"אל תהיו פראיירים ואל תיכנסו לשוק מסין"

 • מאת: אופיר דור

  שחף שב-ארצה ואביב הרקוב, סטודנטים שנה ב' בתוכנית המשותפת לבית הספר למנהל עסקים ולמחלקה ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית, סיימו בימים אלו ארבעה חודשים של חילופי סטודנטים באוניברסיטת פקינג בבייג'ינג. רגע לפני שהם חזרו לארץ היישר למבחני סוף סמסטר, שניהם החליטו לכתוב מדריך קצר מלא טיפים, המלצות ועצות שצברו במהלך התקופה, ירושה לדור הבא של המגיעים לחילופי סטודנטים בסין.

  שב-ארצה (27) הגיע ללימודים בתוכנית המשותפת אחרי שש שנים בצבא כקצין במודיעין. זהו למעשה הביקור הראשון שלו בסין. "סין משכה אותי תמיד ולכן החלטתי לשלב בין לימודי מזרח אסיה לעסקים", הוא מסביר. "מבחינתי העתיד נמצא בסין ולא באירופה, בארה"ב או בישראל. למוצרים הסינים יש תדמית של זולים ולא איכותיים, אבל לדעתי הדברים החדשניים הבאים יגיעו מכאן והם כבר מגיעים מכאן. יש כאן ממש בום של סטארטאפים ועשייה בתחום הטכנולוגי, אני מרגיש שבמערב ובישראל האטו ביחס לסין. חוץ מזה שממש התאהבתי פה באנשים ובתרבות. תמיד מספרים שהסינים נורא סגורים ומאופקים וקשה להתחבר אליהם, אבל אני מצאתי מדינה חמה והרבה חברים סינים שפתחו את הלב בפני".

  שב-ארצה (מימין) והרקוב (משמאל) עם שגריר ישראל היוצא בסין מתן וילנאי

  הרקוב (23) עלתה לארץ בגיל 12 מניו ג'רזי למודיעין. היא שירתה בחיל הים ואחרי הצבא יצאה לשליחות בקהילה היהודית בהונג קונג במסגרת בני עקיבא. "אני מאוד אוהבת היסטוריה. אנחנו לומדים לרוב על ההיסטוריה של אירופה אבל סין היא גם מדינה מאוד עתיקה עם הרבה היסטוריה", היא אומרת. בעקבות ההתנסות שלי בהונג קונג והשיחות שלי שם עם אנשים מהקהילה היהודית שם החלטתי ללמוד בתוכנית המשולבת של עסקים ומזרח אסיה".

  האתגר הגדול ביותר מבחינת הרקוב היה התמודדות עם נושא הכשרות בסין. "גם כשביקשתי אוכל צמחוני, קיבלתי מנות שיש בהן ירקות אבל גם בשר כי אין פה ממש את הקונספט של צמחונות. הם ממש מרחמים עלי כשהם שומעים שאני רוצה לאכול רק ירקות בלי בשר. חושבים שאני חולה ומסכנה או מנסים לשכנע אותי שאלוהים לא מסתכל על מה אני אוכלת", מספרת הרקוב. "ישבתי עם איש עסקים סיני שאני עושה איתו חילופי שפה, אני מתרגלת סינית והוא אנגלית. הוא רצה להזמין אותי לארוחה ואני הסברתי לו שאני אוכלת רק צמחוני, כמובן שהוא הזמין מנה עם בשר. הוא אמר לי שהוא מהמיעוט המנצ'ורי והם לא אוכלים כלבים. בתפיסה שלו הוא גם צמחוני".

  הרקוב ושב-ארצה מתגלים שניהם כמעריצים של חברת שיאומי הסינית. "הם מוכרים מוצרים כמו של אפל בחצי מחיר", אומר שב-ארצה. במהלך השהות בסין שניהם רכשו מחשבים ניידים של שיאומי במסגרת מבצעי יום הרווקים הסיני, ה-11.11, והרקוב  קנתה גם סלולר של החברה. אחרי הרכישה נתקלו שניהם  בבעיה שרבים סובלים ממנה ולא מצליחים לפתור: המחשבים הגיעו עם מערכת הפעלה שכולה בסינית, בלי אפשרות לשנות לאנגלית.

  שב-ארצה לפני שער הכניסה לעיר האסורה בבייג'ינג

  שב-ארצה לא ויתר והחליט להתקשר למוקד שירות הלקוחות הבינלאומי של מיקרוסופט. אחרי מספר צא'טים עם נציגי השירות של החברה בהודו, אחד מהם הסכים להשתלט מרחוק על הלפטופ החדש ולהחליף להם את מערכת ההפעלה מסינית לאנגלית ללא תשלום.

  ביקשנו מהם לתמצת חמישה טיפים חשובים במיוחד למתכננים חילופי סטודנטים בסין:

  1. לא לחכות עם חילופי הסטודנטים לשנה ג' אלא לצאת כבר בשנה ב'

  הרקוב: "אני אומרת שאם נותנים לך הזדמנות, תיקח. הרבה סטודנטים חושבים שעדיף לחכות לשנה ג' כי אז הסינית שלהם תהיה יותר טובה אבל האמת שגם אז היא לא תהיה טובה מספיק כדי לנהל שיחות בסין. אז אין טען באמת לחכות".

  שב-ארצה: "עד שהגעתי לכאן הרגשתי שאני לומד סינית בוואקום כי בארץ הכל מסביב מתנהל בעברית. כשאתה מגיע לסין זה כמובן משתנה. אתה לומד מילה חדשה וישר יש לך הזדמנות להשתמש בה, זה נותן לך מוטיבציה. אני קורא לכולם לבוא מוקדם ככל האפשר לסין, אפילו לפני תחילת הלימודים. כל עוד לא היית בסין אין לך את ההקשר הדרוש והסימניות הסיניות נראות לך כמו קשקושים על הקיר".

  1. לפתוח חשבון בנק בסין

  שוב-ארצה: "למי ששוהה כאן יותר מכמה שבועות, מאוד כדאי לפתוח חשבון בבנק סיני. עד שיש לך כאן חשבון בנק, אתה כמו תייר. אני מאוד רציתי להרגיש מקומי, להזמין מוצרים מטאובאו (אתר הקניות באינטרנט הגדול ביותר בסין, פועל בסגנון דומה ל-eBay), להשתמש באפליקציות להזמין אוכל, לשלם דרך הסלולרי. התכנים בטאובאו הם בסינית אבל בעזרת גוגל טרנזלייט הבנתי מה קורה שם".

  הרקוב: "תמצאו חבר סיני ותגררו אותו איתכם לבנק כדי שיעזור לכם עם הטפסים שצריך למלא שם".

  1. לקחת שיעורים פרטיים בסינית

  הרקוב: "זה משהו שלא עשינו מספיק כי היינו עסוקים עם הלימודים באוניברסיטה. אפשר למצוא מסביב לאוניברסיטאות הרבה בתי ספר שמציעים שיעורי סינית ב-50-100 יואן לשעה (30-70 שקל). מאוד מומלץ לקחת שעתיים ביום. אפשר גם להכיר הרבה סינים שירצו לעשות איתכם חילופי שפה, הם יושבים בקפיטריה באוניברסיטה ומתים לתרגל את האנגלית שלהם עם מישהו".

  1. להוריד VPN בארץ ולהביא קפה

  שוב-ארצה: "למי שלא הוריד את התוכנה בארץ היה הרבה יותר קשה להוריד אותה כאן ולהשתמש בשירותים של גוגל ופייסבוק. יש שירותי VPN חינמיים ויש כאלה שנותנים לך חודש ראשון חינם".

  הרקוב: "תביאו קפה מהארץ ואם אתם שומרים כשרות תביאו דברים כמו שימורי טונה מהארץ. הייתי קצת מופתעת כי בהונג קונג יותר קל להשיג מוצרי מזון מיובאים. בבייג'ין זה היה יותר מאתגר. שווה גם להביא דאודורנט מהארץ, כי לא קל להשיג פה את הסוגים שיש בארץ, וגם תיק תרופות כי המוצרים שיש פה שונים".

  1. לא לפחד מסין

  שב-ארצה: "ראינו הרבה ישראלים שנכנסו לשוק כשנחתו בסין. למשל בחורה ישראלית ששילמה 300 יואן (180 שקל) על נסיעה של חמש דקות במונית כי זה מה שביקשו ממנה. תעשו שיעורי בית ותקראו על סין לפני שנחתתם, אל תחששו לדבר עם אנשים ואל תהיו פראיירים כי בשום מקום לא הגיוני לשלם מחיר כזה על נסיעה קצרה במונית. אל תאכלו במסעדות ובתי קפה מערביים אלא במסעדות סיניות. אין מה לפחד כי האוכל פה לא כזה חריף כמו שאנשים חושבים".