אין כסף לדירה

מאת: Other, תרגום: סו ג'יה, תרצה ערב
 • "הספר הכחול", דו"ח שנתי המנתח את המצב הכלכלי בסין ומציג את התחזית הכלכלית לשנת 2010, חושף כי 85% מהמשפחות בסין לא יכולות להרשות לעצמן לקנות דירה. מחירי הדיור בסין גבוהים בהרבה מההכנסתן השנתית של המשפחות. על פי הדו"ח, שיטת הקנייה הנוכחית, שדורשת הצעת מחיר, מכירה פומבית ורשימת המתנה – הובילה לאוֹלְיגוֹפּוֹל (מונופול חלקי).

  מכירה פומבית של קרקעות בבייג'ין. לכל המרבה במחיר

  מומחים טוענים, שהעובדה שלמהגרי העבודה בערים אין זכות לדיור קבע, לא רק שגורמת לחוסר יציבות ביחסים בין ההיצע לביקוש בשוק העבודה, אלא גם מזיקה למאזן הגילים בכפרים. תהליך העיור אינו יציב משום שאינו כולל את רישומם של מהגרי העבודה ומשפחותיהם כתושבי העיר. האצת הרפורמה הנוגעת לחוקי הדיור, והחלת רפורמה כללית - מביטוח הלאומי בעיר ובכפר, דרך השירותים הציבוריים ועד שוק התעסוקה – הכרחיות ודחופות מעין כמותן.

  על פי "הספר הכחול", מחיר דירה צריך לנוע בטווח של פי 3-6 מההכנסה השנתית של בית האב. אם מחיר הדירה חורג מטווח זה, יהיה קשה לדיירים לקנותה. בשנת 2009 שווי דירה בערים ובעיירות עלה על פי 8.3 מההכנסה השנתית, הרבה מעבר לטווח הרצוי.

  מחירו של בית בכפר עומד על פי 22.08 מההכנסה השנתית של הכפריים. אם אלה היו רוצים לקנות דירה באזור עירוני, היה עליהם לשלם פי 29.44 מהכנסתם השנתית. מכאן, קניית דירה נמצאת מעבר להשגתם של 85% מאזרחי סין. כדי לשלוט בעליית מחירי הדירות, על הממשלה להוציא את בעלי ההכנסה הנמוכה והבינונית מהשוק ולהכניס אליו סיבסוד ממשלתי. אנשים בעלי הכנסה בינונית מממשים היום את זכותם לדיור – כולם יכולים להרשות לעצמם לשכור דירה – אך לא כולם יכולים לממש את זכותם לדירה משלהם. אם הממשלה תציע סבסוד לקוני הדירות יתחולל שינוי נרחב בשוק, וכל אחד יוכל למצוא דירה על פי צרכיו – במחיר גבוה, בינוני או נמוך.

  רמת המחירים והיקף מכירת הנדל"ן ב-2010 יתבססו על עמדתה ופעולותיה של הממשלה. בשנת 2009 שוק הנדל"ן התפתח מהר יחסית, ובחצי השנה האחרונה של 2010 יאוכלסו דירות רבות.

  "הספר הכחול" מצביע על כך, שמלבד כמות הקצאת האדמות המוגבלת על ידי הממשלה, שוק הקצאת הקרקעות בסין מתאפיין גם באוליגופול ממשלתי.

  בונים בית בכפר במחוז הָאינָאן. הבתים בכפרים עולים פי 22.08 מההכנסה הממוצעת של בני המקום

  מבנה שוק הנדל"ן, שבו האוליגופול הממשלתי מוכר קרקעות במכירה פומבית, גורם לכך שלא מוצעות מספיק קרקעות למכירה ומחירי הקרקעות ממשיכים לעלות.

  ג'וֹאוּ טְיין-יוֹנְג מהאקדמיה של המפלגה אומר, שיש צורך להקצות עוד קרקעות למכירה ובצורה זו לפקח על מחירי הנדל"ן. מלבד זאת, יש לעשות רפורמה בשיטת קניית הנדל"ן הנוכחית, להפוך את שוק הקצאת הקרקעות לתחרותי יותר ולהשתלט על כרישי הנדל"ן, שקונים קרקעות במחירים מרקיעי שחקים במכירות הפומביות. מלבד זאת, יש לשנות גם את הדרך שבה הממשלה גובה את המיסים מעסקאות הנדל"ן.