במרדף אחר חלום האושר

מאת: Global Times, תרגום: שי כהן
 • לחיות בבייג'ין של היום זה לא עניין פשוט, אולם הסינים, ובייחוד הצעירים משכבת מעמד הביניים העירוני, מאמינים כי החיים יכולים להשתפר בהדרגה. לדעתם, החריצות והעבודה הקשה יניבו פירות.

  קחו לדוגמה את וואנג ג'יין. לוואנג חיבה מיוחדת לסרט האסונות "2012" וזאת מכיוון שבמהלכו אומרת אחת הדמויות כי היה צריך לתת לסין לבנות את תיבת נוח, "רק הסינים יכולים לסיים את העבודה בזמן". וואנג מצטט משפט זה ואומר שדברים אלו נכונים "אין אף אחד בעולם שיכול לעבוד טוב יותר או מהר יותר מאתנו".

  למרות שמעולם לא יצא את גבולות סין, וואנג בן ה-27 מעורה בכל המתרחש בעולם. הוא עובד בסוכנות תיווך, חברתו בת ה-33 עוסקת בפרסום. וואנג נראה כאדם בריא, שופע ביטחון עצמי, והוא דובר אנגלית ברמה טובה מאוד, בן מעמד ביניים טיפוסי בסין. הוא לבוש במותגים איטלקיים יוקרתיים ונוהג בטיוטה היברידית חדשה. לטענת וואנג, המכונית אינה נחשבת להוצאה גדולה, מה שבאמת יקר בבייג'ינג היא דירה, אך גם דירה כבר יש לו. הרכישה הבאה שהוא מתכנן היא רכב שטח מסוג ב.מ.וו.

  למשמע סיפור זה, לא נותר לדור הצעיר באירופה אלא לחוש צביטה של קנאה. בעוד שרוב האנשים במדינות המתועשות איבדו תקווה לעתיד טוב יותר, 90% מהסינים מביטים באופטימיות לעתיד, הם מקווים כי הם וילדיהם ימשיכו להתקדם ולהתפתח. למרות התלונות על עליית מחירים, מרבית תושבי הערים כבר הגשימו את רוב חלומותיהם וכל שנותר להם לרצות הוא יותר זמן ופחות לחץ.

  לשם קבלת הזדמנות לעבודה ולחינוך הטובים ביותר, על הסינים לעמוד בתחרות קשה מאוד בינם לבין עצמם, אשר באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. אך הם סבורים כי התוצאה שווה את המאמץ. "בעסקי הנדל"ן מצפה לי עתיד ורוד", אומר וואנג, "כולם מעוניינים לעבור לגור בבייג'ינג, שוק זה יכול רק לגדול".

  החיים בערים הגדולות בסין אינם מושלמים: האוויר והמים מזוהמים, התנועה עמוסה וקיימים בהן פערים חברתיים. מחד צעירים מצליחים הנוהגים במכוניות ב.מ.וו ומנגד גברים מבוגרים, פניהם כהות מאור השמש הקופחת, העובדים בבניין.

  אף על פי שלוואנג וחברתו יש כבר דירה ומכונית מסוג הונדה, כמעט ואין להם זמן ליהנות מחייהם. עם זאת וואנג בהחלט יכול להרגיש מאושר. בית, רכב, אישה וילד זהו חלומו של הדור הצעיר בסין, וואנג, בדומה לצעירים רבים אחרים, הצליח להתגבר על המכשולים הניצבים בינו לבין האושר.

  בסין חיים עדיין עניים רבים, המנצלים כל הזדמנות שנופלת בחלקם ועובדים בחריצות רבה, על מנת לזכות בחיים טובים ומאושרים יותר.