ביקורו של שי ג'ינפינג במזרח התיכון השיג תוצאות משמעותיות

מאת: Xinhua News Agency , עריכה: פאן סיאו ואורי בן-און
  • מהלך ביקורו של נשיא סין שי ג'ינפינג במזרח התיכון הגיע לסיומו. במהלך ביקורו ביקר שי בערב הסעודית, מצרים וירדן, חתם על 52 הסכמי שיתוף פעולה שונים. ההסכמים מקיפים תחומי סחר, אנרגיה, פיננסים, תקשורת, תעופה וחלל, שינוי האקלים ועוד.

    שי הכריז כי סין תקציב 55 מיליארד דולר לקרן השקעות שתספק הלוואות מיוחדות לפרוייקטים במזרח התיכון, הכוללות הלוואות בגובה 15 מיליארד דולר לפרוייקטים תעשייתים ועוד כ-10 מיליארד דולר להלוואות מסחריות שיעודדו את שיתוף הפעולה בין סין למדינות ערב בתחום

    בנאום שנשא בפני כינוס הליגה הערבית בקהיר הדגיש שי את חשיבות ההידברות והמשא ומתן ליישוב הקונפליקטים והסכסוכים במזרח התיכון. הוא הצהיר שסין תומכת בתהליך השלום במזרח התיכון וקרא להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, עם מזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית שתזכה לריבונות מלאה.

    במקביל, שי הכריז על תרומת 50 מיליון יואן (כ-30 מיליון שקל) לרשות הפלסטינית ועל תמיכתה של סין בפרויקט בניית תחנת הכוח הסולארית הפלסטינית, במטרה לשפר את איכות חייו של העם הפלסטיני.

    שי הוסיף כי אסור לדחוק את הסוגיה הפלסטינית לפינה, אך לתפיסתו הקהילה הבינלאומית צריכה לאפשר לגורמים באזור לחפש פתרונות לסוגיה ולא לכפות פתרונות מבחוץ. נשיא סין הוסיף כי האצת הפיתוח באזור הוא צעד מפתח לפתרון הקונפליקט במזרח התיכון.