גוילין - בירת ממלכת הקארסט

מאת: China Radio International, תרגום: פאן סיאו, ליאת סוזנה

 • שמה של גוּילין (Guilin, בסינית: 桂林) יצא למרחוק בזכות נופי ההרים והמים מהיפים בעולם בהם התברכה. העיר, ששוכנת בצפון מזרח מחוז גואנגסי, מפורסמת הודות לאוצרותיה ההיסטוריים וגבעות הקארסט האינסופיות המנקדות וחובקות אותה מכל עבר.

  על אף שטחה הקטן יחסית בהשוואה לערים תיירותיות אחרות בסין, ואולי דווקא בזכותו, גוילין נחשבת לפנינה תיירותית נפלאה ומרתקת אשר שובה בקסמיה את ליבו של כל מי שמבקר בה.

  לעיר גוילין היסטוריה של כאלפיים שנה, אם כי תחילת ההתיישבות בה היתה עוד לפני 10,000 שנה, אז איכלסו את האזור שבטי הזנגפי-יאן שקיימו חברה מטריאכלית המתאפיינת בשלטון נשי.

  קיסרה של שושלת צ'ין, צ'ין שְה-הוּאָנְג, היה הראשון שהשכיל לזהות את החשיבות האסטרטגית הרבה של האזור בו ישבה גוילין. בשנת 214 לפנה"ס הוא העניק לאזור מעמד של נפה והורה על תחילת בנייתה של תעלת לינג המקשרת בין נהר סיאנג לנהר לי. עם הקמת התעלה הפכה גוילין לנקודת מעבר חשובה בין המישורים המרכזיים של סין ובין מה שכונה אז אזור לינגנאן, שכלל את מחוזות גואנגדונג, גואנגסי, וחלקים מהונאן ומג'יאנגסי של היום. מתקופה זו ואילך מעמדה הפוליטי והאסטרטגי של גוילין הלך והתחזק ועד להקמתה של הרפובליקה העממית של סין, היא שימשה כלב המערכת הכלכלית-מדינית של אזור מחוז גואנגסי.

  אותו מעמד מיוחד ייצר את התנאים המקדימים להתפתחותה של תרבות מקומית ייחודית ועשירה באזור ולמעשה לכל אורך ההיסטוריה שימשה גוילין כאבן שואבת לאמנים, יוצרים ושוחרי דעת מכל רחבי המדינה.

  משאבי הטבע העשירים ויתרונו של מיקומה הגיאוגרפי הפכו את גוילין של העידן המודרני למעוזם של אילי המלחמה ופעילים מהפכנים כאחד. בתקופת מלחמת ההתנגדות ליפן היתה העיר למרכז מהפכני תוסס בו ישב מספר רב של אינטלקטואלים והוגי דעות אקטיביסטים. שפע האתרים ההיסטוריים הפזורים ברחבי העיר מספרים את סיפור עברה ומשמשים עדות למורשת התרבותית המפוארת שלה.

  השילוב בין היסטוריה, תרבות וטבע יוצא דופן הופך את גוילין לאחד היעדים החמים ששום ביקור בסין לא יהיה שלם בלעדיו.

  גבעת חדק הפיל (Xiangbi Shan, בסינית: 象鼻山)

  גבעת חלק הפיל ממוקמת על צומת נהרות לי וטאו-הואה (מילולית: נהר פריחת האפרסק) והיא, ללא ספק, אחד מסמליה המרכזיים של גוילין. הגבעה קיבלה את שמה בשל צורתה המזכירה צורת פיל ששולח את חדקו הארוך לתוך הנהר בניסיון ללגום ממימיו. מדובר ביצירת מופת נדירה שעליה עמל הטבע לפני למעלה מ-360 מיליון שנה.

  גבעת חדק הפיל

  פעולות ההמסה והסחיפה של מי הנהר בסלעי הגיר המרכיבים את הגבעה יצרו במהלך השנים בחלקה התחתון, בין רגליו של הפיל לחדקו, חלל בצורת קשת אותו מכנים המקומיים מערת ירח המים (Shuiyue Dong, בסינית: 水月洞), על אף שלא מדובר במערה של ממש. השתקפותה של תקרת הקשת על מי הנהר הזורמים דרכה מעלים בדמיונו של המתבונן תמונה של ירח מלא ששט על פני המים הצלולים.

  בינות הצמחיה הסבוכה המעטרת את ראש הגבעה נחבאת פגודה בת שתי קומות שנבנתה בתקופת שושלת מינג שמדמה בצורתה בעיני המתבוננים בה ממרחק אגרטל גדול אותו נושא הפיל על גבו.

  גבעת חדק הפיל ממוקמת בפארק לאומי הנושא את אותו השם וכולל פינות חמד ואתרים נוספים, כמו מנזר י'ונפנג, אי האוהבים (בסינית: 爱情岛) ועוד.

  קווים מספר 2, 16, 23, 33, 57, 58 מגיעים למקום. כרטיס הכניסה עולה 40 יואן ושעות הפתיחה הן: 16:30 -8:30.

  גבעת פוּבּוֹ (Fubo Shan, בסינית: 伏波山)

  במרחק של כשני ק"מ מפארק חדק הפיל, על הגדה המערבית של נהר לי במרכז העיר, שוכנת לה גבעת פובו. הגבעה, אטרקציה מרכזית נוספת, מתמרת ממעמקי הנהר לגובה של 62 מטרים, חציה שקוע בתוך המים והחצי השני ניצב על אדמת הגדה. את שמה קיבלה הגבעה הודות למקדש ששוכן על פסגתה, שעל הקמתו הורו קיסרי שושלת טאנג, במטרה להנציח את זכרו של הגנרל הנודע פובו מימי שושלת האן.

  גבעת פובו: גוילין בזעיר אנפין

  על מדרגות האבן שמטפסות מעלה לפסגה ישנה מרפסת תצפית ממנה מתגלים נופיה המרהיבים של גוילין. למרגלות הגבעה חבויות שתי מערות – מערת השבת הפנינים (בסינית: 还珠洞) ומערת אלף הבודהות (千佛洞) בתוכן מאות נטיפים, פסלים וחריטות אבן מתקופת קיסרות טאנג.

  גבעת הגיר הקארסטית עמוסת הצמחיה, המערות והנהר שזורם למרגלותיה בשילוב עם הביתנים, המקדש, פינות הנוף והמורשת ההיסטורית של המקום, מגלמים בתוכם את תמצית ההוויה של גוילין ומציעים מודל של העיר בזעיר אנפין.

  מערת אלף הבודהות

  ההגעה למקום באמצעות קווים מספר 2, 15 ו-58. שעות פתיחה: 18:30-7:00. כרטיס כניסה: 15 יואן.

  מערת חליל הסוּף (Ludi Yan, בסינית: 芦笛岩)

  המערה ממוקמת בצפון מערב גוילין, כחמישה ק"מ ממרכז העיר. היא מסתירה בתוכה עולם מופלא של נטיפים, זקיפים, עמודי אבן ותצורות סלע שונות ומשונות אשר נוצרו בתהליכים ממושכים של המסה והשקעה קארטית. במהלך תהליכים אלה מחלחלים מֵי הגשמים היורדים באזור, מתרכבים בדרכם עם פחמן דוּ-חמצני והופכים לחומצה מלחית. החומצה מחלחלת בקרקע, מגיעה לשכבת הגיר וממיסה אותו. הגיר המומס מושקע בקירות ובקרקעית המערות והסדקים שנוצרו בתהליך ההמסה וכך למעשה נוצרים לאיטם נטיפים וזקיפים.

  המערה קיבלה את שמה בשל קני הסוף הרבים הצומחים מחוצה לה, המשמים את המקומיים להכנת חלילים. מדובר בארמון תת-קרקעי מיסתורי ועצום בגודלו שנדמה כי כאילו שימש בעבר כמשכנם של האלים.

  מסלול ההליכה במערה נמתח לאורך של 500 מטרים והוא מוביל ל-30 חדרים ופינות שונות בהן ניתן להתפעל מזקיפים ונטיפים מרהיבים במיוחד.

  כרטיס הכניסה למערה: 90 יואן. שעות פתיחה: 17:30-8:00 הגעה: קווים מספר 3, 58.

  גוילין שואבת את יופיה הייחודי בעיקר מנהר לי (Li Jiang, בסינית: 漓江). הנהר שאורכו כ-170 ק"מ, מתחיל את דרכו בהר החתול בסמוך לעיירה סינג-אן שבצפון מזרח גוילין והוא חוצה במסלולו את גולין ואת יאנגשואו עד שהוא נשפך לנהר גונג-צ'נג (הידוע גם בכינויו "נהר התה" ,בסינית: 茶江) בקרבת העיירה פינג-לה.

  במקטע שבין גוילין ליאנגשואו, שנמתח לאורך 84 ק"מ, נראה הנהר כמו סרט משי ירוק שמתפתל ומתעקל בינות ההרים. השיט בין שתי ערים אלו הוא בגדר חובה לכל מטייל שמגיע לאזור. משני עברי הנהר מזדקרות פסגות הקראסט בשלל צורות משונות, ואת כל מסלולו מקשטים פינות חמד, מפלי מים גועשים, קניונים ומעיינות. יאנגשואו היא עיירת נופש ומוקד תיירותי מהמעלה הראשונה שניחנה, בדומה לגוילין, בנופי קארסט מרהיבים.

  בנוסף, יאנגשואו נחשבת למעוזם של התרמילאים הישראלים בסין ואפשר לשמוע את השפה העברית מתגלגת בכל פינת רחוב, לכן אלו מכם שכבר הספיקו להתגעגע לארץ לבטח לא ירצו לפספס ביקור במקום.

  שיט מגוילין ליאנגשואו יוצא מדי יום מהמזח הנמצא דרומית לגשר השחרור במרכז העיר. ניתן לרכוש כרטיסים בכל אחת מסוכנויות הנסיעות בעיר או להתעניין במלון בו אתם שוהים.

  אם עדיין לא מיציתם את החוויה הקארסטית של גוילין, מומלץ לבקר גם במערת שבעת הכוכבים (Qixing Yan, בסינית: 七星岩) , השוכנת בבטנו של הר הנושא את אותו שם. המערה בת 3 קומות והיא מחולקת ל-6 מערות קטנות עם מסלול הליכה של ללמעלה מ-800 מטרים.

  [[image]]

  אטרקציות נוספות שאסור לפספס בגוילין: גבעת צאי-דיה (Diecai Shan, בסינית: 叠彩山, מילולית: "גבעת רקמת המשי המקופלת") בצפון-מזרח גוילין שנחשבת לנקודת תצפית מרהיבה על העיר ופסגת הבדידות עליה ממוקם ארמונו של נסיך ג'ינג-ג'יאנג (Jingjiang Wangfu, בסינית: 靖江王府), נכדו של אביה המייסד של שושלת מינג. עוד מומלץ לבקר בטרסות האורז ושדות התה הנפרשים למרגלות גבעות הקארסט המקיפות את העיר.

  הזמן האידיאלי לביקור בגוילין בין החודשים אפריל לדצמבר, אם כי העיר התברכה במזג אוויר נוח מרבית ימות השנה. גוילין היא פסיפס אתני רב-גוני וככזו ניתן ליהנות משפע של פסטיבלים ופעילויות ייחודיות אחרות אשר מעצימים את האווירה החגיגית שאופפת את המקום. לינה והגעה: בגוילין אינספור בתי מלון בדרגות שונות, כשהמחירים לחדר ללילה מזנקים מעלה במהלך החגים והחופשות. רצוי תמיד להזמין מקום מראש. טיסות סדירות לנמל התעופה הבינלאומי של גוילין יוצאות מדי יום מבייג'ין, שנחאי, גואנג-ג'ואו וערים מרכזיות אחרות בסין. בנוסף, גוילין נגישה בתחבורה יבשתית מכל הערים הגדולות של סין.