גָה סָה: ביתו של מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, שי כהן , עריכה: ליאת סוזנה
 • בשנות ה- 90 של המאה שעברה הוצגה בתערוכת צילומים בהונג קונג תמונה שצולמה במחוז יונאן ובה בת מיעוטים בלבוש שמושך את העין. באי התערוכה הופתעו מאוד לנוכח מראה זה, הסותר את הרושם הטבוע בראשיהם כי דרך חייהם של המיעוטים האתניים החיים באזורים ההרריים והמרוחקים היא פשוטה ופרימיטיבית. תמונה זו הובילה לזרם של סקרנים שביקשו לפגוש את בני המיעוט האתני הזה, שיותר מאוחר זכה לשם מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי (Huayao Dai, בסינית: 花腰傣) והפך להיות מוכר לכל.

  בני מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי חיים באזור שמצדו האחד הר ומצדו האחר נהר, האדמה בו פורייה מאוד ושמו הוא גָה סָה (Gasa, בסינית: 嘎洒). העיירה גָה סָה נמצאת בנפת סִין פִּינְג (Xinping Xian, בסינית: 新平县) והדרך שנסללה עד לפתח העיירה מאפשרת את הגעתם היומיומית של תיירים הבאים לתור אחר מיעוט אתני זה. משני צידי הדרך ניתן לראות את האדמה הפורייה וכן את בני ובנות הדור הצעיר של מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי, לבושים בבגדיהם המסורתיים, פוסעים בחן בין תקופות הזמן. בנות המיעוט הצעירות מחייכות בשמחה אל עדשת המצלמה, קוצרות במגל את התבואה ואוספות אותה בידיהן. תכשיטי הכסף שלגופן מכים זה בזה ומפיקים צלילים ערֵבים לאוזן.

  לפי האימרה הידועה שמתארת את אזור העיירה, "מראש ההר ניתן לחזות בנוף הטבעי, במרכז ההר ניתן לספוג היסטוריה תרבותית ולמרגלות ההר ניתן לפגוש בבני מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי".

  העיירה גָה סָה ממוקמת בקצה הדרום מערבי של העיר גִ'ינְג הוֹנְג (Jinghong Shi, בסינית: 景洪市) שבאזור סישואנג באנ-נה בדרום מחוז יונאן, במרחק של חמישה ק"מ בלבד מחומות העיר. שטחה כולל 754 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 70.6 אלף איש, כשהקבוצות האתניות העיקריות בה הן דָאי, הָה נִי, לָה הוּ, הָאן, בּוּ לָאנְג ומיעוט היִי.

  מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי הוא אחד השמות בו מתייחסים הסינים לבני מיעוט הדָאי החיים בנפת סִין פִּינְג ובנפת יוּאָן ג'יאָנְג, שעל גדות הנהר האדום וזאת בעקבות צורת הלבוש שלהם. ייחודו של מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי הוא באמונתו כי לכל הדברים יש נשמה.

  למשמע שם העיירה גָה סָה הדבר הראשון שעולה בראשם של הסינים הוא מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי, "צאצאי הקיסר" עם הפולקלור הקסום והלבוש היפה. בשנת 2002 התכנס "פורום המחקר הבינלאומי של מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי" ותשומת לב העולם כולו נסבה למיעוט זה החי על גדת הנהר האדום. הסיבות לכך הן בגדיהם ותכשיטיהם של בני המיעוט, דרך חייהם וכן ממצאים היסטוריים שהתגלו באזור, הקשורים להיעלמותה המסתורית של ממלכת דיֶין (Dianguo, בסינית:滇国) העתיקה. התיאוריה המקובלת היום בקרב החוגים האקדמיים היא כי בני מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי החיים בעיירה גָה סָה הם "צאצאי הקיסר" של ממלכת דיֶין העתיקה.

  ההיסטוריה מסבה גם היא את תשומת הלב ללבושם של בני המיעוט: ערכה של חליפה אחת הוא כעשרת אלפים יואן, קישוטי כסף רבים תלויים ומעטרים אותה, חגורה צבעונית קשורה על המותניים וכובע במבוק עגול מגן על הראש. מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי השתתף בתחרות הבינלאומית ללבוש מסורתי של מיעוטים אתניים, שנערכה בפריז בשנת 2003 וזכה במקום הראשון. זכייה זו תרמה רבות לחדירתו של מיעוט זה לתודעה העולמית.

  כיום חיים בעיירה גָה סָה יותר מ- 8,300 בני מיעוט הוּאָה יָאוֹ דָאי. הם משתתפים בפעילויות כגון "גַאן הוּאָה ג'יֶה" (Ganhuajie, בסינית: 赶花街), פעילות הכוללת שירה וריקודים ברחוב כתפילה לקציר טוב, כדי למשוך ולקבל את פני התיירים.

  מבחינה קולינרית קיים כלל בעיירה, לפיו יש לבשל את האורז בסיר חימר מיוחד שנוצר בעבודת יד. בהתאם לדרישה זו ישנו מומחה בעיירה האחראי על אספקת סירים אלה. מזה דורות משתמשים בחמר מיוחד ליצירת הסירים המצוי בחלקו האחורי של ההר, טכניקה זו עברה מדור לדור במשך למעלה מאלף שנים. לדברי בני מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי, אם נמזוג מים קרים לסיר שנוצר בטכניקה זו, המים יהיו צלולים ומתוקים במיוחד.

  מקור השם גָה סָה הוא משפת מיעוט הדָאי ומשמעותו "הרחוב שעל שפת הנהר". ממשמעות השם אנו למדים כי גָה סָה העתיקה הייתה עיר אסטרטגית אשר שימשה כעיר מסחר וכעורק תחבורה חשוב. היא קישרה בין העיר סְה מָאוֹ (Simao Shi, בסינית:思茅市 ) שבאזור האוטונומי צ'וּ סיוֹנְג (Chuxiong, בסינית:楚雄 ) של מיעוט האִי לבין עורקי התחבורה הראשיים המגיעים לחמש הנפות ולערי המסחר החשובות שבסביבתה.

  סירי החימר המשמשים את תושבי העיירה

  כדי ללמוד על ההיסטוריה התרבותית של גָה סָה כדאי לבקר ב"אחוזת המשפחה בלוֹנְג סִי" (Longxishizu Zhuangyuan, בסינית:陇西世族庄园). המבנה הייחודי של האחוזה חזק, יציב, בעל נוכחות בולטת ומלא באווירה המקומית העשירה הסובבת אותו. הוא מעוטר בחריטות שיש, גילופי עץ, ציורים ויצירות קליגרפיה שתוכנן עשיר. אחוזה זו מציגה באופן הטוב ביותר את אמנות בניית הגנים המסורתית של דרום ממלכת דיֶין העתיקה. עצי דפנה בני מאה שנה, שיחי תויה מזרחית ירוקים ורעננים וצל העצים המרקד על הקרקע. "אחוזת המשפחה בלוֹנְג סִי" משמשת כמעין מיקרוקוסמוס מרתק שבאמצעותו אפשר ללמוד, בין היתר, גם על שיטת מינוי שכבת ההנהגה באזורים בהם ישבו המיעוטים האתניים בעבר ועל התפתחות החברה בדרום ממלכת דיֶין העתיקה.

  אחוזת המשפחה בלוֹנְג סִי

  אוכלוסיית בעלי החיים, הצמחייה והנופים הטבעיים בגָה סָה משתלבים יחד באופן מושלם. היערות בסביבותיה מוגדרים כשמורת טבע לאומית וכתחנת מחקר של המערכת האקולוגית של היערות, כחלק מפרויקט "האדם והביוספרה" של האו"ם (MAB). ההכרה במקום כתחנת מחקר בפרויקט זה הובילה לפרסום כלל עולמי של נופיה הטבעיים של שמורת הר אָי לָאוֹ (Ailao Shan, בסינית:哀牢山).

  שמורת הר אָי לָאוֹ

  מעיינות חמים רבים פזורים ברחבי השמורה. "זהו המקום האידיאלי לטיול ולנופש. מלבד צפייה בנופים מרהיבים ומפורסמים זוכים התיירים גם ליהנות מסגולות המרפא של המעיינות החמים". התושבים, שפיתחו חוש עסקי משלהם, השכילו להקים בתי הארחה במקום. המעיינות החמים ממוקמים בחלקה הדרום מערבי של גָה סָה, כחצי ק"מ בתוך שטחה של פִּינְג בָּה (Pingba, בסינית:平坝).

  המעיינות החמים בשמורת הר אי לאו

  סמוך לגָה סָה שוכן כפר ושמו פִּינְג גָ'אי (Pingzhai cun, בסינית:平寨村). מדובר בכפר גדול יחסית הכולל למעלה מ- 130 משפחות ובכניסה אליו ישנו מגרש משחקים, שגודלו כגודל מגרש כדורסל. בכל יום בשעה שבע בערב, לצלילי המוזיקה, עוזבים תושבי הכפר את בתיהם ונאספים אחד אחר השני במגרש המשחקים. שם, תחת אור עמום וצהבהב, רוקדים הם יחדיו את הריקוד הקבוצתי הייחודי של מיעוט ההוּאָה יָאוֹ דָאי. בתחילה הולכים כולם במעגלים סביב המגרש, בזמן זה נאספים ומצטרפים למעגל עוד ועוד תושבים ותוך זמן קצר מתמלא המגרש ומתחילים בריקוד. ראש הכפר מסביר כי פעילות זו מתקיימת כבר מספר שנים טובות והתושבים עצמם הם שהתחילו בה. תושבי הכפר חוזרים לביתם מיום העבודה המפרך, לאחר סיום ארוחת הערב מחליפים את בגדי העבודה בבגדים נקיים ובאים לרקוד במשך יותר משעתיים.

  מידע שימושי:

  הדרך המומלצת להגיע לעיירה גָה סָה היא דרך נפת יוּאָן ג'יאָנְג שבמחוז יונאן. בכל יום יוצא אוטובוס מתחנת האוטובוסים החדשה בקונמינג, בירת יונאן, כשמחיר כרטיס הנסיעה הוא 80 יואן. מנפת יוּאָן ג'יאָנְג יש לנסוע אל העיירה מוֹ שָה (Mosha, בסינית: 漠沙), מחיר כרטיס 20 יואן. המרחק ממוֹ שָה לגָה סָה הוא כ- 40 ק"מ ועלות הנסיעה 18 יואן.

  בגָה סָה ניתן למצוא מלונות רבים, מחיר חדר זוגי סטנדרטי הוא 60 יואן ללילה.