"אני רוצה שתיירים יראו את סין שאני מכירה"

 • מאת: אופיר דור

  בפעם הראשונה שיעל פרג'ון הגיעה לביקור בסין, אי שם בקיץ 2009, היא ממש לא נהנתה. "הייתי אז תלמידה לתואר ראשון בלימודי מזרח אסיה באוניברסיטת חיפה והגעתי עם עוד כמה חבר'ה מהלימודים לעשות סמסטר קיץ בשנחאי", היא משחזרת. "אלא שבפועל האוניברסיטה היתה רחוקה מאוד ממרכז שנחאי, באזור כפרי פחות מעניין, והתקופה היתה אמצע הקיץ הלוהט. לא מצאתי את כל התרבות והפילוסופיה הסינית שלמדתי עליהם והרגשתי מאוד מאוכזבת. חשבתי שעשיתי טעות שהלכתי בכלל ללמוד מזרח אסיה".

  בכל זאת פרג'ון החליטה לתת צ'אנס שני לסין ושנה אחר כך הגיעה לעבוד בביתן הישראלי במסגרת האקספו שנערך בשנחאי ב-2010. החוויה שם היתה שונה לגמרי. "האקספו היה מדהים ומרשים, זה היה לקבל את כל העוצמה והכוח של סין לפנים בבת אחת. הכרתי שם אנשי עסקים ועובדים של משרד החוץ ונחשפתי לעולם שונה לגמרי ממה שהכרתי כסטודנטית", היא אומרת.

  פרג'ון, במקור מאילת, כל כך התרשמה משנחאי עד שהיא נשארה לגור בה עד היום, סוגרת שבע שנים בעיר. בזמן הזה פרג'ון (33) הקימה שתי חברות תיירות הפועלות משנחאי. האחת ותיקה יותר בשם My way tours עוסקת בתכנון וארגון טיולים פרטיים מותאמים אישית ברחבי סין. החברה השנייה מפעילה אתר אינטרנט בשם ChinaClickGo.com שעלה לפני כשנה לאוויר ומציע לגולשים לרכוש אונליין טיולים והתנסויות ייחודיות בסין, החל מסיור אוכל בן 3 שעות בעיר צ'אנגדו בדרום-מערב סין (65 דולר לאדם) ועד טרק של 9 שעות בחומה הסינית (136 דולר לאדם).

  איך הגעת בעצם להקים עסק עצמאי בשנחאי?

  "אחרי שהסתיים האקספו שאלתי את עצמי מה הלאה והגעתי למסקנה שאני רוצה לפתוח משהו שלי, אפילו שלא ידעתי באיזה תחום. הייתי שכירה עד גיל 27 וזה לא עשה עלי כזה רושם טוב ובכל מקרה בסין אין המון הזדמנויות לישראלים שאינם דוברי אנגלית כשפת אם. בהדרגה הבנתי שמה שאני אוהבת זה לטייל ולעבוד עם אנשים. מהקונסוליה הישראלית בשנחאי גיליתי שיש תיירים שמעוניינים במדריך ישראלי אבל אין אף אחד כזה בעיר. היה רק מדריך ישראלי אחד אבל הוא הדריך טיול ספציפי על יהודי שנחאי ולא משהו אחר. אז נכנסתי לתחום".

  ההתחלה מן הסתם לא היתה קלה ופרג'ון מתארת כיתות רגליים מייגע בדרך לבניית מאגר לקוחות. "הלכתי לכל האירועים שהיו בקהילה הישראלית וכשהייתי בארץ עברתי בין כל סוכנויות הנסיעות, הצגתי את עצמי והסברתי שהם יכולים להפנות אלי מי שמחפשים מדריך בשנחאי. בהתחלה לא יכולתי לגמור את החודש והוצאתי כסף מהכיס שלי או עבדתי בדברים אחרים להשלמת הכנסה", היא נזכרת. "עם הזמן הגיעו אלי בקשות גם לטיולים באזורים אחרים בסין והבנתי שאני לא יכולה להדריך את כולם אז התחלתי ליצור קשר עם שותפים מקומיים ולהעביר אליהם טיולים. לקח לי 3 שנים לבנות רשת של ספקים ושותפים בכל רחבי סין. אפשר לומר שחלבתי מידע מכל מי שהיה רק אפשר. אם מישהו חזר מטיול במקום כלשהו בסין, מיד חקרתי אותו על זה ולקחתי ממנו את כל הפרטים על הדברים שעשה".

  מה היו הקשיים בהקמת עסק בסין?

  "אף פעם לא הקמתי עסק בישראל אז את כל הקשיים שיש בהקמת עסק באופן כללי חוויתי במדינה זרה. אחד הדברים החשובים שלמדתי היה איך לגרום לאנשים לראות דברים בדרך שאני רואה ולדעת מה ואיך לשאול. בסופו של דבר הסינית שלי מגיעה עד רמה מסוימת וכך גם האנגלית של הסינים שעובדים מולי. לפעמים אני אשאל למשל את המדריך המקומי האם התוכנית שבניתי אפשרית או לא, הוא יגיד שהיא אפשרית אבל אז יתברר לי כי הם לא הגיעו לכל האתרים שקבענו. הכוונה שלו היתה שהתוכנית אמנם אפשרית בתאוריה אך לא בפועל. קורה שהמדריך המקומי יציע איזשהו שינוי בתוכנית ולא תמיד יסביר את הסיבה. אפשר כמובן לא להתייחס לזה ולהמשיך עם הרעיונות שלך אבל עדיף לנסות לברר, לשאול הרבה למה, כדי להבין מה עומד מאחורי הדברים".

  לפני ארבע שנים הצטרף אליה אחיה עופר (30), שמשמש כיום שותף בעסקים. "אני זוכרת שאחרי שסופסוף היתה לי עונה ראשונה טובה שבה ארגנתי שישה טיולים ברחבי סין חזרתי לביקור בארץ", הא מספרת. "סיפרתי למשפחה שלי שבאיזשהו שלב אצטרך להעסיק עוד עובדים כי אני לא יכולה לנהל הכל לבד ואז אח שלי הודיע שהוא מגיע לעבוד איתי כשיסיים את הלימודים. לא חשבתי שזה יקרה כי לא היה לו כל קשר לסין קודם והוא בכלל למד מדעי ההתנהגות, אבל הוא הגיע. היום הוא כבר מדבר סינית".

  יש אתרים גדולים מאוד כמו טריפ אדוויזר שמוכרים טיולים והדרכות בסין, למה החלטת להקים אחד כזה בעצמך?

  "לפעמים אני ממש מזדעזעת מהטיולים שתיירים זרים וישראלים עושים בסין. יש למשל טיולים מאורגנים של שמונה ימים בבייג'ינג שכמעט כל הטיול מוקדש לקניות בשווקים בבייג'ין, במקום לקחת את התיירים למקומות יותר מעניינים. פעם אחת פגשתי חבר'ה בריטים שהם חובבי טרקים, למרות זאת הם הלכו לאתר הכי מתויר ועמוס של החומה הסינית. הם בכלל לא ידעו שאפשר לעשות טרקים של כמה ימים בחומה כולל שינה בכפרים. חוץ מזה שיש מי שמחפש חוויות ייחודיות בנושאים כמו צילום, אומנות או בישול וזה מה אנחנו מציעים באתר. טריפ אדווויזר לא מתמחים בשוק הסיני ופה בא לידי ביטוי היתרון שלנו. אנחנו גם בודקים בעצמנו או באמצעות מישהו מטעמנו את כל החוויות שעולות לאתר ומי שמקבל שלוש חוות דעת רעות ולא מראה שיפור, נוציא אותו מהמאגר". לדברי פרג'ון, כיום יש באתר קטלוג של כ-500 חוויות וטיולים ובכל יום נכנסים לאתר 250 בני אדם מרחבי העולם.

  ובכל זאת היום הרבה יותר קל ופשוט לטייל בסין אז למה צריך מדריך שילווה אותך?

  "אני חושבת שהנטייה שלנו כישראלים היא לטייל לבד אבל סין זה לא רק נוף יפה אלא גם היסטוריה ותרבות, יש פה סיפור אדיר של התפתחות כלכלית מהירה בעשורים האחרונים. מי שמטייל לבד לא יראה ויבין את הדברים האלה ולא יוכל לשאול שאלות, לכן ההמלצה שלי היא לקחת מדריך. ממדריך אפשר לשמוע גם על החיים היום בסין. יש גם דברים שאנשים יחששו לעשות לבד כמו למשל לצאת לטיול אופניים בחוטונגים, הסמטאות הצרות והעתיקות של בייג'ין, ואנחנו יכולים למצוא מישהו שעושה את זה. אנשים שגרים כאן יודעים כל כך הרבה דברים שלמי שמגיע לסין אין מושג בהם והמטרה שלי היא תמיד להראות את סין שאני מכירה".

  לסיום, מה ההמלצות שלך למטיילים בסין?

  "בשנחאי אני ממליצה לא לוותר על ביקור במוזיאון כרזות התעמולה מימי מאו-דזה-דונג. זה עסק פרטי מאוד מיוחד עם הסברים מרתקים שעוזרים להבין את ההיסטוריה המדרנית של סין. מחוץ לשנחאי אחד הטיולים הכי מוצלחים שעשיתי היה טיפוס צוקים ביאנגשואו בדרום סין. בכלל ביאנגשואו רוב הישראלים בוחרים להתאכסן קרוב לרחוב המערבי כי זה הרבה יותר קל ונוח אבל למי שמחפש חוויה ייחודית עדיף לנסוע לכפרים מסביב שיש בהם בתי הארחה מקסימים. עוד חוויה מדהימה לדעתי זה לנסוע לפסטיבל הקרח של חרבין שנערך מידי שנה. חרבין קפואה ויפיפיה בזמן הזה של השנה".