בדרך למדינה בעלת הכנסה גבוהה

מאת: Other, תרגום: סו-ג'יה, עמית אלעזר
  • הבנק לפיתוח אסיה והמכון הלאומי למחקר ולפיתוח שבאוניברסיטת פקין טוענים בדוח שהתפרסם לפני ימים אחדים כי על סין לשנות את כיוון התפתחותה. זאת, על מנת שתצלח לאתגרים השונים ותמנע מלנפול למלכודת ההכנסה הבינונית. על פי הנכתב, על סין לתמוך בחדשנות ובכך לשכלל את ענף התעשייה שלה, כמו גם לעבור מייצור מוצרים זולים ופשוטים לייצור מוצרים הדורשים טכנולוגיה ופיתוח.

    המונח "מלכודת ההכנסה הבינונית" מדבר על מצב בו מדינה עם הכנסה ממוצעת לנפש של 3,000-6,000 דולר, נכנסת לשלב של סטגנציה בכושר הייצור וקיפאון בשכר במשק. הדוח התפרסם תחת הכותרת "מֵעבר ליתרונות עלות הייצור הנמוכה: כיצד תמנע הכלכלה הסינית מלנפול למלכודת ההכנסה הבינונית". המסמך מפרט את האתגרים השונים בפניהם עומדת סין.

    הראשון שבהם, הוא ההכנסה הממוצעת לנפש, העומדת על 5,000 דולר בלבד לשנה. סין זקוקה לתקופת זמן ארוכה על מנת שתגיע לרמתן של מדינות מתפתחות בתחום. בנוסף, פיתוחה הכלכלי של סין ב-30 השנים האחרונות נשען ברובו על היתרונות שבייצור בעלות נמוכה. ההתקרבות ל"נקודת המפנה של לואיס" בשנים הבאות וכן תהליך הזדקנות האוכלוסייה יגרמו לעלייה בהוצאות כוח האדם. משמעו של דבר הוא ירידה ביתרונות שנשא בעבר ייצור בעלויות נמוכות. שלישית, הרפורמות הכלכליות השונות טרם הושלמו ובכלכלת סין קיימות מספר בעיות מבניות, כגון הפערים במשכורות. במקביל, מתמודדות סין אל מול זירה בינלאומית הנעשית סבוכה מיום ליום.

    על מנת להתמודד עם אתגרים אלו, מציע הדוח לסין לנקוט בשלושה צעדים: לקדם את החדשנות בתחומי המדע והטכנולוגיה ובכך להצעיד קדימה את ענף התעשייה, כמו גם לקדם את פיתוחה של כלכלה מבוססת-ידע. בנוסף, עליה להעמיק את הרפורמות כך שתכלולנה גם רפורמות מבניות בתחום שוק גורמי ייצור, הפיננסים והחברות השונות. בנוסף, עליה גם לשמור על האיזון בין פיתוח כלכלי וסביבתי.

    לדברי ג'ואנג ג'ו'-ג'ונג, סגן ראש מחלקת הפיתוח בבנק לפיתוח אסיה, אומר כי "לאחר שמדינה נופלת למלכודת ההכנסה הבינונית, מצטמצם כוח העבודה העודף שלה בתחום החקלאות. כאשר מתקרבת היא אל "נקודת המפנה של לואיס", אם לא מקדמים את תחום התעשייה, תיפול כלכלתה גם היא למלכדות ההכנסה הבינונית." לדבריו , אם תממש סין את ההצעות המועלות בדוח, הרי שיש תקווה שלפני שנת 2030 תהפוך למדינה בעלת הכנסה גבוהה.