איך הגיעו עוגיות המזל למסעדות סיניות ברחבי העולם?

 • כבר עשרות שנים מוגשות עוגיות מזל, העוגיות שבתוכן פתק עם משפט חוכמה או נבואה לעתיד, בסיום הארוחה במסעדות סיניות ברחבי העולם. אולם למי שינסה לחפש את העוגיות הללו בסין עצמה נכונה אכזבה. במסעדות סיניות בסין ממש לא מגישים עוגיות מזל.

  עוגיות המזל הם היום תעשייה ענקית כאשר לפי הערכות מידי שנה מיוצרות כשלושה מיליארד עוגיות עם פתק בתוכן, רובם בארצות הברית. במקור הוכנו עוגיות המזל ידנית אך בשנות ה-60 פותחה מכונה שמקפלת את הבצק ומכניסה את הפתק אליו באופן אוטומטי.

  על השאלה מה המקור של עוגיות המזל אין עדיין תשובה אחת ברורה. טוען אחד לכתר ממציא עוגיות המזל הוא מהגר יפני לארה"ב בשם מאקוטו הגיוורה, אדריכל נוף שעיצב את גני התה היפנים המפורסמים בפארק גשר הזהב בסן פרנסיסקו. הגיוורה פוטר בשלב מסוים מעבודתו על ידי ראש עיר אנטי יפני של סן פרנסיסקו אבל לאחר מספר שנים הוחזר לשירות העירייה. לטענת הגיוורה, לאחר שהוחזר לעבודתו הוא החליט להכין עוגיות שבתוכן פתק תודה ולחלק אותן בגני התה כדי להודות לכל מי שתמך בו בתקופה הקשה.

   

  טוען אחר לכתר הוא מהגר סיני שחי בלוס אנג'לס בשם דיויד יונג. יונג, בעליה של מסעדת נודלס בסגנון הונג קונג, טוען כי המציא את העוגיות ב-1918. לפי גרסתו, הוא החל לחלק בחינם עוגיות ובתוכן פתק עם פסוק מעורר השראה מהתנ"ך שכתב בשבילו כומר, כדי לעודד את המובטלים שפגש ברחוב.

  ב-1983 ערך בית משפט בסן פרנסיסקו לעניינים היסטוריים משפט דמה במטרה לפסוק היכן הומצאה עוגיית המזל. השופט פסק לטובת סן פרנסיסקו אך בלוס אנג'לס מיהרו לדחות את ההחלטה.

  אלא שסביר להניח שהמקור של עוגיות המזל עתיק עוד יותר. מחקר מהשנים האחרונות מצא עדויות לכך שמאפיות משפחתיות קטנות ליד מקדש מחוץ לעיר קיוטו נהגו להכין עוגיות עם פתק בתוכן כבר ב-1878 וככל הנראה עוד לפני. הגרסה היפנית כוללות עוגיות גדולות וחומות יותר הכוללות שומשום ומיסו במקום חמאה ווניל. את העוגיות היפניות לא צריך לשבור כדי להוציא את הפתק אלא פשוט ניתן לשלוף אותו החוצה.

  טענה אחרת היא כי עוגיות המזל קשורות למרד שהנהיגו הסינים נגד המונגולים במאה ה-14. מידי שנה במהלך חג אמצע הסתיו נוהגים הסינים לאכול עוגות ירח ולספר כיצד הביסו הסינים את השליטים המונגולים באמצעות הסתרת פתקים בתוך עוגות ירח, שאותם המונגולים לא אכלו. לפי תיאוריה זו, העובדים הסינים שהגיעו לבנות את מסילות הרכבת בקליפורניה במאה ה-19 חגגו את חג אמצע הסתיו באמצעות החלפת עוגיות שבתוכן פתקים עם הודעות שמחות, לזכר הניצחון על המונגולים ומכאן התפשט המנהג.

  יהיה אשר יהיה המקור של העוגיות, אחרי מלחמת העולם השנייה הן הפכו פופולריות במסעדות סיניות באזור קליפורניה ומשם התפשטו ברחבי ארצות הברית ולשאר העולם. במסעדות סיניות בדרך כלל לא מגישים קינוחים ולכן עוגיות המזל סיפקו סיום עם ניחוח אקזוטי לארוחה.