אוגרים "תחמושת"

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר
  • תמונות: CRI כתב: עמית אלעזר

    עם התקרב מועד ראש השנה הסיני שיחול השנה ב-31 בינואר, החלו אזרחים רבים לכוש נפצים וזיקוקים מכל הבא ליד. הדלקת נפצים על ידי אנשים פרטיים במהלך חגיגות ראש השנה היא מנהג עתיק יומין בעל היסטוריה של כאלף שנה. עם זאת, בשנים האחרונות קמו מתנגדים רבים לקיומו, אם בשל הסיכון הבטיחותי שבו ואם בשל הזיהום לו הוא גורם.

    מסורת הבערת הזיקוקים בראש השנה מקורה באגדה מיתולוגית, המספרת על מפלצת בשם "ניֶין" (שפירושה המילולי הוא "שנה") אשר הייתה יוצאת כל שנה בעונת החורף מן המערה שלה לטרוף בעלי חיים ואנשים מהכפרים באזור. לאחר שניסו כל דבר אפשרי גילו המקומיים כי המפלצת פוחדת מאש ומנפצים. יום אחד התאספו התושבים יחדיו והחליטו כי למשך כל הלילה הקרוב על כל אחד ואחד להשליך נפצים מחוץ לדלת ביתו. בנוסף, הם גם הבעירו לפידים והדליקו פנסים אותם הציבו בכל רחבי האזור. על אף שכיום לא מאמינים עוד באמיתות ההיסטורית של סיפור זה, הרי שהמסורת והמנהגים נשמרים בקנאות.

    כך, מדי שנה, מתמלאים ערי סין בריח אבק השריפה החזק הנישא באוויר, בעוד הרחובות "רועדים" מהפיצוצים העזים. עובר אורח תמים שינסה לעבור ברחוב, ירגיש שנכלא לזירת קרב. לאחר תום החגיגה, יתמלאו הרחובות בשיירי הנפצים שמכסים את המדרכות במעטפת אדומה