איפה הומצא ההמבורגר? בסין כמובן

מאת: China Radio International
 • קוראים למאכל הזה רואו ג’יה מו (Rou Jia Mo, בסינית: 肉夹馍) ואפשר לומר שהוא הגרסה הסינית להמבורגר. אולם יש סיכוי לא רע בכלל שרואו ג’יה מו הוגש בסין הרבה לפני שמישהו חשב על ההמבורגר ובכלל על סנדוויצ'ים במערב.

   המתכון להמבורגר הסיני מופיע כבר בכתובים בימי שושלת טאנג (618-907 לספירה) וייתכן שהוגש עוד קודם בימי שושלת צ’ין (221-206 לפני הספירה) או בתקופת המדינות הלוחמות של סין (475-221 לפני הספירה), הרבה לפני כל אזכור להמבורגר ואפילו לסנדוויצ’ים באירופה במאה ה-18. רואו ג’יה מו הוכן בתחילה בחצר הקיסר וכך זכה למעמד יוקרתי והתפשט לשאר העם.

   רואו ג’יה מו מגיע ממחוז שאאנסי בצפון-מערב סין. אולי לא שמעתם על המחוז הזה אבל על הבירה שלו בטוח שכן - העיר שיאן, הבירה העתיקה של סין. מלבד צבא חיילי הטרקוטה. בשיאן תמצאו הרבה מאוד המבורגרים סינים מעולים. אם תראו דוכן רחוב ותור משתרך מולו בשיאן, סביר להניח שבקצה שלו מוכרים רואו ג’יה מו. למרות שהמקור שלו בשאאנסי, היום אפשר להשיג את ההמבורגר הסיני בכל רחבי סין.

  התרגום המילולי של רואו ג’יה מו הוא בשר בתוך לחמניה, כמו המבורגר או כריך סלופי ג’ו. אופן ההכנה והמרכיבים של ההמבורגר הסיני משתנים מאזור לאזור בסין ולמי ששומר כשרות חשוב במיוחד לבדוק האם הבשר בתוכו הוא חזיר (ג’ו רואו, Zhu Rou - 猪肉), בקר (ניו רואו, Niu Rou - 牛肉), עוף (ג’י רואו, Ji Rou, 鸡肉) או כבש (יאנג רואו, Yang Rou, 羊肉).

   בגרסה המקורית הסנדוויץ' מורכב מבשר מבטן החזיר אבל במסעדות ודוכני רחוב מוסלמים החזיר מוחלף בבשר בקר או כבש צלוי. בניגוד למה שרבים חושבים, אין מדובר במאכל מוסלמי במקור אלא בכזה שמגיע מהמטבח החאני (הקבוצה האתנית הגדולה בסין), אבל הוא כיום מאוד פופולרי באזורים מוסלמיים כמו ברובע המוסלמי של שיאן.

   בכל המקרים הבשר נקצץ ואז מושרה בתערבות רטבים ומעורבב עם כוסברה, אניס ופפריקה. לאחר מכן הבשר נדחס ידנית לסוג של פיתה או לחמניה מקמח לבן שנקראת Mo. במקור השתמשו בתנור חמר להכנת הלחמניה, אבל היום מכינים אותה בדרך כלל במחבת טיגון או ווק מכוסה. לעיתים יעשה שימוש בלחמניה מאודה בכלל.

   הרואו ג’יה מו הוא המלווה המושלם לנודלס במרק. אפשר פשוט לקחת ביס אחד מההמבורגר ואחר כך אחד מהנודלס. לא תאמינו אבל ההמבורגר הסיני אפילו מוגש היום בפארק דיסנילנד בפלורידה.