ארמון הקיץ: מפלט מחיי היומיום

מאת: China Radio International, תרגום: תרצה ערב , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • ארמון הקיץ (בסינית: 颐和园, מילולית: "גן טיפוח ההרמוניה") הוא אחד הגנים המלכותיים המפורסמים בעולם. הוא ממקום בפרברים הצפון-מערביים של בייג'ין, כ-15 קילומטרים ממרכז העיר. הגן החל להיבנות בשנת 1750, בשנת 1860 ניזוק קשות בשריפה, ובשנת 1886 נבנה מחדש על חורבות הארמון המקורי. הנופים מעשי ידי אדם - הביתנים, המסדרון הארוך, ההיכלות, המקדשים והגשרים הקטנים, משתלבים בהרמוניה עם הנוף הטבעי של ההרים והאגם הפתוח ומתמזגים באמנות מופלאה ליצירת מופת. בנובמבר 1998, נכנס ארמון הקיץ לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

  בקצה המזרחי של הארמון התנהלו חיי קיסרי צ'ינג המאוחרים – מענייני השלטון ועד לחיי היום יום. האזור כולל את "היכל האנושיות ואריכות הימים", שהיה משכן הממשלה, ואת "חדר השושלות הצפוניות והדרומיות", ארמון השינה, במת תיאטרון גדולה וחצרות מסורתיות. "אולם גלי אבן הירקן" שימש כארמון השינה של הקיסר גְוַאנְגְסוּ' (1871—1908), ולאחר מכן היה המקום שבו הושם בהסגר על ידי הקיסרית העוצרת צְה-סִי. עד היום ניתן לראות את החומות הגבוהות שמנעו ממנו לצאת.

  קומפלקס הבניינים בקדמת גבעת אריכות הימים שבצפון המתחם הוא פאר היצירה של הגן כולו. מגדל קטורת הבודהא, שגובהו 41 מטרים, הוא הבניין המרכזי בארמון. קומפלקס הבניינים בסגנון קיסרי, ש"היכל סידור העננים" ניצב במרכזו, הוא המקום שבו הקיסרית העוצרת צְה-סי חגגה את ימי הולדתה וקיבלה את פני אורחיה. על גדות האגם שלמרגלות גבעת אריכות הימים מצויים 273 חדרים והפרוזדור הארוך שאורכו הכולל 728 מטרים, אשר תפקדו כאזור שלטוני, אזור מחיה ואזור פנאי בעת ובעונה אחת. הפרוזדור הארוך נודע בזכות ציוריו העדינים, ובהם 546 ציורי נוף של האגם המערבי בהַאנְגְג'וֹאוּ וכן למעלה מ-8000 ציורי דמויות מסיפורים וציורי נוף, הרים, פרחים וציפורים. בשנת 1992 נכנס הפרוזדור לספר השיאים של ג'ינס בתור "הפרוזדור המצויר הארוך בעולם".

  בקצה הצפוני מאחורי הגבעה והאגם, אמנם יש מעט בניינים, אך השבילים מתפתלים דרך עצי היער הירוקים המכסים את האזור. אופיו השקט והעדין מנוגד בבירור לפאר שבחלק הקדמי של האתר. הן הבניינים בסגנון הטיבטי, הן "רחוב סוג'ואו" שנבנה בסגנון עיירות המים של מזרח סין מסודרים בקפידה ומקסימים.

  הבניינים בארמון הקיץ שאבו את המיטב מכל אחד מסגנונות האדריכלות הסיניים. הארמונות והחצרות הפנימיות בחלקו המזרחי של הגן הם דוגמא קלאסית לסגנון החצרות המסורתיות בצפון סין, והן מחוברות אחת אחת בפרוזדורים; האגם שבדרום מחקה את סגנון האגם המערבי בהאנגג'ואו - אחד מסמלי היופי של סין. השביל אשר חוצה את האגם כשם ש"שביל סוּ" חוצה את האגם המערבי בהאנגג'ואו, מחקה בשלמות את הסגנון האופייני לאזור מזרח סין. במורדות הצפוניים של "גבעת אריכות הימים" מקדשי לאמה טיבטיים קלאסיים, פגודה לבנה ומבנים הבנויים בסגנון של מגדלי שמירה טיבטיים. ב"רחוב סוג'ואו" שבצפון, החנויות שוכנות על גדות הנהר שזורם ביניהן וגם הוא בנוי על פי הדגם של עיירות המים.

  "גשר 17 הקשתות", בצד המזרחי של האגם
  "

  שלושה רבעים משטחו של ארמון הקיץ מכוסים מים. האגם שבדרום הגן מכוסה ערפל, ממערב צופה בו רכס הרים מתפתל ומצפון משקיפים בו הבניינים. את האגם חוצה "השביל המערבי", ועליו שורת ערבות בוכיות ועצי אפרסק ושישה גשרים קשתיים שונים בסגנונם. בשלושת איי האגם בניינים קלאסיים שלכל אחד ייחוד משלו. גשר 17 הקשתות התלוי מעל האגם מחבר את האי שבמרכז האגם, וגם הוא מחזה יפהפה ובלתי נשכח.

  לארמון הקיץ אפשר להגיע בקו מספר 4 של הרכבת התחתית. רדו בתחנת Beigongmen (בסינית: 北宫门), הנמצאת בכניסה הצפונית לארמון. כניסה לארמון הקיץ עולה 30 יואן. כרטיס המאפשר כניסה לכל האתרים עולה 60 יואן (בחודשי החורף, הכרטיס זול ב-10 יואן). כדאי מאוד לנסוע ביום יפה כדי ליהנות באמת מן הנוף, הקדישו לפחות כמה שעות לביקור.