אתרי החומה הסינית סביב בייג'ין

מאת: Original article
 • את החומה הסינית אפשר לראות במקומות רבים בצפון סין. ממעבר גְ'יָה-יוּ' (בסינית: Jiayuguan, 嘉峪关) שבלב המדבר של מחוז גאנסו במערב ועד "ראש הדרקון הזקן" (בסינית: Laolongtou, 老龙头) שעל חוף הים במחוז הֶבֵּיי במזרח, פזורים לאורך צפון סין עשרות אתרים שבהם אפשר לראות את הפלא הארכיטקטוני הזה ולהתפעל מאחד הפרויקטיים ההנדסיים המפורסמים בסין ובעולם כולו.

  ובכל זאת, אתרי החומה הסינית שמצפון לבייג'ין, שכולם נבנו בראשית שושלת מינג (1368-1644 לספירה), הם עדיין הנגישים והנוחים ביותר למטיילים. במרחק של שעה וחצי עד שלוש שעות נסיעה מהבירה, בהרים שצפונית לבייג'ין אתרים רבים שיענו על הדרישות השונות של כל מטייל: הן לחפצים בהליכה קצרה, נינוחה ולא מאמצת במקטעים מסודרים והן לחפצים במסלול ארוך ומאתגר במקטעים מדוללי תיירים. האתרים שלהלן יוצגו על פי דרגת קושי עולה ודרגת "עומס תיירים" יורדת – מהאתרים המתוירים והקלים ביותר להליכה עד האתרים המבודדים והמאתגרים יותר. דבר אחד משותף לכולם: יהיה האתר שבו תבקרו אשר יהיה, הנוף של החומה המתפתלת על קו הרכס, של מגדלי השמירה ושל המרחבים ההרריים, יהיה עוצר נשימה.

  1. החומה הסינית בבה-דה-לינג

  יתרונות: נגישות נוחה, תשתית מפותחת, מסלול הליכה קל

  חסרונות: אווירת קרנבל, המוני תיירים, שיפוץ יתר

  החומה הסינית בבָּה-דָה-לִינְג (או בדלינג, Badaling, בסינית: 八达岭长城) היא ההוכחה הניצחת לכל מי שאינו מאמין שבסין אכן יש למעלה ממיליארד איש. זהו אתר התיירות הפופולרי ביותר בסביבות בייג'ין ואולי בסין כולה והוא גדוש בתיירים כמעט לכל אורך עונות השנה (פרט לשיא החורף). לכאן מגיעות הקבוצות המאורגנות של תיירים סינים וזרים אוטובוס אחר אוטובוס, ולצדם כל שועי עולם שמגיעים לכאן מלווים בפמלייתם כחלק מאתרי החובה שהם מבקרים בהם במסגרת ביקורם הממלכתי במדינה. בחגים ובחופשות קטע החומה בבה-דה-לינג כל כך צפוף, שתורים ארוכים משתרכים מחוץ לקופות הכרטיסים ושערי הכניסה, ואף על החומה עצמה עלולים להיווצר פקקי תנועה אנושיים. על החומה עצמה ומסביב תמצאו עשרות דוכנים ורוכלים שימכרו חפצי מזכרות, חולצות, שתייה וחטיפים. באזור יש גם מסעדות רבות ואפילו כמה בתי מלון למעוניינים ללון בסביבה.

  עם זאת, החומה בבה-דה-לינג היא החלק הנגיש ביותר של החומה הסינית מבייג'ין, ומי שאינו חושש מההמונים ואינו מעוניין במסלול הליכה מאתגר מדי, בוודאי ייהנה מהחומה שנבנתה כאן כמעט מחדש מתפתלת בתוך הנוף ההררי.

  הגעה: לבה-דה-לינג יוצאים אינספור סיורים ביום שמאורגנים ע"י בתי המלון וסוכנויות הנסיעות, סיורים שבדרך כלל משלבים ביקור גם בקברי מינג. בדקו היטב כמה תשלמו ומה תקבלו בתמורה – ייתכן שרוב הסיור יתמקד דווקא במפעלים שונים בדרך שיציעו לכם את מרכולתם במחירים מופרזים ותוך הפעלת לחץ, תמורת עמלות למארגני הסיור. אפשר גם לעשות זאת עצמאית בשתי דרכים פשוטות ונוחות מאוד – אוטובוס מס' 919 מתחנת דֶה-שֶנְג-מֵן (Deshengmen, בסינית: 德胜门), יקח אתכם בתוך כשעה ותמורת 12 יואן לתחנה שלמרגלות החומה, משם אפשר להגיע ברגל בתוך 25 דקות עד לכניסה או לנצל את הגלגלת שתעלה אתכם עד למעלה תמורת 30 יואן. הדרך הנוספת היא לעלות על רכבת מהירה שיוצאת מתחנת בייג'ין צפון 6 פעמים ביום אל בה-דה-לינג. הרכבת תיקח אתכם בתוך כשעה ותמורת 14 יואן למרחק 15 דקות הליכה משער הכניסה לחומה.

  כניסות: כרטיס הכניסה לאתר עולה 45 יואן (40 בחורף). נסיעה ברכבל תעלה לכם 40 יואן הלוך ו-60 יואן הלוך חזור.

  2. החומה הסינית במוּ-טְיֵין-יוּ'

  יתרונות: תשתית מפותחת, נגישות נוחה מבייג'ין, חומה בנויה בשלמותה, מסלול הליכה קל ועמוס הרבה פחות מבה-דה-לינג

  חסרונות: חובה לקחת רכבל או לעלות ברגל כדי להגיע לתוואי החומה

  קטע החומה במוּ-טיין-יו' (Mutianyu, בסינית: 慕田峪长城) הוא חלופה הולמת למי שחפץ במסלול הליכה נוח בנוף יוצא מן הכלל, אך אינו מעוניין באווירת הקרנבל של בה-דה-לינג. מדובר במקטע ישן מאוד של החומה מתקופת שושלת צ'י הצפונית מהמאה השישית לספירה שנבנה מחדש בראשית שושלת מינג. החומה בקטע זה מתפתלת לאורך 2.5 ק"מ על רכס ההרים המכוסים צמחיה, וסיור בה הוא הזדמנות מצוינת להתפעל גם מהפריחה באביב או השלכת בסתיו. בקטע החומה הזה 22 מגדלי שמירה וההליכה עליה עוברת בין מגדל למגדל. כיום החומה בקטע הזה בנויה בשלמותה אחרי ששופצה, ולבד מחגים וחופשות מספר התיירים הפוקדים אותה נסבל בהחלט ומאפשר ליהנות מהנוף ולהתהלך בנינוחות בלי צפיפות יתר. במו-טיין-יו' שני רכבלים, אחד בכל צד, ובירידה אפשר גם להחליק במגלשות במורד ההר. מכיוון שקטע זה מחובר למקטעים אחרים ופראיים יותר של החומה, הוא נקודת מוצא או סיום מצוינת לטיולים רגליים ארוכים על החומה.

  הגעה: גם למו-טיין-יו' תוכלו להגיע דרך סיורים שמארגנים בתי המלון בבייג'ין. באופן עצמאי אפשר לקחת קו מס' 936 מתחנת דונג-ג'ה-מן (Dongzhimen, בסינית: 东直门), אך מכיוון שיש כמה קווי 936 חובה לוודא עם הנהג כי האוטובוס אכן מגיע לאתר. לחלופין אפשר לקחת קו מס' 916 אל העיירה הואירוֹאוּ (Huairou, בסינית: 怀柔), ושם להחליף לאוטובוס אל החומה. שכירת רכב עם נהג מהואירואו למוּ-טיין-יוּ' תעלה לכם כ-60-100 יואן הלוך חזור, תלוי בעונה ואם מדובר ביום חול או בסוף שבוע.

  כניסות: כרטיס כניסה לאתר: 40 יואן. רכבל: 35 יואן כיוון אחד, 50 יואן הלוך חזור. בחזור אפשר גם לגלוש במזחלות במורד ההר.

  3. החומה הסינית בהואנג-הואה

  יתרונות: תיירים מעטים יחסית, אפשרות למסלול מעגלי ולא מאמץ מדי על החומה ובשבילים בסביבה, אין צורך ברכבל – החומה מתחילה ישירות מהכביש

  חסרונות: הקטע הבנוי קצר יחסית, ומי שמעוניין במסלול ארוך צריך להמשיך לקטעים בנויים למחצה ומסוכנים במקצת

  החומה הסינית בהואנג-הואה (Huanghuacheng, בסינית: 黄花城) מכונה על שם הפרחים הצהובים שממלאים את האזור באביב ובקיץ. החומה עולה ישירות מהכביש החוצה כפר הנקרא באותו שם, מעל מאגר מים יפהפה. אפשר להלך על החומה במסלול מעגלי שמסתיים בתוך המטעים שליד הכפר. לצד החלק ששופץ לאחרונה, בהואנג-הואה כמה חלקים פראיים מאוד שעולים לאורך הרכס התלול. מי שבוחר ללכת במסלול זה צריך לנקוט משנה זהירות.

  הגעה: יש לקחת קו אוטובוס מס' 916 מתחנת דונג-ג'ה-מן להואי-רואו ומשם להחליף למיניבוס לאתר או לשכור רכב עם נהג תמורת כ-100 יואן (הלוך חזור).

  כניסות: עד לא מזמן לא הייתה כניסה מסודרת לחומה בהואנג-הואה ופרט לכמה איכרים שמדי פעם חסמו את הדרך וגבו 2-3 יואן מכל מטייל הכניסה הייתה חינם אין כסף. בקיץ 2009 האתר עבר שיפוץ מסיבי והיום החומה היא חלק מאתר נוף, שכרטיס הכניסה אליו עולה 34 יואן.

  4. החומה הסינית בג'ינשָאנלינג ובסְה-מָה-טָאי

  יתרונות: נוף דרמטי מאוד, פיתוח תיירותי ותיירים מעטים, אפשרות למסלול הליכה ארוך

  חסרונות: הריחוק מבייג'ין, הליכה מאומצת מאוד, קטעים בחומה תלולים מאוד ואף מסוכנים מעט

  החומה בג'ינשאנלינג

  שני מקטעי החומה, זה של ג'ינשאנלינג (Jinshanling, בסינית: 金山岭长城) וזה של סה-מה-טאי (Simatai, בסינית: 司马台长城), נמצאים בקצה הצפון מזרחי של התחום המוניציפלי של בייג'ין, על הגבול עם מחוז הביי. שני המקטעים נבנו בראשית שושלת מינג ולא עברו שיפוץ נרחב מדי, כך ששמרו פחות או יותר על מראהם המקורי. המקטעים מחוברים ביניהם ואפשר לעשות ביניהם מסלול ארוך של כ-12-13 ק"מ. ג'ינשאנלינג הוא המקטע המערבי, המרוחק יותר מבייג'ין, והוא מתאפיין באורכו הרב (יותר מ-8 ק"מ), במצב השימור הטוב, בלבנים העצומות שמהן נבנתה החומה ומגדלי השמירה ובגודלם ובגובהם של המגדלים. סה-מה-טאי, המקטע המזרחי, מטפס במסלול תלול מאוד לאורך 5 ק"מ בין 15 מגדלים. הטיפוס מתחיל מעל מאגר מים קטן ומהרגע הראשון הוא תלול מאוד. בקטעים מסוימים השיפוע כל כך חד שנדמה שהוא ניצב בזווית של 90 מעלות, ולעתים החומה ניצבת מעל מדרונות בגובה כמה מאות מטרים מעל העמקים שמתחת. מכיוון שחלק מן המסלול בסה-מה-טאי אינו בנוי ומשופץ לגמרי, מומלץ לנקוט משנה זהירות, במיוחד בימי חורף כאשר נושבות על הרכס רוחות חזקות. בין שני המקטעים אפשר גם לעשות מסלול בן יותר מיום אחד ולהקים אוהל במקטע החומה של ג'ינשאנלינג.

  מגדל שמירה עצום ממדים בג'ינשאנלינג

  הגעה: שני המקטעים פופולריים מאוד בקרב תרמילאים מחו"ל ולכן רבות מהאכסניות בבייג'ין מציעות חבילות טיול משתלמות הכוללות כרטיס כניסה ונסיעות. מי שמעוניין לעשות זאת עצמאית, יכול לקחת אוטובוס מס' 980 מתחנת דונג-ג'ה-מן עד לעיירה מי-יוּ'ן (Miyun, בסינית: 密云), משם אפשר להחליף לאוטובוסים לאתרי החומה או לשכור רכב עם נהג.

  כניסות: ג'ינשאנלינג – 50 יואן, רכבל – 50 יואן (הלוך חזור). סה-מה-טאי – 40 יואן, רכבל (מוביל עד לאזור המגדלים הגבוהים וחוסך את רוב הטיפוס): 50 יואן (הלוך חזור).

  החומה בסה-מה-טאי, נוף תלול ודרמטי

  5. החומה הסינית בגְ'יֵינְקוֹאוּ

  יתרונות: החלק הפראי, היפה והציורי ביותר של החומה; מטיילים מעטים מאוד; אפשרות לחבור לחלקים אחרים של החומה בסיורים ארוכים יותר

  חסרונות: מסלול תלול ולעתים מסוכן מאוד

  החומה הסינית בג'יינקואו (Jiankou, בסינית: 箭扣长城) מתפתלת לאורך קו רכס תלול ורצוף בצוקים, שעליהם בנויים מגדלי השמירה. מתחת לצוקים יער עבות שצובע באביב ובקיץ את כל האזור בירוק עז ובסתיו בצבעי שלכת. המגדלים בנויים על צוקים כל כך גבוהים, שאין אלא להשתאות כיצד הצליחו הבנאים בשושלת מינג להקים חומה בתוואי שטח קשה כל כך.

  ג'יינקואו בחורף

  הליכה בג'יינקואו היא חוויה בלתי רגילה – המדרגות הרעועות לאורך החומה מלאות צמחייה עבותה שחודרת מבעד לאבנים, הנוף מן המגדלים שעל הצוקים עוצר נשימה וההליכה אף פעם לא משעממת – תוואי השטח הקשה מאלץ את המטיילים לחפש כל הזמן אחר שבילים שעוקפים את ה"נפילות" מהמגדלים. בחלקים מסוימים הטיפוס על החומה הוא ממש בזחילה ובחלקים אחרים אפשר לרדת מהמגדלים שעל הצוקים רק באמצעות חבלים, אחרת אין מנוס אלא לרדת מהחומה ולנווט את דרככם על השבילים שלצדיה. גם תוואי החומה וגם השבילים שלצידה תלולים מאוד ולכן יש להיזהר במיוחד בימים גשומים או אחרי שלג. ג'יינקואו הפך לאתר חביב על צלמים ועל תרמילאים סיניים שמגיעים למקום מצוידים לכמה ימים בשטח על החומה הפראית. אפשר להמשיך מג'יינקואו כל הדרך עד למו-טיין-יו' ואפילו עד להואנג-הואה, אך ודאו שיש ברשותכם מפה טובה - בקטעים אחדים החומה כאן היא לא יותר מערימת אבנים. בכל מסע בג'יינקואו, קצר או ארוך, יש להצטייד בהרבה מים ומשהו לאכול, שכן שלא כמו בחלקים אחרים, אין במקום רוכלים שיספקו לכם מים וחטיפים.

  הגעה: מתחנת דונג-ג'ה-מן בבייג'ין יש לקחת קו 916 להואי-רואו ומשם להחליף לאוטובוס או לשכור רכב עם נהג.

  כניסות: בכניסה הראשית לג'יינקואו נגבים דמי כניסה בסך 20 יואן. בצדדים אחרים שאליהם אפשר להגיע רק ברכב לא נגבים דמי כניסה. בג'יינקואו אין רכבל, ומהכניסה יש לטפס כשעה עד שעה וחצי עד לקו הרכס ותוואי החומה.

  המדרונות התלולים של ג'יינקואו