אירופה בלב בייג'ין

תרגום: עמית אלעזר
  • צילמה וכתבה: סו ג'יה תרגום: עמית אלעזר

    בלב הכרך הסואן שוכנת לה כנסיה שנראה שהועתקה מאירופה – הישר אל בייג'ין ההומה. "כנסיית המושיע" (Jiushizhu tang, בסינית: 救世主堂), הידועה גם בשם סִי-שְה-קוּ (Xishiku tianzhutang, בסינית: 西什库天主堂) היא כנסייה קתולית, מהמרשימות, המפוארות והמקושטות ביותר בבירה הסינית.

    שתי תרבויות נפגשות במקום זה, ויוצרות דיאלוג בין שתי תפיסות ארכיטקטוניות שונות. לצד סגנון בנייה גותי המזכיר את זה של קתדרלת נוטרדאם, ניתן למצוא גם פביליונים סיניים, אריות מגולפים וכן פסלים של צבי ענק המחזיקים כתובות בסינית.

    הכנסייה נבנתה תחילה על ידי ישועים בשנת 1703, אך המבנה הנוכחי הוקם ב-1887. באורח פלא שרד המקום את "מרד הבוקסרים" (תנועה לאומנית סינית שקראה למאבק באימפריאליזם הזר ובנצרות ב-1900).

    על פי אומדנים ממשלתיים גסים, בסין כיום כ-6.5 קתולים וכ-16.5 מיליון נוצרים פרוטסטנטיים. עם זאת, במקביל לכנסיות המוכרות רשמית על ידי הממשל של שני הזרמים, נערכות אספות דתיות (שרשמית אינן חוקיות) בבתים פרטיים או במקומות מוצנעים של קהילות שאינן מעוניינות בפיקוח ממשלתי. בשל קיומן החשאי של מפגשים אלו קשה לאמוד את מספר המשתייכים לנצרות הפרוטסטנטית או הקתולית.