אלימות בבניין LegCo בהונג קונג

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • פקידים בהונג קונג גינו בחריפות את הוונדליזם והאלימות של חלק מהמפגינים שהסתערו על בניין המועצה המחוקקת.

  ביום שני האחרון, המפגינים התעמתו מול המשטרה בהונג קונג, חוסמו כבישים ותקפו שוטרים.בנוסף, הם ניפצו את קירות הזכוכית של בניין המועצה המחוקקת עם עגלה וזרקו אבקה רעילה לכיוון השוטרים. מספר מפגינים פרצו למתחם בערב והשחיתו את הציוד בתוך הבניין. 

  ראש הרשות המבצעת של הונג קונג, קארי לאם (Carrie Lam), אמרה כי היא עצובה ומזועזעת מהמעשים האלימים של המפגינים שמשפיעים על ערכי היסוד של שלטון החוק.

  "אנחנו רוצים לבשר לכם דבר מזעזע ועצוב. מספר מפגינים הסתערו על בניין המועצה המחוקקת תוך שימוש מופרז באלימות בהונג קונג- עיר שתומכת בחוק, שלום, היגיון וכוללנות. שמתי לב כי רבים הם האנשים שמגנים את המעשים האלימים הללו, בין אם הם חולקים את אותן ההשקפות או שיש להם השקפות שונות על המדיניות או עמדות פוליטיות. בהונג קונג, שלטון החוק הוא הבסיס החשוב ביותר שלנו. לכן, אני מקווה שאתם יכולים לגנות את המעשים יחד עם כל הקהילה," אמרה לאם. 

  לאם סיפרה כי המשטרה הפגינה איפוק בעת הטיפול באלימות, אך תבצע חקירה של כל המעשים הבלתי חוקיים שבוצעו וכל מפגינים המתפרעים יעמדו לדין. בנוסף, לאם שיבחה את הצעדה השלווה שנערכה באותו יום, כאשר למעלה מ-160 אלף איש באו לתמוך במשטרה, ואמרה כי הצעדה משקפת את ערכי היסוד של השלום והסדר והיא מקווה שהכל יחזור לסדרו.

  מזכיר הביטחון של הונג קונג, ג'ון לי, אמר כי המפגינים שהסתערו על הבניין עלולים לעמוד בפני עונשים שונים. 

  "מי שפוגע בבניין המועצה המחוקקת מפר את החוק ויכלא לשלושה חודשים לכל היותר, ומי שיינסה לפרוץ אותו בכוח, דינו מאסר מרבי של שנתיים. לפי החוק, החזקת נשק וכל אשר ייחשב למתאים למטרות בלתי חוקיות ופגיעה באחרים הינם פשעים חמורים ," אומר לי. 

  בעקבות תקיפה עם נוזל בלתי מזוהה במהלך העימותים, 13 שוטרים נלקחו לבית החולים.

  "המעשים האלימים של המפגינים חרגו הרבה מעבר לשורה התחתונה של הבעת אי הסכמה שלווה. המשטרה מרגישה רחמים גדולים על כך ומגנה את ההתנהגות בחריפות. הונג קונג היא חברה הנשלטת על ידי החוק ולא תאפשר התנהגות אלימה כזו. אני מאמין שאנשים רבים בהונג קונג מאוכזבים ומוטרדים מאוד בנוגע למעשים אלימים אלה ," אמר סטיבן לו (Stephen Lo), נציב המשטרה בהונג קונג.

  המשטרה פינתה את המחסומים והדפה את המפגינים שפרצו לבניין המועצה המחוקקת. זרימת התנועה בכבישים הראשיים הסמוכים התחדשה.