רכב בבייג'ין ולהגיע מהר יותר.