אנשים, לא פוליטיקה: הטרגדיה של משאית אסקס

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • מאת: ליו סין, מנחה מ-CGTN

  בעוד שהמשטרה הבריטית ממשיכה לחקור את המקרה של 39 הגופות שנמצאו בשבוע שעבר במשאית באסקס, רבים מטילים ספק בספקולציות המוקדמות של כלי תקשורת לגבי הלאומים של הקורבנות. עם התפתחות התיק מגיעים העידכונים; ולצד הממצאים נדרשים תיקונים. אך לא ניתן לתרץ משהו ששגוי מיסודו בעיתונות. לא משנה מה תדווחו – בין אם זה חדשות או השקפות - צריך להתבסס על עובדות מאושרות.

  משטרת אסקס אכן אמרה ביום חמישי האחרון כי כל הקורבנות "ככל הנראה אזרחים סיניים", אך מהר מאוד חזרו בהם - והתריעו שוב ושוב מפני ספקולציות. 

  אני מודה שספקולציות הן בלתי נמנעות. בעודי כותב כאן, יש מגוון גדול של טענות בעניין זה, גם במדיה החברתית הסינית. זה היה שיעור עבור רבים במקצוע העיתונאות: איך לייצר תוכן במהירות ולקחת עליו אחראיות בבת אחת. אני מניח שזה תמיד יהיה אתגר בעידן החדשות המדווחות 24 שעות ביממה. אבל במקרה של אסקס הבחנתי בכמות יוצאת דופן של חוסר אחראיות מודע, בלשון המעטה, בתקשורת הבינלאומית. 

  באחד הדיווחים בטלוויזיה הבריטית אמר כתב מנוסה כי המשטרה לא אישרה כי הנפטרים היו סינים - הוא פשוט שמע זאת ממקורות אחרים. אבל זה לא מנע ממנו להיזכר בתיק מהעבר שהיה קשור לאזרחים סיניים. בדיווח אחר, עיתונאי תחילה הודה שייקח זמן לזהות את הקורבנות, אך לאחר מכן שיתף את הראיון שלו עם אדם סיני-בריטי שהסביר כיצד פועלות רשתות סחר בבני אדם בסין. בערוץ אחר, מנחה בכירה הזכירה לצופים שעדיין לא אושר שהקורבנות היו סינים. בו זמנית היא אמרה, "בואו ונניח שהם היו"! היא אף ביקשה מהאורח שלה להגיב כיצד הדיכוי על ידי המדינה הסינית עלול להרתיע את משפחותיהם להזדהות. 

  מה עומד מאחורי הכישלון הקולקטיבי של אמצעי התקשורת הללו לעמוד בסטנדרטים מקצועיים מינימליים? 

  בעיניי, עיתונאי CNN בבייג'ינג שפך קצת אור על החשיבה שמאחורי תופעה זו. ביום שישי האחרון (25.10),בעוד שמשטרת אסקס מתריעה מפני ספקולציות, הכתב שאל את דוברת משרד החוץ הסיני: מה יניע אנשים מסין לרצות לעזוב בצורה כל כך מסוכנת, "אחרי כל כך הרבה הצלחות וההתקדמות ב-70 השנים האחרונות"? הדוברת השיבה כי שאלתו אינה ראויה מכיוון שעובדות עדיין חסרות. 

  אף על פי כן, CNN הכינה דווח ארוך כדי לענות על אותה שאלה. המאמר בדק מדוע סינים מסכנים את חייהם בכניסה לבריטניה, אם כי הכירה כי רעוד לא בטוחים שהקורבנות היו סינים. העיתונאית  ציטטה מספרים שלא ניתן לאמת כדי לציין את מגמת ההגירה ה"ענקית" של סין והצביעה על פער העושר ההולך וגובר כסיבה חשובה. בלי קשר לאמת, היא הציגה הכל כעובדות. 

  סיפורים כאלה עוררו ביקורת טבעית בקרב הציבור הסיני. אני מבין שרבים בתקשורת הזרה רוצים לצלול עמוק לתוך החברה הסינית ולהביא לאור את מה שהם מאמינים שהוא אפל אך נכון. אבל אל תקפצו מהר מדי, מוקדם מדי. אמינותכם המקצועית עומדת על כף המאזניים.

  בעוד שהמשטרה ממשיכה לחקור את העובדות, בואו נעצור לרגע לחשוב על הנשמות שנספו בטרגדיה זו. הם ראויים לכבוד.