גוּ בֵּייקוֹאוּ - הפתח הצפוני העתיק

מאת: Original article
  • הכפר גוּ בֵּייקוֹאוּ (בסינית: 古北口 מילולית: "הפתח הצפוני העתיק") שוכן כ-100 ק"מ מזרחית לבייג'ין, למרגלותיו של הר פָּאנלוֹנְג, אחת מנקודות התצפית של החומה הגדולה. לכפר היסטוריה עתיקה של מעל לאלף שנים - הוא הוקם בתקופת קיסרות סונג (960- 1279 לספירה) ובגלל מיקומו האסטרטגי על ציר תחבורה מרכזי הוא שימש כמחנה צבאי עד לסיומה של תקופת הקיסרות בסין. למעשה שמו המקורי של הכפר היה הֶה בייקואו, משום שהוא יושב בחלקו הצפוני של נהר צ'או שזורם באזור (פירוש המילה הֶה הוא "נהר"). אך שמו שונה על ידי קיסר צ'יינלונג משושלת צ'ינג, שלמד בעת ביקור שערך באזור על ההיסטוריה הארוכה שלו (המילה גוּ בסינית פירושה "עתיק").

    ממשלת סין החליטה לפני מספר שנים להשקיע משאבים רבים ולקדם את הכפר כאתר תיירותי, בו יוכלו המבקרים לזכות בהצצה אל העבר המפואר של המדינה ולטעום טעימה קטנה מחייהם של בני המיעוטים השונים שחיים זה לצד זה בהרמוניה מושלמת. בשנת 2008 זכה הכפר בתואר "הכפר היפה ביותר" מבין כל הכפרים היושבים בתחום המוניציפלי של העיר בייג'ין.

    אחת האטרקציות המרכזיות של הכפר הוא המקטע הפראי של החומה הסינית. כאן נותרה החומה במצב הטבעי שלה, אם כי השנים בהחלט נותנות עליה את אותותיהן. היא לא עברה את כל השינויים והשיפוצים שהפכו מקטעים אחרים לאתרים תיירותיים וחלקים ממנה אכן מתפוררים, אם כי היא נותרה שלמה ברובה. טיפוס מהיר וקל של כ-20 דקות יביא אתכם אל פסגתו של הר פָּאנלוֹנְג, ממנה ניתן להשקיף על המחזה המדהים ביופיו של החומה אשר מתפתלת ומתעקלת כנחש על פסגותיו של רכס ההרים.

    [[image]]