אילי: צפונית לחומה, דרומית לנהר

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, שי כהן , עריכה: ליאת סוזנה
 • אִילִי (Yili, בסינית: 伊犁) הוא האזור האוטונומי של בני המיעוט הקזאחי הממוקם בחלקו הצפון מערבי שלמחוז סינג'יאנג. אילי גובלת בקזחסטן ובירתה היא העיר אינינג (Yining, בסינית: 伊宁) . שטחה הכולל של אילי הוא 350 אלף קמ"ר, אוכלוסייתה מונה כ-4.4 מיליון איש והיא מורכבת משלושה עשר מיעוטים אתניים עיקריים, הגדולים שביניהם הם המיעוט הקזאחי והאויגורי.

  אילי נחשבת לאזור עם תנאי אקלים מיוחדים במחוז סינג'יאנג היבש. כמות המשקעים בה רבה, מזג האוויר נעים ולח ולכן היא מכונה "האי הרטוב במדבר". תנאי אקלים אלו מובילים לכך שתוצרת עמק הנהר של אילי היא עשירה מאוד, יש בה דשן לאדמה, אדמות מרעה וניחוח משכר של פירות. בעבר היתה אילי נקודת מעבר חשובה מאוד בדרך המשי הצפונית. היום, היא נחשבת לאזור עם חשיבות אסטרטגית רבה במערב סין לצרכי סחר חוץ ובשנים האחרונות היא אף הפכה לאחד ממוקדי התיירות החשובים ביותר בסינג'יאנג.

  באילי התפתחה תרבותם של בני המיעוטים של אזורי הערבות. יש לה קשר הדוק להיסטוריה של מרכז אסיה בכלל ולהיסטוריה של סינג'יאנג בפרט ולאורך תקופה של למעלה מאלפיים שנה היא הייתה מרכז פעילות חשוב של בני מיעוטים אלה. בזמן שושלת צ'ינג, לאורך תקופה של למעלה ממאה שנה, היא נחשבה למרכז הצבאי והפוליטי של סינג'יאנג ותרומתה ככזו אינה ניתנת לביטול. את יופייה וחשיבותה של אילי מתארים המקומיים באמרה: "עד שלא הגעת לסינג'יאנג, אינך יודע עד כמה גדולה סין. עד שלא הגעת לאילי, אינך יודע עד כמה יפה סינג'יאנג."

  אגם סאיראם (Sailimu hu, בסינית: 赛里木湖)

  אגם סאיראם הוא האגם ההררי הגדול והיפה ביותר בסינג'יאנג. האגם חבוי בין הרים נישאים ובמרכזו אי קטן. אלמלא ניתן היה לראות את ההרים המושלגים במרחק, ניתן היה לחשוב כי מדובר באוקיינוס עצום ולא באגם. רוחב האגם הוא 20 ק"מ, אורכו 30 ק"מ ועומקו המקסימלי הוא 86 מטר. בשעות בין הערביים מי האגם נצבעים בגוון אפור-חום ולמרות שהשמש כבר נעלמה מאחורי ההר, האופק עדיין מכוסה בגוון זהוב. שקיעת החמה והדמדומים צובעים את ההרים בגוון מרהיב ובולטות ביופיין הצלליות הנוצרות על פני המים. עם רדת השמש מופיע על ראש ההר מעין קו מתאר בצבע אדום-סגול המפריד בין רכס ההרים לשמיים.

  מי האגם, כגלי הים, סוטרים בקול לגדה ובקולם זה נדמה כי מספרים לבני האדם את סיפור האגדה העתיק, העצוב אך עם זאת היפה של האגם. על פי האגדה, דמעותיהם של זוג אוהבים צעיר, בני המיעוט המונגולי, שנאלצו להקריב את חייהם למען אהבתם, הן אלה שיצרו את אגם סאיראם. בלילה ניתן ללון במתחם האוהלים אשר לצד האגם וכמובן, לא לשכוח לצפות בשקיעת החמה מעל האגם, זו עשויה להיות השקיעה היפה ביותר שתראו בחייכם. בנוסף, השמיים מוארי הכוכבים אשר ניגלים מעל האגם בלילה מרהיבים במיוחד, "שכב על הדשא לצד האגם, צפה בכוכבים המאירים את השמיים והרגש איך כל מחשבה שהכבידה עליך מתפוגגת אט אט לנוכח המראה הקסום".

  בשעות הבוקר המוקדמות, ניתן לרכב על סוסים אל עבר עמדת התצפית שעל ההר, ליהנות מהנוף המרשים שבדרך ולצפות ממנה בזריחה. אוטובוס בוקר יוצא בשעה 9:00 בבוקר מאורומצ'י (Urumqi, בסינית: 乌鲁木齐) לעבר אינינג, יש לרדת בתחנת אגם סאיראם, מחיר כרטיס אוטובוס: 120 יואן לאדם. מחיר כרטיס כניסה לאגם סאיראם: 50 יואן לאדם. מחיר לינה באוהל: 20 יואן לאדם ללילה.

  לאלה מביניכם אשר יבחרו להגיע לאילי מאזור נפת הוּאוֹצֶ'נְג (Huocheng, בסינית: 霍城), מומלץ לעצור בדרך לביקור בחוות גידול הצמחים הריחניים (Yiren tianran xiangcao yuanyi changqu, בסינית: 伊人天然香草园艺场区), אשר ממוקמות בעמק נהר אילי. בחודשי הקיץ, הלבנדר (אזוביון) פורח במלוא תפארתו, כל שדות גידול הלבנדר צבועים בסגול כהה ונראים כגלים הרודפים אחד אחר השני. ריח הפרחים העדין, הנישא ברוח למרחקים, משרה תחושת שלווה ואושר. השמים הכחולים, העננים הלבנים ומשב הרוח המבושם משווים למקום נופך רומנטי וקסום. בחווה מוצעים למכירה פרחים מיובשים, שמן אתרי לבנדר והידרוסול (נוזל המצטבר בתהליך זיקוק החומרים מן הצמח), כך שבתום הביקור ניתן לשוב הביתה בידיים מלאות.

  גשר נהר אילי (Yilihe daqiao, בסינית: 伊犁河大桥)

  גשר נהר אילי נמצא בפאתי העיר אינינג, וניתן להגיע אליו באמצעות אוטובוס מספר 3 היוצא מהתחנה המרכזית של העיר. מן הגשר ניתן לחזות בשקיעת החמה המרהיבה, שמתחילה בחודשי הקיץ בסביבות השעה 20:45, אולם רצוי ומומלץ להקדים ולתפוס מקום על הגשר הומה האדם בשעה זו של היום. כדאי לנסות ולטעום את המשקה קה-ווה-סה, אחד מסוגי הבירה המיוצרים באינינג, אותו ניתן להשיג בדוכנים הממקומים בשתי קצוותיו של הגשר. מומלץ להוסיף למשקה את גלידת השמנת הקפואה של נהר אילי ואת התפוחים הקטנים של אילי (מחיר כוס הוא 2 יואן). לאחר השקיעה, כדאי להמתין באזור עד השעה 22:00, אז עשוי להתגלות לעיניכם מראה ייחודי של טקס נישואין אויגורי, וזאת משום שעל פי המסורת האויגורית, יש להתחתן עם רדת הלילה. עם סיום הטקס יורד הזוג הטרי להשתכשך להנאתו במי הנהר.

  ערבות גונג-נאי-סְה (Gongnaisi dacaoyuan, בסינית: 巩乃斯大草原)

  ערבות גונג-נאי-סה ממוקמות בנפת סין-יואן (Xinyuan, בסינית: 新源) שבאילי, והן מפורסמות בזכות העובדה שהן משמשות כמקור גזעי הסוסים האיכותיים והכבשים עם הצמר המשובח ביותר. מקור שמן של הערבות הוא מהשפה המונגולית ומשמעותו "מדרון השמש". הנוף בערבות יפה בכל ימות השנה, אולם שיא תפארתו הוא באביב.

  בחודש יוני עוזבים רועי העדרים את מקום מושבם בחורף ומגיעים לערבות. הם תורמים לאווירת המקום, העשירה ממילא בריח פרחים וקול ציפורים, את שירתם - שירת הרועים. עדר כבשים, נערות לבושות במיטב מחלצותיהן, רוכבים אמיצים על סוסים, כל אלה מוסיפים לתחושת החיים השופעת של הערבות המרשימות. כשלושה ק"מ מבירת נפת סין-יואן הופך נהר הצ'ייה-הה-פו (Qiahepu, בסינית: 恰合普) למפל, אחד ממוקדי המשיכה המרכזיים ביותר בערבות גונג-נאי-סה.

  מידע שימושי: אילי היא חלקת שמיים על אדמת מחוז סינג'יאנג, "האי הרטוב במדבר". הזמן הטוב ביותר לבקר בה הם החודשים יולי- ספטמבר, בזמן זה שדות המרעה צבועים ירוק כהה, הפרחים נראים כרקומים בחוטי זהב והפירות בשלים ועומדים למכירה. בגלל משרע הטמפרטורות הקיצוני בין היום ללילה, רצוי להצטייד בבגדים חמים גם בעונת הקיץ.

  הגעה: מכיוון שאילי עדיין אינה מקושרת למסילת רכבת וגם אין בה נמל תעופה, הדרך הטובה ביותר להגיע אליה היא מאורומצ'י, בירת מחוז סינג'יאנג, ומשם לעלות על אוטובוס תיירים לאילי, בעלות של 140 יואן לאדם. באילי עצמה ניתן לטייל גם באמצעות רכב שטח, במחיר שנע בין 400 ל-800 יואן ליום.

  לינה: למי שחפץ במגורים ברמה גבוהה יחסית, מומלץ ללון בעיר אינינג, שם ניתן למצוא מבחר רב של מלונות ובתי הארחה.