אומץ תיקון החוקה על ידי גוף החקיקה של סין

מאת: China Radio International
 •  הקונגרס הלאומי העממי של סין, גוף החקיקה הסיני, אישר הצעה לתיקון החוקה הסינית היום (ראשון).

  גופי החקיקה אישרו את הגרסה במפגש השנתי של הקונגרס הלאומי העממי המתקיים בימים אלו, בהתאם לרצונם של חברי המפלגה הקומוניסטית וגם של העם הסיני. לתיקון חשיבות היסטורית כדי לשמור על השגשוג והביטחון גם של המפלגה וגם של המדינה.

  טיוטת התיקון הוגשה לדיון במפגש הראשון של הקונגרס הלאומי העממי ה-13 ביום ראשון שעבר (5/3).

  תיקון החוקה הוא החלטה של הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית של סין בעידן החדש כדי לשמר ולפתח את הסוציאליזם עם מאפיינים סינים, לפי דבריו של שי ג'ינפינג, המזכיר הכללי של הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית של סין, בדיון פאנל של נציגי הקונגרס הלאומי העממי ביום רביעי (7/3).

  זה היה התיקון הראשון לחוק היסוד של המדינה במשך 14 שנים.

  הרפובליקה העממית של סין חוקקה את החוקה הראשונה שלה בשנת 1954. החוקה הנוכחית אומצה בשנת 1982 ותוקנה בשנת 1988, 1993, 1999 ו- 2004.

  צעדי הרפורמה והפתיחה, שהחלו לפני 40 שנה, השיגו התקדמות מדהימה והביאו לשינויים משמעותיים בחוקת המדינה.

  בין השנים 1988 ל-1999, תיקונים אלו כללו רפורמה בזכויות שימוש בקרקע, מעמד חוקי לכלכלה הפרטית, התיאוריה של בניית סוציאליזם עם מאפיינים סינים והחלפת הביטוי "כלכלה מתוכננת" עם "כלכלת שוק סוציאליסטית“ והכללת התיאוריה של דנג שיאופינג.

  התיקון האחרון בשנת 2004 הגן על קניין פרטי ועל זכויות אדם ונתן את הסמכות החוקתית של "שלושת הייצוגים".

  החוקה של סין פותחה יחד עם השיטות של אנשים לבניית הסוציאליזם עם מאפיינים סינים תחת הנהגת CPC, על פי לי שוג'ונג, סגן האוניברסיטה למדע המדינה ומשפט של סין.

  "התיקון הופך את החוקה בהתאם לשמירה על הישגים חדשים, חוויות ודרישות של המפלגה ופיתוח של המדינה כאשר הסוציאליזם עם מאפינים סינים נכנס לעידן חדש", אמר לי.

  שינוי חוקתי מוצע על ידי הוועדה המתמדת של NPC או על ידי יותר מחמישית מכלל נציגי NPC, ולאחר מכן טעון אישור של שני שליש או יותר מנציגי NPC במהלך המפגש השנתי.