בָּאי סֶה: טבע ותיירות אדומה

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, שי כהן, עריכה: ליאת סוזנה
 • העיר בָּאי סֶה (Baise, בסינית: 百色, מילולית: "מאה הצבעים") ממוקמת במערב מחוז גואנגסי. שטחה הכולל הוא 36.3 אלף קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 3.788 מיליון איש. חלקה המערבי של העיר חובר למחוז יונאן, מצפון היא גובלת בגויג'ואו, ממזרח נושקת לנאננינג, בירת מחוז גואנגסי ומדרום היא גובלת בוייטנאם. מיקומה הגיאוגרפי של בָּאי סֶה הקנה לה מעמד של עיר מרכזית. בעבר היא כונתה בשם "מסדרון הזהב" שכן היא ישבה במיקום אסטרטגי שאיפשר מעבר מדרום מערב סין לכיוון האוקיינוס השקט.

  מקור השם בָּאי סֶה הוא משפתם של בני מיעוט הג'וּאָנְג. אלה כינו את הכפר הקדום אשר שכן על גדותיו של נהר יואו-ג'יאנג, ושממנו צמחה העיר, בשם בּוֹ סֶה, כינוי שמשמעותו היא "מקום טוב לעשות בו כביסה". בָּאי סֶה מכונה גם בשם "עיר האווז". העיר שנבנתה בשנת 1730 מתהדרת בהיסטוריה ארוכה, נופי טבע מרהיבים, עושר תרבותי ורב גוניות אתנית.

  דמם של קדושים מעונים רבים הותז על אדמתה של באי סה וגיבורים רבים יצאו ממנה, לוחמים אשר מעשה גבורתם נחרט בזיכרון הלאומי של העם הסיני ובמורשת הקרב שלו.

  מרד בָּאי סֶה, שפרץ ב- 11 בדצמבר 1929 תחת הנהגתם של אנשי המפלגה הקומוניסטית דנג סיאופינג וג'אנג יוּ'ן-יִי, הוביל להקמתה של הממשלה הדמוקרטית של נציגי הפועלים והאיכרים מעמק נהר יוֹאוּ-ג'יאנג. אירועים אלו הפכו את בָּאי סֶה לאחד האתרים החשובים ביותר בתולדותיה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, ולמוקד תיירותי מרכזי שמושך מיליוני תיירים אשר מבקשים להתחקות אחר עקבותיה של ההיסטוריה ה"אדומה".

  מפקדת הגיס השביעי של צבא האיכרים והפועלים האדום

  הצבא האדום של האיכרים והפועלים היה הכוח הצבאי הראשון שייסדה המפלגה הקומוניסטית הסינית, והוא היה זה אשר שירת אותה במהלך מלחמת האזרחים. ככל שהמלחמה נמשכה, התרחב הצבא, התווספו עוד ועוד חיילים והוקמו גייסות רבים. כך, למעשה, הונחה התשתית הצבאית האסטרטגית עליה יקום בעתיד צבא השחרור העממי.

  מפקדת הגיס השביעי של צבא האיכרים והפועלים האדום

  הגיס השביעי היה חלק ממערך הכוחות החזיתי הראשון של הצבא האדום. הוא הוקם ב-11 בדצמבר 1929, מיד לאחר שראשי המפלגה הקומוניסטית העבירו את ההחלטה לפתוח במרד בָּאי סֶה, בישיבה שנערכה במפקדה הראשית בעיר. בתחילתו מנה הגיס מעל ל-2,800 חיילים עליהם פיקד ג'אנג יוּ'ן-יי. לאחר שהמרד הוכרז כהצלחה התאחד הגיס השביעי עם כוחות הגיס ה-21 ויחד הם התפרסו לאורך קווי הגבול בין המחוזות גואנגסי, גואנגדונג, גוויג'ואו, ג'יאנגסי והונאן, על מנת להמשיך במאבק נגד כוחותיה של המפלגה הלאומית.

  המפקדה הישנה ממוקמת ברחוב ג'יֶה פָאנְג ג'יֶה מספר 39 במתחם עיריית יוּ'אֶה דונג. בית העירייה עצמו הוא מבנה עתיק עם היסטוריה של למעלה מ-290 שנה. הוא הוקם לראשונה בשנה ה-59 לשלטונו של הקיסר קאנגסי משושלת צ'ינג וניכרים בו סממני הבנייה העתיקה שאפיינו את הארכיטקטורה של דרום המדינה באותם ימים. הוא ידוע כאחד המבנים העתיקים ביותר של מחוז גואנגסי.

  בניין צ'ינג פנג

  בניין צ'ינג פֶנְג (Qifeng Lou, בסינית: 清风楼)

  בניין צ'ינג פנג (מילולית: "הרוח הצוננת"), ממוקם במתחם בית ספר היסודי ברחוב ג'וֹנְג שָאן יִי לוּ. המבנה הייחודי הוקם בשנת 1911 והוא עשוי עץ ולבנים. הוא מתנשא לגובה של שלוש קומות עם חלונות בעלי קשתות מעוגלות המעטרים את כל אחד מארבעת צדדיו, דרכם חודרת בכל יום רוח קרירה ומרעננת, ומכאן שמו. בזמן הקמת הגיס השביעי של הצבא האדום שימש המבנה, אשר כלל גם משרדים וחדרי מגורים, כמקום מושבם של אנשי המחלקה הפוליטית של הגיס. במקביל, הוא גם שירת את אנשי מחלקת העריכה של "יומון נהר יואו-ג'יאנג" שיצא לאור לראשונה במהלך תקופת המרד.

  מערת מקור המים בלִינְג יוּ'ן (Lingyun Shuiyuandong, בסינית: 凌云水源洞)

  מערת המים היא מערת קראסט אשר ממוקמת למרגלות הר מאה הפרחים שבקניון לינג יֵן (Tongling daxiagu, בסינית: 灵岩大峡谷), כק"מ צפונית מלינג י'ון, שנמצאת בשטח השיפוט של העיר באי סה. באולם שבפתח המערה הוקם מקדש גדול ובמרכזו ניצב פסל בודהה עומד. שטחו של האולם הוא כ-22 אלף מ"ר, רוחבו הוא 38 מטרים וגובהו המירבי הוא 20.8 מטרים. המערה ידועה גם בשל כתובות הסלע הרבות שהותירו אחריהם פקידי ממשלה מקומיים ודמויות ציבוריות מוכרות אחרות. תוכן הכתובות רב ומגוון - מפרוזה ושירה ועד לתיעוד של אירועים שונים שהתרחשו באזור.

  תהליכים גיאולוגיים של בלייה כימית, קימוט והרמה שהתרחשו במשך מיליוני שנים במקום הביאו ליצירתם של עשרות נטיפים וזקיפים מרשימים למראה בשלל צבעים וגדלים.

  מערת נה לינג (Naling Dong, בסינית: 纳灵洞)

  מערת נה לינג ממוקמת כק"מ צפונית להר יִנְג הוּי (Yinghui shan, בסינית: 迎晖山) לא רחוק ממערת מקור המים. גם כאן מדובר במערת קראסט העשויה סלעי גיר נקבובי ודולומיט. אורך המערה הוא כשלושה ק"מ וזורם בה נהר תת-קרקעי בעוצמה רבה וגם היא מסתירה בתוכה עולם מופלא של נטיפים וזקיפים בצורות שונות ומשונות, שיש הטוענים כי הם עולים ביופיים ובמספרם על אלה שבמערת פרח הלוטוס הסמוכה לעיירה יאנגשואו, אשר נחשבת למערת הנטיפים המרשימה ביותר בסין כולה.

  נכון להיום, רק המקטע הקדמי של המערה, שאורכו 1,500 מטרים, הוכשר לביקורים ונפתח לקהל הרחב. מעבר לערך התיירותי שלה, המערה משמשת גם ככלי עזר חשוב בענפי מחקר שונים.

  קניון טונג לינג (Tongling Daxiagu, בסינית: 通灵大峡谷)

  קניון טונג לינג ממוקם בקצה הדרומי של שמורת הדרקון העתיק, בקרבת עיר נפת ג'ינגסי (Jingxi xiancheng, בסינית: 靖西县城) המרוחקת כ-90 ק"מ מבאי סה. הקניון הוא גיא חבוי צר, מוארך ועמוק, והצוקים בו, שגובהם כ-300 מטרים, נופלים כלפי מטה בזווית ישרה של 90 מעלות. ממבט מלמעלה נדמה כאילו מישהו חתך את הקרקע במקום עם איזמל לכדי יצירת סדק מלבני צר ומושלם.

  במעמקי הקניון זורם נהר במסלול מתפתל, שנופל מגבהים שונים במפלים מדורגים, המרשים מביניהם הוא מפל טונג לינג, מפל מפוצל שמימיו נופלים בהדרגה מגובה של 165 מטרים. בעונת הקיץ נתזי המפל מתיזים למרחק של כמה מאות מטרים, דבר המקשה על התיירים להתקרב אליו ולהביט בו מקרוב. בחורף ובאביב ניתן להתקרב לתחתית המפל ולחזות במראה הקסום של מי המפל הניתקים בגובה רב מן האדמה ונופלים מטה בעוצמה אדירה. את קירות הצוקים המזדקפים משני צידי הנהר מנקדים עצים עתיקים, בני מאות ואלפי שנים. במעבה היערות הירוקים חבויים בתיהם של בני מיעוט הג'ואנג וקול שירת בנות המיעוט נישא כמפרש על גלי הרוח.

  האזור כולו עטוף בקסם מיסתורי ובאווירה פואטית שנדמה שמציתה במבקר זכרון של קיום קדום ובראשיתי.

  אחת האטרקציות המיוחדות באזור היא מערת הקבורה העתיקה (Guxuan dongzang, בסינית: 古悬洞葬). מי שיעקוב אחר המסלול המתפתל במעמקי הקניון יבחין בארונות קבורה אשר משתלשים מצלעי ההרים ובין המצוקים או חבויים בתוך המערות, עדות לאינטראקציה בין התושבים המקומיים ובין שכניהם מעבר לגבול, שכן על פי תיעודים היסטוריים, מנהג קבורה זה אפיין את העם הויאטנמי בתקופות קדומות. כשם שאלה חיו בבתים הניצבים על עמודים במטרה להגן על עצמם ממכרסמים ומחלות, הם האמינו שגם את ארונות המתים יש להציב גבוה מעל לפני הקרקע, על מנת שאלה יזכו לחיים ארוכים ובריאים בעולם הבא.

  ארונות קבורה תלויים על צלעי ההרים בקניון טונג לינג

  ערוץ ניין בה (Nianba Xia, בסינית: 念八峡)

  בערוץ ניין בה ניתן ליהנות מנקודת תצפית מרהיבה על מפל טונג לינג ולבקר במערת קראסט נוספת. הנטיפים במערת ניין בה נבדלים זה מזה בגודלם ובצבעם וחבויות בהם צורות רבות ומשונות, אחת מהן היא דמותו של אל האושר הנותן אוצר במתנה. טראסות האורז של ניין בה נראות כמשטח רקום, בתיהם של בני מיעוט הג'וּאָנְג בולטים בייחודם והנוף הנשקף במשך כל ימות השנה כל-כך מרשים ביופיו שכמעט קשה להכילו.

  לפני הביקור במקום יש להצטייד מראש בכמות מזון ומים שתספיק לכל משך הטיול. כמו כן, מכיוון שלא ניתן ללון בשטח השמורה, יש לדאוג לסידורי הלינה בעיר הסמוכה ג'ינגסי.

  ההגעה לקניון טונג לינג מהעיר באי סה יכולה להיות קצת מייגעת. מתחנת האוטובוסים של באי סה יוצא אוטובוס המגיע לתחנת האוטובוס הצפונית של העיר ג'ינגסי. מחיר הכרטיס הוא 40 יואן וזמן הנסיעה כשלוש שעות. משם יש לעלות על ריקשה שתיקח אתכם לתחנה הדרומית תמורת 3 יואן לאדם. מתחנת האוטובוס הדרומית יש לעלות על אוטובוס שנוסע לכיוון כפר סינלינג (Xinling Cun, בסינית: 新灵村) כשעלות הכרטיס היא 10 יואן לאדם. מומלץ להגיע ראשית לעיר ג'ינגסי, ללון שם את הלילה ולצאת לדרך מוקדם בבוקר שלמחרת.

  כרטיס הכניסה לקניון טונג לינג - מבוגרים: 90 יואן ילדים: 45 יואן.

  קבוצת הבולענים טיין-קֶנְג לֶה יֶה (Leye tiankengqun, בסינית: 乐业天坑群)

  קבוצת הבולענים ממוקמת בנפת לֶה יֶה שבתחום השיפוט של באי סה. היא משתרעת על פני שטח של כ-20 קמ"ר ויש בה מעל ל-20 בולענים בגדלים שונים, כשהגדול מביניהם הוא בולען דה שֶה ווֶיי (Dashiwei tiankeng, בסינית: 大石围天坑) שעומקו 613 מטרים, רוחבו מצפון לדרום 420 מטרים וממזרח למערב 600 מטרים. נדמה כי קירות הבולענים נחצבו בסכין והפכו לפיר אנכי עצום. בתחתיתם זורם נהר ומסביבם יערות בתוליים המתפרסים על שטח של כמה מאות אלפי מ"ר. תופעת הבולענים אופיינית בדרך כלל לנופים הקראסטיים (או בתשתית מלחית, כמו באזור ים המלח) והיא מתרחשת כתוצאה מתהליכים ממושכים של המסת שכבות גיר, אך בולעני טיין-קנג הם היחידים בעולם אשר נוצרו כתוצאה מזרימת נהר תת-קרקעי, אשר חצבה עם השנים מערות מתחת לקרקע, מה שהוביל לבסוף לקריסת האדמה אל תוך המערות ולפעירת החורים מעל לפני השטח.

  מידע שימושי: האקלים בבָּאי סֶה הוא סובטרופי ומאופיין במונסונים בעיקר בחורף, לכן רצוי להימנע מלהגיע למקום בעונה זו. נמל התעופה של באי סה ממוקם כ-38 ק"מ ממרכז העיר ונוחתות בו טיסות המגיעות מערים מרכזיות במדינה. בבאי סה יש גם תחנת רכבת, אם כי יש לבדוק ראשית האם אכן ישנה רכבת ישירה מיעד המוצא שלכם. מי שיצפה למצוא בבאי סה מלונות פאר, סופו להתאכזב, שכן מרבית בתי המלון בעיר הם ברמת שלושה כוכבים ומטה, כשהמחיר ללילה נע בין 40 ל-120 יואן.