ארץ צוקי הפרא

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
  • נופי הקארסט התפתחו מסלעים פחמתיים, שעיקרם אבן גיר ודולומיט. הקארסט של סין מתייחד בשטחו הגדול, בצורות הנוף הרב גוני, במראות הקלאסיים ובמערכת האקולוגית העשירה. שטחי הקארסט בדרום סין מהווים 55 אחוז משטח הקארסט הכולל בסין, ומורכבים מהקארסט דמוי חרבות, מוטות ומגדלים של יער האבן ביונאן, מהקארסט המיוער שבליבו, מחוז גויג'ואו, ומהקארסט רב הממדים שבוולונג, צ'ונגצ'ינג, המאופיין בגשרים טבעיים, בולענים ומערות. נופי הקארסט נוצרו במשך 500 אלף עד 300 מיליון שנה, שטחם הכולל 1460 קמ"ר, כשמתוכם האתר המוכרז תופס שטח של 480 קמ"ר, והשטח הסובב אותו 980 קמ"ר.

    נופי קארסט בליבו, דרום מחוז גויג'ואו

    באזור זה מרוכזים שטחי הקארסט הטיפוסיים ביותר בסין, ואתרי נוף רבים בתוכו נהנים ממוניטין בסין ומחוצה לה: יער האבן ביונאן מוכר בזכות עוצמתו, מופלאותו, האלגנטיות והמסתורין שבו וזוכה לכינוי: "תמצית נופי הקארסט בעולם". חבל ליבו שבגויג'ואו הוא מקום מושבם של מיעוטים כגון הבּוּיִי, השְׁוֵויי והמיאו, והוא נבחר לאחד מ-10 היערות היפים בסין.

    הערך העולמי של הקארסט בדרום סין הן מבחינה גיאולוגית, אקולוגית ואסתטית והן מבחינת תרבות המיעוטים המצויה בו זכה להכרה ולהוקרה רחבה בסין ומחוצה לה. המועמדות של הקארסט בדרום לסין לאתר מורשת עולמית זכתה לתמיכה הן של ממשלת סין והן של האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN).

    הקארסט בדרום סין הוא המקום הראשון שזכה למעמד של אתר מורשת עולמית ששטחו משתרע על פני כמה מחוזות. הוא התפתח על פני תקופה גיאולוגית ארוכה, ומדובר בנופי קארסט קלאסיים ובעלי חשיבות גלובלית. המקום משמר שרידים עתיקים של קארסט מתקופות גיאולוגיות קדומות וכן מייצג תהליכי קארסט חשובים מאוד שממשיכים להתרחש לנגד עינינו. נופי הקארסט של דרום סין שהתעצבו בין היתר ע"י התרוממות רמת צ'ינגהאי-טיבט ושהמשיכו להתפתח עד היום, מספקים ראיה נדירה יקרה מפז למחקר על אודות היווצרות שלושת היובלים של נהר היאנגצה ועל אודות מערכת המים האזורית העכשווית.