ארכיטקטורה קיסרית ואווירת קודש במקדש השמים

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • מקדש השמים (Tiantan, בסינית: 天坛) הוא קומפלקס מבני הפולחן הגדול והשלם ביותר השמור בסין כיום. כדי להתפלל למזג אוויר טוב ולשלום בממלכה, קיסרי סין לדורותיהם היו חייבים לקיים טקסים בכל שנה, להקריב קורבנות ולהתפלל אל השמים, האדמה, השמש והירח, אל ההרים, הנהרות והרוחות. הטקס החשוב ביותר מבין הטקסים היה טקס הפולחן לשמים. קיסר סין כונה "בן השמים", וקיסרי סין השונים משלו בעם וניהלו את המדינה מתוקף מעמדם כ"בן השמים". פולחן השמים הפך גם לזכותם הבלעדית, שלא הייתה בידי נתיניהם.

   

  מקדש השמים נוסד בשנת 1420 לספירה, והיה אתר פולחן השמים והארץ של קיסרי שושלות מינג וצ'ינג (1368-1911 לספירה). הוא שוכן מדרום לעיר האסורה, ושטחו גדול פי 4 משטחה. החומה המקיפה את מקדש השמים מדרום מרובעת ומסמלת את הארץ, והחומה הצפונית בצורת חצי עיגול מסמלת את השמים. עיצוב זה נולד מן התפיסה העתיקה בסין שלפיה השמים עגולים והאדמה מרובעת.

  מקדש השמים מחולק לשני חלקים: המקדש הפנימי והמקדש החיצוני. המבנים החשובים מרוכזים בקצה הצפוני והדרומי של הציר המרכזי אשר עובר באמצע המקדש הפנימי. המבנים מדרום לצפון הם: מזבח התל העגול, כיפת הרקיע הקיסרית, והיכל התפילה ליבול טוב. מזבח התל העגול הוא בימת אבן מעוגלת בת שלוש קומות, שכל אחת מהן מוקפת בגדר אבן. הבימה של המזבח הוא המקום המרכזי שבו ערך הקיסר את טקס פולחן השמים. הטקס היה מוקפד מאוד, ובדרך כלל נערך לפני עלות השחר ביום הקצר ביותר בשנה (22 בדצמבר בקירוב). הקיסר היה צריך לנהל את הטקס בעצמו. בעת קיום הטקס, נתלו לפני המקדש פנסים גדולים, ובתוכו הבעירו נרות ענק בגובה מטר ויותר. בפינה הדרום מזרחית של מזבח התל העגול הותקנה שורה של מבערי קטורת, ואלה היו מיועדים לשריפת המנחות שהוקרבו לשמים כגון: בהמות, אבני ירקן ומשי. בעת הקרבת הקורבנות לשמים, עשן קטורת היתמר אל על, צלילי התופים הדהדו, והאווירה הייתה טקסית וחגיגית מאוד. כיפת הרקיע הקיסרית שמצפון למזבח התל העגול הוא היכל קטן ועגול קטן בן קומה אחת, ובימי חול הופקדו בתוכו הקלפים הקדושים של פולחן השמים. את כיפת הרקיע הקיסרית מקיפה חומה עגולה, שהיא "קיר ההד" המפורסם. קיר ההד הוא קיר מיוחד במינו – אם תשמיע קול בצדו האחד של הקיר, אפשר יהיה לשמוע בבירור מה אמרת בצידו האחר.

  הקומפלקס הנוסף של מבני פולחן במקדש השמים הוא "היכל התפילה לקציר טוב". מדובר בהיכל גדול ועגול שלו 3 גגות מדורגים ושנבנה על בימה גדולה בת 3 קומות גם היא. משמו ניתן להבין, כי היכל התפילה לקציר טוב הוא המקום שבו הקיסר היה מתפלל בכל קיץ ליבול פורה. לפיכך המבנה של ההיכל קשור גם הוא לתרבות החקלאית. 4 העמודים הגבוהים שבתוך ההיכל למשל מייצגים את ארבע עונות השנה: האביב, הקיץ, הסתיו והחורף. מכיוון שהקדמונים בסין חילקו את היממה ל-12 פרקי זמן, 12 העמודים שתומכים בשכבת הגג הראשונה מסמלים את 12 פרקי הזמן האלה. 12 העמודים בשכבה האמצעית מסמלים את 12 חודשי השנה – בסך הכול 24 עמודים, המסמנים את 24 תקופות החמה בלוח השנה הסיני. חוץ משתי קבוצות המבנים החשובות של מזבח התל הגדול והיכל התפילה לקציר טוב, נמצאים במקדש השמים גם מחלקת המוזיקה האלוהית ואתר הקורבנות. במקומות אלה התגוררו אנשי המוזיקה והריקודים וגידלו את הבהמות שהיו מיועדות להקרבה.

   

  בעלי המלאכה בסין העתיקה הפגינו יצירתיות שאין דומה לה בבניית מקדש השמים. למשל, בבחירת צבעי הבניין, נעשתה פריצת דרך אדירה. בארמונות הקיסריים בסין נעשה בעיקר שימוש ברעפים מזוגגים בצבע צהוב המסמלים את הסמכות הקיסרית. אולם במבנה של מקדש השמים בחרו בעלי המלאכה בצבע השמים – כחול – כגוון העיקרי. בתקרה של קיר ההד, בגגות של כיפת הרקיע הקיסרית ושל היכל התפילה לקציר טוב וכן בשערים ובגגות של ההיכלות הנלווים של מבנים אלה השתמשו ברעפים מזוגגים כחולים. בשנת 1998, מקדש השמים נכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית. בהחלטתו כתב ארגון אונסק"ו: "כקומפלקס מבני הפולחן העתיקים הגדול ביותר ששרד בסין, מקדש השמים התפרסם ברחבי העולם בזכות תכנון מדוקדק, מבנה ייחודי וקישוטים יפהפיים. יש לו מקום חשוב לא רק בהיסטוריה הארכיטקטונית של סין, אלא הוא גם מורשת יקרה מפז של אמנות הבנייה בעולם כולו."

  כדי להגיע למקדש השמים סעו בקו 5 של הרכבת התחתית ורדו בתחנת שער המזרחי של פארק מקדש השמים (Temple of Heavan East Gate, בסינית: 天坛东门). הפארק המקיף את מקדש השמים הוא מהיפים והנעימים בבייג'ין. בשעות הבוקר, ובעיקר בסופי שבוע, ממלאים אותו מתרגלי טאיצ'י, מתעמלים, רקדנים וקבוצות שירה בציבור - כולם תושבי בייג'ין (רובם גימלאים) המתגוררים בסביבת הפארק - ויוצרים אווירה תוססת וחגיגית. כרטיס כניסה לפארק עצמו עולה 15 יואן, 35 יואן לכרטיס מלא הכולל גם ביקור בשלושת המזבחות השונים של מקדש השמים.