"אם לא נשמור על איכות, התיירים הסינים יפסיקו לבוא לישראל"

 • מאת: אופיר דור 

  בזמן האחרון כולם מדברים על תיירות סינית לישראל ולא סתם. על פי נתוני משרד התיירות הישראלי, במהלך 2016 הגיעו כ-80 אלף תיירים סינים לעומת 47 אלף ב-2015, זינוק של 69%. למעשה סין היתה בשנה האחרונה המדינה הצומחת ביותר מבחינת תיירות לישראל.

  אז אמנם מספר התיירים המגיעים מרוסיה, בריטניה, ארה"ב, צרפת, גרמניה ואפילו איטליה ואוקראינה עדיין גבוה בהרבה מאשר מספר התיירים מסין, אך בעוד מספר התיירים ממדינות אלו נמצא בירידה או במקרה הטוב שומר על יציבות, מספר התיירים מסין עולה במהירות והפוטנציאל כמעט אינסופי. התייר הסיני גם מוציא יותר כסף בישראל בממוצע בהשוואה לתיירים ממדינות אחרות.

   חמישה ותיירות סיניות

  הרוב המכריע של התיירים והמבקרים מסין מגיע במסגרת קבוצות מאורגנות ורק מעטים מהסינים מבקרים בישראל כמטיילים עצמאיים. כדי לענות על הביקוש הצומח מצד אוכלוסיה זו, משרד התיירות הישראלי פועל להכשיר סטודנטים בוגרי מזרח אסיה כמורי דרך דוברי סינית. אבל האם זה מקצוע משתלם?

  "אני חושבת שלהיות מורה דרך לסינים זה לא משהו שמתאים לכל אחד", אומרת מיכל חמישה, המשמשת כמורת דרך ומתרגמת לתיירים סינים בישראל כבר כחמש שנים. "אבל למי שיש תודעת שירות גבוהה ולא פחות חשוב למי שאוהב את השפה הסינית ורוצה להכיר סינים, אני בהחלט ממליצה על הכיוון הזה. כדי להיות באמת מדריך טוב לסינים חשוב לנסוע קודם לפחות לסמסטר אחד או שניים לעבוד או ללמוד בסין, להכיר מדריכים סינים ולראות את שיטות העבודה המיוחדות שלהם בשביל להבין למה התייר הסיני רגיל. שמעתי על כל מיני רעיונות לעשות קורסים מזורזים בסינית למורי דרך אבל זה לא רציני. התייר הסיני רוצה מישהו שבאמת מבין את השפה".

  מה מאפיין את התיירים הסינים שמגיעים לישראל?

  "הקבוצה הגדולה ביותר של סינים שמגיעה היום לישראל היא אנשי עסקים. אחר כך אלו נוצרים שמגיעים למקומות הקדושים וחובבי היסטוריה. היתרון הגדול של תיירים עסקיים הוא בכך שהם מגיעים לאורך כל השנה באופן רציף ולא רק בעונות ספציפיות ובנוסף מושפעים פחות מפיגועים ומהמצב ביטחוני. אלו בדרך כלל אנשים שכבר ראו עולם, הם היו בארה"ב ובאירופה לפני שבאו לישראל. התייר הסיני מאוד סקרן וממש לא פראייר, הוא רוצה לקבל שירות טוב".

  מה האתרים האהובים על הקהל הסיני?

  "ים המלח הוא כמובן הכוכב הבלתי מעורער, הסינים לומדים בבית הספר היסודי על ים המלח ולכן כולם מכירים אותו. הם עפים על המקום הזה  כי יש בו ים נקי ואין הרבה אנשים מסביב, אז אפשר להצטלם בלי שאנשים יכנסו לך לתמונה. גם הכותל ויד ושם הם מקומות שמאוד מעניינים את הסינים. ביד ושם אסור לצלם אז הם מאוד מרוכזים בלהקשיב. הם נחשפו קצת לסיפור של השואה וכמעט כולם יודעים על היהודים שברחו לשנחאי וניצלו. הסינים נורא צמאים להיפתח לעולם ולהבין את ההבדל בין יהדות, נצרות ואיסלאם, שזה משהו שהם פחות נחשפו אליו. מעניין אותם גם להבין את הפתיחות בישראל כפי שהיא באה לידי ביטוי למשל במצעד הגאווה".

  בים המלח. הכוכב הבלתי מעורער אצל התיירים הסינים

  אפשר לומר שחמישה גדלה לתוך הקשר עם סין כיוון שאביה הקים וניהל חברת ייעוץ הנדסי שעבדה מול השוק הסיני. כבר בזמן לימודי התואר הראשון שלה במזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב היא התלוותה אליו לפגישות בסין. אך את השפשוף האמיתי של הסינית היא עשתה אחרי סיום הלימודים, במהלך תערוכת האקספו העולמית ב-2010 בשנחאי, בה שימשה כמדריכה בביתן הישראלי.

  "זה היה מטורף", היא נזכרת. "כל 10 דקות נכנסה לביתן קבוצה חדשה של 300 איש. הגימיק בביתן הישראלי היה שכל המדריכים היו ישראלים דוברי סינית, מה שמאוד משך את התיירים הסינים. זאת היתה הזדמנות ענקית לתרגל את השפה כל היום".

  אחרי התערוכה היא המשיכה ללימודי תואר שני במנהל עסקים אוניברסיטת ג'יאו טונג בשנחאי. "היום הרבה מהחברים הסינים שלי ללימודים, בני 30 בסך הכל, הם כבר בעלי מפעלים מיליונרים. אין מה לעשות ישראל זה שוק קטן אבל בסין מי שמצליח עושה את זה בגדול", אומרת חמישה.

  אחר כך היא ליוותה אנשי עסקים ישראלים בנסיעות לסין ושימשה מנהלת הזמנות בצ'ק פוינט לפני שהחליטה לצאת לקורס מורי דרך של שנתיים וחצי. "הייתי אז בת 27-28 והבנתי שעוד כמה שנים אני ארצה להתחתן ולהביא ילדים, רציתי להעביר את הבסיס שלי לישראל ולא להמשיך לחיות על הקו ישראל-סין, למצוא משהו יציב כאן אבל תוך שמירת הקשר עם סינים והתרבות הסינית", היא מסבירה.

  ההתמחות של חמישה כיום היא בטיפול באנשי עסקים וקבוצות VIP .  בין השאר יצא לה ללוות ולהדריך בישראל אישים בכירים כמו סגן שר האוצר הסיני, מושלי הערים גואנג ג'ואו וצ'ינגדאו וגם את המוזיקאי ומנחה הטלוויזיה גאו סיאו סונג, שצילם בישראל פרקים לתוכנית שלו. לרגעים קצרים אפילו היא מופיעה על המסך.

  מה זה אומר ללוות תיירים VIP מסין?

  "קודם כל צריך לדעת להביא את הרכב הנכון, רכב VIP, כדי לקבל את האורח. לבוא לבושים היטב ולא עם ג'ינס וסנדלים שזה משהו שהסינים לא מבינים. צריך לדעת להושיב כל אחד במקום הנכון, לזהות מי הבכיר בקבוצה ולדעת לא להתפרץ לדברים שלו. במערב לא תמיד רגילים ליחס שבכירים סינים מצפים לו. הם לא אוהבים למשל לחכות 25 דקות לאוכל במסעדה, משהו שבישראל קורה הרבה, ולכן צריך לתאם מראש עם המסעדה כדי שיוציאו מנות מהר. פעם אחת היה גורם סיני בכיר מאוד שהגיע לישראל וקבעו לו פגישה עם ישראלי שנמצא בדרגה נמוכה ממנו, הוא כמובן לא היה מרוצה. אני התערבתי והצלחתי לתאם לו פגישה עם גורם בכיר יותר, מה שהפך את הביקור למוצלח במיוחד".

  מה את ממליצה למשרד התיירות לעשות בכל הנוגע לתיירות מסין?

  "אני חושבת שהשוק של מורי דרך קצת פרוץ בישראל. יש משהו כמו 120 מורי דרך סינים מורשים ועוד 80 ישראלים דוברי סינית בערך. בנוסף פועלים מדריכים סינים בלי תעודה. אלו הרבה פעמים סטודנטים סינים שלא הוכשרו לעבודה הזאת. אני חושבת שזה משהו שעושה נזק לשוק. התיירות הרוסית למשל נפגעה בגלל מדריכים לא מספיק טובים. הסינים רוצים מדריך שיודע סינית אבל גם כזה שמכיר את ישראל. אם לא נשמור על איכות, הם יפסיקו להגיע לישראל. חוץ מזה צריך לפעול להנגיש יותר אתרי תיירות לקהל הסיני. יש אתרים כמו אולמות האבירים בעכו שכל השלטים בהם מתורגמים לסינים וזה נפלא, אבל במקומות כמו קיסריה זה לא ככה. היום יש בארץ גם מעט מאוד מסעדות סיניות אותנטיות, אולי 2-3 . זה משהו חשוב כי אחרי כמה ימים של שיפודים וחומוס, התייר הסיני רוצה לחזור לאוכל מהבית".