בואו לנפוש בדאלי

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: קובי לוי
 • דאלי שוכנת בצפון מערב מחוז יונאן, לחופו המערבי של אגם אֶרהָאי ולמרגלות המזרחיים של הרי צאנגשאן. כבר מימי קדם זכתה דאלי לכינוי "העיר הרומנטית שבין ההרים למים", ומאז ומעולם הייתה גן עדן למטיילים. השדות, הגנים ובתי המגורים שבתוכה ייחודיים, והיא מלכדת נוף אנושי וטבעי במקום אחד. בדאלי ובסביבותיה למעלה מ-130 אתרי תיירות גדולים וקטנים וכמה שמורות טבע הרריות שיספקו לכם הזדמנות מצוינת לטייל.

  שורשי ההיסטוריה של דאלי נעוצים כבר בתקופת שושלת צ'ין (שנת 221 לפנה"ס). לאורך השנים היא הייתה עיר הבירה והמרכז השלטוני של ישויות מדיניות עצמאיות שישבו במחוז יונאן של היום. ישויות אלה היו רב-לאומיות, כאשר הקבוצה האתנית המכונה בָּאי הייתה הדומיננטית בהן. "ממלכת דאלי" של בני הבאי, אשר התקיימה בין השנים 937-1253 לספירה, הייתה הממלכה העצמאית באזור עד שהובסה בידי המונגולים. אלה סיפחו את האזור לאימפריה הסינית שהייתה תחת שליטתם והקימו את מחוז יונאן, שמאז הפך לחלק בלתי נפרד מסין. גם כיום בני הבאי הם המיעוט הדומיננטי באזור ודאלי מוגדרת כאזור אוטונומי של המיעוט הזה.

  העיר העתיקה של דאלי

  העיר העתיקה של דאלי (בסינית: Dali Gucheng, 大理古城) נמנית על הרשימה הראשונה של 24 ערי התרבות וההיסטוריה החשובות ביותר בסין. העיר שוכנת ממזרח לחורבות של בירת שתי הממלכות העתיקות – ממלכת נאנג'או וממלכת דאלי. היקף חומת העיר 6 ק"מ, גובהה 8.3 מטרים ועוביה 6.6 מטרים. בחומת העיר 4 שערים, אחד בכל כיוון – דרום, צפון, מזרח ומערב – ומעליהם ניצב מגדל. בארבעת פינות החומה ניצבים גם כן מגדלי שמירה. החלק החיצוני של חומת העיר עשוי לבנים, בחלק העליון ביצורים מרובעים ומתחתיה מקיף אותה חפיר. העיר שבתוך החומה ערוכה בצורה מסודרת, ממש כמו לוח שחמט, וחוצים אותה שתי וערב 5 רחובות מצפון לדרום ועוד 8 סמטאות ממזרח למערב. החומה של דאלי לא נשמרה בשלמותה, וכיום נשמרו חלקים מהחומה הצפונית והדרומית וכן מגדל השער הדרומי.

  העיר העתיקה של דאלי שקטה ונינוחה וברחובותיה זורמים פלגי מים מפכפכים וצלולים. בכל בית ובית בדאלי מגדלים צמחים, שמלבלבים בכל ימות השנה ושרבים מהם מפריחים פרחים ומניבים פירות. בין הרחובות והסמטאות מסתתרים בתי תה וגנים קטנים שבהם יכולים המטיילים לנוח. מסעדות ובתי הקפה מערביים וחנויות חפצי אמנות פזורים לאורך שני צדי הרחובות והם פופולריים מאוד בקרב המטיילים.

  "רחוב הזרים"

  "רחוב הזרים" (בסינית: Yangrenjie, 洋人街) הוא מדרחוב מרוצף אבן שאורכו קילומטר אחד ורוחבו שבעה מטרים בלב העיר העתיקה של דאלי. לאורך הרחוב מסעדות ובתי קפה מערביים, חנויות ענתיקות ומזכרות, פאבים ועוד. הרחוב, שרבים מהעסקים הפועלים בו נמצאים בבעלות זרים, הפך לאבן שואבת לתיירים מסין ומחו"ל שמתרווחים בבתי הקפה והמסעדות. בשל העובדה שדאלי היא אחד המקומות החביבים על תרמילאים זרים בסין מחירי השתייה בפאבים לאורך הרחוב זולים בהרבה מהמחירים באתרי תיירות אחרים בסין, כמו העיר העתיקה של ליג'יאנג למשל, שם מחירי השתייה עלולים להיות גבוהים פי שלושה.

  שלוש הפגודות של מקדש צ'וֹנְגְשֶנְג

  שלוש הפגודות של מקדש צ'ונגשנג (בסינית: Chongshengsi Santa, 崇圣寺三塔), נבנו בתקופת שלטונו של המלך ה-10 לממלכת נאנג'או ששלטה באזור דאלי (824-859 לספירה). הפגודות נמצאות למרגלות הרי צאנגשאן ומרחוק הן נראות כאילו הן מיתמרות עד לגובה ההרים עצמם. שלוש הפגודות הן הסמל של דאלי, של התרבות וההיסטוריה העתיקה של מחוז יונאן וכן אחד המבנים המרשימים העתיקים והמרשימים ביותר בדרום סין.

  מבין שלושתן, הפגודה האמצעית היא הגבוהה ביותר ומתנשאת לגובה של 69.6 מטרים. בסיס הפגודה מרובע ומעליו 16 קומות. בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו בפגודה זו מאות חפצי אמנות בודהיסטית עתיקים יקרי ערך מזהב, מכסף, משיש ומזכוכית וכן מאות מסמכים. שתי הפגודות האחרות העומדות לצד הפגודה המרכזית מתנשאות לגובה של 42.19 מטרים ובהן 10 קומות. שלא כמו הפגודה המרכזית, שתי הפגודות הצדדיות אינן חלולות ולא הוטמנו בהן אוצרות.

  הרי צאנגשאן ואגם ארהאי

  הרי צאנגשאן (Cangshan, בסינית: 苍山) ואגם ארהאי (Erhai, בסינית: 洱海) הם יעד פופולרי למטיילים מסין ומחו"ל. ברכס שנישא מעל החוף המערבי של אגם ארהאי 19 פסגות, וגובהה של הפסגה הגבוהה ביותר למעלה מ-4,000 מטרים מעל פני הים. הרי צאנגשאן מפורסמים בזכות שכבת השלג הצחורה המכסה אותם, העננים האופפים אותם והמעיינות הפזורים בהם. השלג בפסגות אינו נמס גם בקיץ, וההרים המושלגים והאפופים בעננים נראים מכל מקום בדאלי ובסביבותיה, גם אם בשל העננים נדיר לראות את הפסגות.

  מדאלי אפשר לטפס אל ההרים בכמה נקודות. כאשר יוצאים מהשער המערבי של העיר העתיקה וחוצים את הכביש לכיוון שלוש הפגודות, מצוי רכבל שיעלה אתכם אל ההרים, ומשם תוכלו להמשיך במסלול נוח ושטוח יחסית בערך באמצע הגובה לאורך השלוחה. בהרים אינספור מעיינות, מפלים, בריכות קטנות, מקדשים וצמחיה עשירה. לחפצים במסלול אתגרי יותר יש כמה שבילים המטפסים אל ההרים מדאלי עצמה ומהכפרים שלאורך החוף המערבי של האגם.

  אגם ארהאי הוא אגם אלפיני יפהפה ארוך וצר. האגם משתרע לאורך 40 ק"מ מצפון לדרום, ושטחו כ-240 קמ"ר. במזג אוויר טוב שיט על פני המים הצלולים והשטוחים שהשמים הכחולים משתקפים בהם משרה שלווה ומעניק תחושה חלומית. בקצה הדרומי שוכן פארק שהוא אחד המקומות הטובים ביותר להתפעל מהנוף של האגם ושל הרי צאנגשאן המשתקפים בהם.

  פרט לעיר העתיקה של דאלי המצויה לחופו הדרום-מערבי, פזורים סביב האגם עשרות כפרים מסורתיים. באחדים נערכים ימי שוק ובאחרים אפשר למצוא ארכיטקטורה מסורתית האופיינית לאזור על רקע נוף האגם וההרים. בכפר שָפִּינְג (או: שאפינג, Shaping, בסינית: 沙坪), בקצה הצפון-מערבי של האגם, נערך יום שוק בכל יום ב' בשבוע. תושבי הכפרים הסובבים מתאספים ברחבה שבכניסה לשפינג ומוכרים את מרכולתם מכל הבא ליד – ירקות, בשר, בעלי חיים, ביגוד ומוצרי יומיום. הכפר סיג'וֹאוּ (Xizhou, בסינית: 喜洲) הממוקם מדרום לשפינג הוא מופת לסגנון האדריכלי של מיעוט הבאי, וזהו הכפר העתיק היפה ביותר לאורך החוף של אגם ארהאי. בסמטאות הצרות פזורים בתים ישנים בסגנון המאפיין את האזור, חצרות מסורתיות, מקדשים קטנים ואפילו אחוזה בסגנון מערבי שנבנתה בתחילת המאה העשרים על ידי בן אחת ממשפחות האצולה שיצא ללימודים בחו"ל ושב לכפרו. אם הזמן עומד לרשותכם, מומלץ גם לבקר בכפר וָוה-סֶה (Wase, בסינית: 挖色) שבגדה המזרחית של האגם, מול דאלי. הכפר הוא אחת הנקודות היפות ביותר לצפות בשמש השוקעת מאחורי הרי צאנגשאן הנישאים מעל הגדה שממול ומאירה את פני האגם באור אדום מרהיב. לינה באחד מבתי הכפריים בווה-סה הוא חלופה שקטה ונעימה לדאלי ההומה והשוקקת.

  שקיעה מעל אגם ארהאי, מהמזח של הכפר ווה-סה

  מעיין הפרפר

  מעיין הפרפר, השוכן לחופו של אגם ארהאי ולמרגלות הרי צאנגשאן, הוא אחד מאתרי התיירות הידועים של אזור דאלי. המעיין נודע בסין בזכות תיאוריו של הנוסע המפורסם סוּ' סְיָה-קֶה שכתב: "העצים הגדולים שעל גדות המעיין מפריחים פרחים בראשית החודש הרביעי בדיוק כשם שפרפר פורס כנפיים ומתחיל לעוף. אולם יש גם רבבות פרפרים חיים ואמיתיים, היורדים מצמרות העצים אל פני המעיין, מתעופפים מסביב וצובעים את המקום בשלל צבעים."

  "עצי הפרפרים" מתחילים לפרוח עם בוא הקיץ, ולהקות הפרפרים מהרי צאנגשאן ומאגם ארהאי מתאספים סביב המעיין, פורסים כנפיים ועפים ומפיחים חיים במקום. המחזה המופלא ביותר הוא רבבות הפרפרים הצבעוניים אשר נתלים על ענפי העצים מסביב למעיין מחוברים זה לזה ויוצרים אינספור שרשראות פרפרים המשתקפות במים. התקופה הטובה ביותר לחזות בפלא הזה הוא באמצע החודש הרביעי על פי לוח השנה הסיני (סביב חודש יוני). לכן 15 בחודש הרביעי על פי לוח השנה הסיני נקבע בדאלי כ"חג הפרפרים".

  מידע שימושי:

  הגעה: השם דאלי מתייחס למעשה הן אל העיר המודרנית, המכונה גם סְיָה-גוּאָן (Xiaguan, בסינית: 下关), והן לעיירה העתיקה. השתיים מרוחקות רק כמה קילומטרים זו מזו מבחינה גיאוגרפית ושנות אור מכל בחינה אחרת. רבים מהאוטובוסים שיעדם "דאלי" מגיעים אל העיר המודרנית, שממנה אפשר להגיע אל העיר העתיקה בתוך כ-40 דקות בקו 4 או קו 8. בסיה-גואן ("דאלי המודרנית") תחנת רכבת המקושרת אל בירת מחוז יונאן קונמינג. בעיר העתיקה אינספור סוכנויות נסיעות שמארגנות אוטובוסים ישירות מן העיר העתיקה אל קונמינג בדרום מזרח וליג'יאנג בצפון. כדאי להשוות מחירים ותנאים ולא לקנות חתול בשק. כדי להגיע לכפרים על גדות האגם, יש לעלות לכביש הראשי, לנופף לכל אוטובוס שעובר ולברר עם הנהג/כרטיסן אם הם מגיעים ליעד הנחפץ. כדי להגיע לכפרים בגדה המזרחית של האגם, כמו ווה-סה, אפשר לעלות על מעבורת במזח של דאלי (כ-3 ק"מ מהעיר העתיקה, במסלול יפהפה בתוך שדות האורז). המעבורות אינן סדירות ולכן ייתכן שתצטרכו לעשות את הדרך באוטובוס.

  לינה: בעיר העתיקה אינספור בתי מלון ובתי הארחה. מומלץ לעשות סיבוב ביניהם עם הגעתכם, להשוות תנאים ומחירים ולקבל החלטה.

  בחורף רבים מבתי המלון ואתרי הנוף מציעים מבצעים והנחות.