ארה"ב מאיימת: ייסוף או ענישה

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: ליאת סוזנה
 • גורמים סינים טוענים כי ההצבעה על הצעת החוק החדשה של הסנאט האמריקני, אשר נועדה ללחוץ על בייג'ין ולנקוט נגדה בצעדי ענישה בשל הפיחות המלאכותי שהיא מבצעת לכאורה במטבע שלה, היא צעד חמור נוסף של פרוטקציוניזם מסחרי מצד ארה"ב.

  אותם גורמים מזהירים כי המהלך של הסנאט עלול להצית מלחמת סחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, ולעכב את תהליך השיקום השביר של הכלכלה הגלובלית.

  בהצבעה שנערכה ביום שני האחרון (3 באוקטובר), ניסח הסנאט הצעת חוק אשר תחייב את משרד המסחר האמריקני להטיל תעריפים על סחורות סיניות מיובאות, אם יתברר כי סין מבצעת תמרונים בערך המטבע שלה. בסנאט טוענים כי הפיחות בערך היואן מעניק למוצרים סיניים יתרון תחרותי בשווקים הגלובלים וגורם למיליוני משרות אבודות בארה"ב.

  "הצעת החוק היא עדות מובהקת להתגברות הפרוטקציוניזם המסחרי מצדה של וושניגטון", אומר דינג ג'ה-ג'יה, פרופסור לכלכלה מהאוניברסיטה למנהל עסקים בינלאומי וכלכלה בבייג'ין. "למהלך זה השפעה הרסנית על יחסי המסחר בין סין וארה"ב והוא אות מבשר רעות לכלכלה העולמית."

  בהצהרה ששחרר ביום שלישי, אמר נגיד הבנק העממי של סין כי "בייג'ין מצרה על הצעת החוק של הסנאט." הנגיד התריע כי צעדי הענישה נגד סין לא יוכלו לפתור את בעיית הגירעון המסחרי של ארה"ב או את בעיית האבטלה החריפה, אך הם לבטח יביאו לפגיעה באינטרסים הכלכליים האמריקניים ולערעור ביטחון המשקיעים בשווקים המקומיים.

  גם משרד החוץ התייחס לסוגיית הצעת החוק. בהודעה ששחרר לעיתונות טען דובר המשרד, מה ג'או-סו', כי "מהלך שכזה הוא בגדר הפרה בוטה של חוקי ארגון הסחר הבינלאומי והוא עלול להעמיד את שתי המדינות במסלול התנגשות."

  הואה מין, מנהל המכון לכלכלה בינלאומית של אוניברסיטת פודאן, אמר כי סין צריכה להתעלם מהלחץ שמפעילה עליה וושינגטון. לפיו, "מה שכן צריך לעשות זה לעצור את המשך צבירת עתודות המט"ח."

  הסופר והיועץ האסטרטגי שון ריין כותב בספרו העתיד לצאת לאור בקרוב "הסוף לסין הזולה", כי אין להאשים את שער החליפין של היואן ברמת האבטלה הגבוהה בארה"ב. לטענתו, ייסוף היואן לא יצליח לרפא את תחלואותיה של הכלכלה האמריקנית והוא לא יסייע ליצור מקומות עבודה חדשים בארה"ב. מה שזה כן יעשה זה יגרום ל"אינפלציה כרונית" בארה"ב, שכן שתי הברירות היחידות שתעמודנה בפני המשקיעים האמריקנים הן או להעלות מחירים או לחפש מקום זול יותר לייצר בו, כמו ויאטנם. לדבריו, החברות האמריקניות לא מתכוונות להחזיר את קווי היצור שלהן אל ארה"ב.

  ההצעה תהפוך לדבר חוק ברגע שתעבור את אישורו של בית הנבחרים אשר נשלט כיום בידי רוב רפובליקני. לאחר מכן תעשה דרכה אל שולחנו של הנשיא אובמה לחתימה.