גאנסו - מיסתורין בצפון מערב סין

מאת: Other, תרגום: ליאת סוזנה
 • אי שם, עמוק בתוך חלקיה הצפון מערביים של סין, שוכן לו אחד המחוזות הפראיים והמסתוריים ביותר במדינה – מחוז גאנסו (Gansu, בסינית: 甘肃). המחוז נחשב לאחד ממקורות הציוויליזציה הסינית הקדומה והוא אוצר בתוכו אלפי שנים של היסטוריה ענפה ומרתקת ותרבות אנושית עשירה. הוא בורך במגוון עצום של נופים בראשיתיים ובטבע עוצמתי של פסגות הרים מושלגות, מדבריות אינסופיים, מישורים רחבי ידיים, אגמי טורקיז, קרחונים ונהרות שוצפים. דרכי המשי הידועות אשר עברו דרך המחוז הפכו אותו לכור היתוך של דתות ותרבויות אשר יצר פסיפס אנושי מגוון ועשיר מאין כמותו.

  גאנסו גובל במחוז שאאנסי ממזרח, מחוז סצ'ואן מדרום, מחוזות צ'ינגהאי וסינג'יאנג ממערב ומחוזות נינגסיה ומונגוליה הפנימית מצפון. הוא השישי בגודלו מבין מחוזותיה של סין, עם שטח של כ-455 אלף קמ"ר ואוכלוסיה המונה כ-26.3 מיליון איש. הגובה הממוצע במחוז הוא כ-1,000 מטרים מעל פני הים, כשהנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת רכס הרי צ'יליין במערב, בגובה של 5,547 מטרים מעל פני הים והנקודה הנמוכה ביותר היא תעלת גואנדזה הממוקמת ביובליו המרכזיים של נהר באילונג בדרום בגובה של 550 מטרים. השם גאנסו הופיע לראשונה בתקופת שושלת סונג והוא קרוי על שמן של שתי הערים העתיקות גאנג'ואו וסוג'ואו (גָ'אנְג-יֶה וג'יוּ צ'וּ'-אָן של היום).

  פסגותיו המושלגות של רכס הרי צ'יליין בדרום מזרח גאנסו

  המבנה הגיאוגרפי-טופוגרפי המורכב של גאנסו ומיקומו המרוחק מהים מכתיבים את תנאי האקלים השוררים במחוז – אקלים יבשתי (קיץ חם וחורף יבש קר ויבש יחסית) עם תנודות קיצוניות בטמפרטורה היומית והשנתית. המחוז צחיח למדי עם ממוצע של 300 מ"מ גשם לשנה בלבד, כשמרבית המשקעים יורדים בעונת הקיץ ומתרכזים בעיקר בדרום מזרח. החודש הקר ביותר בשנה הוא ינואר, עם טמפרטורות הנעות בין -14-3 מעלות צלסיוס ומעט גשם ושלג.

  המחוז מציע אינספור אפשרויות לטיולים והתנסויות חוויתיות יוצאות דופן, בעיקר להרפתקנים מביניכם שמעוניינים לטייל במסלולי טבע מאתגרים במיוחד, הרחק מכל סממן של ציוויליזציה. בגאנסו ניתן להנות מנופי דאנסיה עוצרי נשימה באזור העיר גָ'אנְג-יֶה, לבקר במערות מוֹגַאו שבדוּנהְוַאנְג החובקות בתוכן אוצר בודהיסטי יקר מפז, להתפעל מפסלים בודהיסטיים החצובים על צוקים אנכיים באזור הר מאיג'י ואפילו לזכות בטעימה קטנה מטיבט באמצעות ביקור במנזר לאבראנג של כת המצנפות הצהובות בעיר סיה-הה.

  פרוזדור הֶה-סִי שימש כאחד מהנתיבים החשובים של דרך המשי

  ההיסטוריה העשירה של מחוז גאנסו הותירה בו שרידים ארכיאולוגיים מרהיבים, לא רק מתקופת דרך המשי, אלא עוד מתקופות פרה-היסטוריות, אז שימשה אדמת המחוז למשכנן של תרבויות ניאוליתיות שונות, ביניהן תרבות דאדי וואן (Dadiwan Culture) אשר שכנה בחלקו המזרחי של המחוז בין השנים 6000-3000 לפנה"ס, תרבות מהג'י יאו (Majiayao Culture) מהשנים 3100-2700 לפנה"ס ותרבות צ'י-ג'יה (Qijia Culture ) משנת 2400 ועד ל-1900 לפנה"ס.

  בנוסף, במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנערכו באתר פאנגטאן סמוך לעיר טְיֵינְשְוֵוי בדרום- מזרח גאנסו, נחשפו שרידי קברים וחפצים שונים גם מתקופת שושלת צ'ין, ממצאים אשר איששו את הסברה לפיה מוצאה של השושלת הוא מהאזור. שרידים ואוצרות רבים מהתקופות הקדומות כמו גם מתקופת דרכי המשי אצורים במוזיאון העירוני של לאנג'ואו, אחת הדרכים הטובות ביותר להיחשף לעושר ההיסטורי והתרבותי של המחוז. הכניסה למוזיאון היא חינם אין כסף.

  פרוזדור הֶה-סִי (Hexi, בסינית: 河西) הוא מעבר טופוגרפי צר באורך של כ-1,000 ק"מ, אשר מקשר בין הרי צ'יליין בדרום מזרח ועד למדבר גובי בצפון מערב. המעבר שימש במשך שנים ארוכות כאחד מנתיבי דרך המשי והוא קיבל את שמו כתוצאה ממיקומו מערבית לנהר הצהוב (הה-סי מילולית: מערבה מהנהר).

  מעבר גְ'יַאיוּ'גְוַאן סימן בעבר את הגבול המערבי של האימפריה הסינית

  בחלקו המערבי של מעבר הה-סי, סמוך לדונהואנג, נמצא מעבר יו-מן גואן ( Yumenguan, "מעבר שער אבן הירקן") אשר שימש במשך מאות שנים כפתח היציאה היחידי אל המרחבים המערביים שמעבר לסין וכאחד המבצרים החזקים בחומה הסינית. המעבר הוקם בתקופת שושלת האן, אז הוארכה החומה הגדולה לכיוון מערב לאורך מסדרון הה-סי. בתקופת שושלת מינג הוארכה החומה הגדולה בשנית והוקם בה מעבר גְ'יַאיוּ'גְוַאן (Jiayuguan, "מעבר העמק הפורה"), הנקודה המערבית ביותר של החומה שסימנה את הגבול הקיצוני של האימפריה הסינית, וממנה היא משנה את כיוונה בכפיפה חדה לכיוון דרום.

  על אף שבמסגרת תוכנית פיתוח המערב של הממשלה הסינית זוכה המחוז לפיתוח נרחב של תשתיות, תחבורה ותיירות, מזג האוויר הקיצוני בשילוב עם תנאי הטבע הקשים באזורים מסויימים עלולים להקשות על המטיילים. לכן, מומלץ להגיע לאזור בין החודשים מאי עד אוקטובר.

  לאנג'ואו - "עיר הזהב"

  לאנג'ואו (Lanzhou, בסינית: 兰州), בירת מחוז גאנסו, היא העיר השניה בגודלה מבין עריה של צפון מערב סין. העיר שוכנת בעמק מוקף פסגות הרים וגבעות מכל עבר, על גדותיו של הנהר הצהוב. היא למעשה העיר היחידה במדינה כולה אותה חוצה הנהר הצהוב. על אף תהליכי הפיתוח והמודרניזציה המואצים בשנים האחרונות, העיר מצליחה לשמור על צביון מיוחד והרכב אוכלוסיה מגוון מאין כמותו הכולל את בני ההאן וקבוצות מיעוטים רבות כדוגמת ההוי, דונג-סיאנג, מונגולים, טיבטים, קזאחים, באו-אן ועוד.

  לאנג'ואו, בירת מחוז גאנסו, העיר היחידה בסין אותה חוצה הנהר הצהוב

  לעיר היסטוריה עתיקת-יומין אשר התחילה, לפי המקורות, בתקופת שושלת ווי המערבית במאה השישית לספירה. מסופר כי בשנותיה הראשונות של העיר, הגיעו אנשים רבים לאזור במטרה למצוא זהב, מה שהעניק לה את הכינוי "עיר הזהב". גורלה של לאנג'ואו נקשר לאורך ההיסטוריה במיקומה הגיאוגרפי הייחודי. במשך אלפי שנים נחשבה העיר למקום חשוב מבחינה אסטרטגית ותרבותית כאחד ובעבר היא חלשה על הצומת אשר חיברה בין מספר דרכים חשובות, ביניהן דרכי המשי הידועות, אז שימשה כמרכז כלכלי חשוב אשר סיפק שירותי דרך לשיירות אשר עברו דרכה. העיר תפסה לה מקום חשוב בעולם התרבות הסיני וכל אחת מהשושלות הקיסריות הותירו בה את חותמן. בתקופת שושלת יואן, הורה ג'ינגס-חאן על הקמתה של הפגודה הלבנה על גדות הנהר הצהוב, המנציחה את זכרו של נזיר בודהיסטי מטיבט. כיום, פארק "הר הפגודה הלבנה" (בסינית: 白塔山) הוא אחד מהאתרים החשובים והמרתקים ביותר בעיר. בתקופת שושלת צ'ינג, הורתה הקיסרות על ייסודה של הממשלה המחוזית בלאנג'ואו במהלך אשר הכתיר את העיר באופן רשמי כבירה הפוליטית, הכלכלית והתרבותית של מחוז גאנסו.

  הפגודה הלבנה בלאנג'ואו - נבנתה לזכרו של נזיר טיבטי מתקופת שושלת יואן

  הדרך הטובה ביותר להתחיל את ההיכרות עם לאנג'ואו ולהיחשף למגוון הססגוני של אוכלוסייתה היא לצאת לעת ערב לטיול על גדותיו של הנהר הצהוב. מאות תושבים גודשים את המקום מדי ערב על מנת לצפות במופעים ספונטניים של שירה וריקוד, לפטפט עם מכרים או להנות מהמיזוג הטבעי שמביאה עימה הבריזה הקרירה העולה מן הנהר גם ביום הכי חם בשנה.

  מידע שימושי: העיר לאנג'ואו היא צומת תחבורתית מרכזית בצפון מערב סין וככזו היא מקושרת בטיסות יומיות ישירות ורכבות לכל הערים הגדולות במדינה. נמל התעופה ממוקם כ-70 ק"מ צפונית לעיר. מונית מנמל התעופה למרכז העיר תעלה בין 100-120 יואן ולחילופין אפשר גם לקחת הסעה תמורת 30 יואן לאדם. ניתן להגיע לכל אחד מהאתרים והערים במחוז באמצעות אוטובוסים היוצאים תדירות מהתחנה המרכזית בעיר, אולם כדאי גם לשקול את האפשרות של השכרת רכב עם נהג תמורת כ-200 יואן ליום, תלוי במקום אליו תרצו להגיע.